Így használd a bulgurt és a kuszkuszt - nem kell pánikba esni, ha elfogyott a rizs

Mostanában előfordulhat, hogy nem jutunk hozzá olyan hétköznapi alapanyaghoz, mint a rizs. De ne essünk pánikba, ha így járunk, próbáljuk ki ezeket a "rizshelyettesítőket"!

Az elmúlt napokban, hetekben könnyen előfordulhatott, hogy nem kaptál a boltban rizst - és erre sajnos a közeljövőben is számítani kell. Persze az is lehet, hogy te azok közé a szerencsések közé tartozol, akinél akad 1-2 zacskóval a spájzban, csak épp kicsit feldobnád már a menüt, hogy ne háromnaponta kerüljön rizs az asztalra.

A rizs pótlására kitűnő, egészséges alternatívák a bulgur és a kuszkusz, amiket gyakorlatilag 100%-ban használhatsz rizshelyettesítőként, akár köretként, akár rakott vagy töltött zöldségétel részeként, akár levesbetétként lenne rá szükséged. Sőt - bár ez igaz a rizsre is, mégis ritkán fogyasztjuk így-, bulgurral, és kuszkusszal kitűnő salátákat is készíthetsz, és akár hiszed, akár nem "tejbebulgur" és kuszkuszpuding is létezik!

Mind a kuszkusz, mind a bulgur durumbúzából készül, más-más eljárással. A bulgur egy rizsszem nagyságú gabonatöret, míg a kuszkusz egy "minitarhonya". A normál kiegyensúlyozott, a fogyókúrás és az IR-étrendben is kiválóan használható alapanyagok, és bár tudjuk, hogy a fogyás nem a legfőbb szempont karantén idején, de lássuk be, legtöbben jóval kevesebbet is mozgunk most, mint egyébként, tehát egy kis odafigyelésre biztosan szükségünk van.

Energia- és tápanyagtartalom szempontjából ezeket az alapanyagokat is a gabonafélék tulajdonságai jellemzik: 100 g-juk 340-380 kcal között mozog, 12-13 g fehérjét, 1,5 g zsírt és 76-77 g szénhidrátot tartalmaznak. Szénhidráttartalmuk felszívódása lassabb, glikémiás indexük alacsonyabb a fehér rizs értékénél. Vitamin- és ásványianyag-tartalmukat tekintve gazdagok B-vitaminokban ill. káliumban és foszforban.

A bulgur elkészítése a rizséhez hasonló, 2-2,5-szeres mennyiségű sós vízben kell főzni (tapasztalataim szerint hamarabb elkészül, mint a rizs). A kuszkusz még ennél is egyszerűbben és gyorsabban elkészíthető: a nyers kuszkuszt egy tálba tesszük, annyi forró sós vízzel/alaplével felöntjük, hogy kb. egy ujjnyira ellepje, majd lefedve ~10-15 percig békén hagyjuk, majd egy villával átforgatjuk, fellazítjuk.

Az ily módon elkészített bulgurt és kuszkuszt fogyaszthatjuk a rizshez hasonlóan hús- vagy halételek mellé köretként, töltött, rakott zöldségételekbe, de készíthetünk belőle levesbetétet vagy akár töltött paprikát is. Sok zöldséggel, friss zöld- ill. szárazfűszerekkel ízesítve csodás, egészséges salátákat (pl. tabulé-t) rakhatunk össze akár vacsorára is.

Persze nem csak sós, hanem édes ízvilággal is elkészíthetőek: készíthetünk belőlük süteményt, tortát, aszalt ill. friss gyümölcsökkel, diófélékkel, fahéjjal, gyömbérrel, mézzel édes “salátákat”, pudingot.

Ezeket olvastad már?

Címlapkép: Nosalty

Címlapról ajánljuk

További cikkek