Így fogytak nagyanyáink - mondd meg mikor születtél, mi megmondjuk mi volt akkor a legmenőbb diéta

Ha azt hiszed, hogy a mai furcsa diéták a legvadabbak, amit a fogyni vágyók valaha bevetettek, akkor nem hallottál még a 80-90-es évek sláger-fogyókúráiról.

Divatdiéták jönnek-mennek, és gyakran hisszük egy-egy trendről, hogy valami egészen új dologgal állunk szemben - amíg ki nem derül, hogy már évtizedekkel is ezekkel "kínozták" magukat a nagyszüleink.

Twiggy, a '70-es évek egyik nőideálja

A ’70-es évek

Az 1970-es évek elején tört előre az az őrület, hogy az anyagcserénk felpörgetésének biztos módja, ha minden étkezéshez grapefruitot eszünk. A reggelihez jellemzően nem kiegészítésként kellett fogyasztani a gyümölcsöt, hanem magában, ami éhgyomorra azért nem lehetett túl kellemes, lássuk be. Bármilyen fogyás mutatkozott ettől a módszertől, az inkább a megnőtt rostfogyasztástól, és a kevesebb kalóriától lehetett, nem pedig a grapefruit varázslatos hatásától.

A ’80-as évek

Hinnéd, hogy a paleodiéta gyökerei ilyen mélyre vezetnek vissza? Itthon még nem ismertük, de a tengerentúlon a ’80-as évek derekán már hódított az ősember-diéta, aminek az a lényege, hogy csak azt ehet a fogyókúrázó, amit az ősemberek is ettek annak idején - csak persze ők vadásztak, halásztak és gyűjtögettek is - nem csak a kanapén kuksoltak.

A ’90-es évek

A 90-es években a diétapiac is felpörgött. Az 1990-es évek elején érkezett meg a zsírszegény diéta, és vele minden termék, ami zsírszegény – rengeteg még most is tartja magát, és sokan félnek jó zsírokat is fogyasztani, mert annyira beléjük ivódott az egyébként az egész ’90-es éveken végigvonuló őrület. Ekkor minden, amit csak el tudtunk képzelni, zsírszegény vagy zsírmentes volt.

1992-nek köszönhetjük az Atkins-diétát, ami egy szélsőségesen alacsony szénhidrát- és magas fehérje- és zsírtartalmú étrendet jelent. Tele volt teljesen felesleges korlátozásokkal, mégis hatalmas népszerűségre tett szert. A káposztaleves-diéta is kb. ilyentájt érte el Magyarországot, és rengetegen próbáltak néhány hétig csak és kizárólag káposztalevesen élni. Pont annyira sikeres a módszer, mint amilyennek hangzik, ráadásul mellette edzeni sem túl kellemes, hiszen alig nyújt valami energiát a reggelire, ebédre és vacsorára is fogyasztott lötty.

Káposztaleves kúra másként

Elegem volt a sok evészetből, és elhatároztam, hogy megcsinálom a káposztaleves kúrát, de okosabban. Tudniillik az eredeti kúrából hiányzik egy nagyon fontos dolog, az elegendő ...

A '90-es évtized második felében jelent meg az ún. Zónadiéta, amit Barry Sears biokémikus talált ki. Ez a diéta már egy fokkal jobb volt az előzőeknél: a lényege annyi volt, hogy minden étkezésben legyen 30% fehérje, 30% zsír valamint 40% szénhidrát. A zsírokból már az egészségesebb verziókat támogatta, és a zsírszegényebb húsok mellett tette le a voksát, összességében pedig feldolgozatlan ételektől mentes, egészséges táplálkozást hirdetett.

Szintén ennek az évtizednek köszönhetjük a világon végigsöprő vércsoportdiétát is, amely Peter D'Adamo fejéből pattant ki. E szerint az étrend szerint a különböző vércsoportú embereknek különbözőképpen kell táplálkozniuk. Az 1990-es évek közepe óta rengeteg kutatás megcáfolta már a módszert, és bebizonyította, hogy a vércsoportnak semmi köze ahhoz, hogy a szervezet milyen táplálékot tud jobban hasznosítani, és milyet nem.

A 2000-es évek

A vattapamacsdiéta a modellkultusz népszerűvé válásával kezdett egyre szélesebb körben is elterjedni: a modellek - állítólag - úgy tartották magukat formában, hogy a gyomruk telítése érdekében vattapamacsokat ettek. Mondanunk sem kell, hogy ez nem a legegészségesebb módja a fogyásnak.

A 2010-es évek

Kókuszolajat mindenre – nyolc évvel ezelőtt indult meg felfelé a kókuszolaj csillaga, és azóta is töretlenül ragyog az égen. Az olajat és a szilárd változatát, a kókuszzsírt nemcsak fogyókúrás célokra, hanem hajra, bőrre, körömre is kenik az emberek. Pedig annyira nem egészséges, mint ahogyan gondolnánk – hosszú távon sütni-főzni olívaolajjal például sokkal egészségesebb.

2012-ben indult hódító útjára a gyümölcscentrifugázás, és mindenféle turmix, amiket az élet elixírjének kiáltottak ki. Ha ügyesen csinálja az ember, az ilyen dzsúszok lehetnek egészségesek, de azért jobb választás, ha a gyümölcsöket, zöldségeket eredeti formájukban fogyasztjuk rendszeresen.

Nagyjából négy évvel ezelőtt kezdődött el a gluténmentes őrület, és az is gluténmentesen kezdett el táplálkozni, akinek nem kellett volna. Manapság pedig a csodaszó a ketózis: a ketogén diéta a nagyon alacsony szénhidráttartalmával ketózisba helyezi a testet, vagyis az rögtön a zsírhoz nyúl energiáért. Elméletben nagyon jól hangzik, de rengeteg veszélye van - nem igazán javasoljuk senkinek.

Ezeket olvastad már?

via

címlapfotó: iStock

Hirdetés

Támogatott tartalom

Sütés-főzés kockázatok nélkül – így lehet füstmentes az ünnep

Hoppá, ez odaégett! Ugye veled is előfordult már hasonló az ünnepi kapkodásban? Nem vagy egyedül – az ünnepek során a sietség ugyanúgy rossz tanácsadó lehet, mint a rutin. Mindegy, hogy a gyakorlatlanság, a túlzott magabiztosság vagy egy rosszul értelmezett régi recept miatt sütöd túl kissé az ételt, az eredmény ugyanaz: nem lesz olyan egészséges, mint amilyen lehetne. Állj meg egy pillanatra még az ünnepek előtt, és gondold végig, mit tehetsz, hogy ne csak ízletesek, de táplálóak is legyenek az ünnepi finomságok.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Téli feltöltődés a büki termálvíz erejével

Képzeljük el a pillanatot, mikor a szobából vagy akár a medencéből szemléljük a szállingózó hópelyheket, és lelkünket a megnyugvás szelleme járja át. Az év legzordabb, mégis csodás időszakában megérdemlünk egy kis kényeztetést, finom falatokat, lágy illatokat és stresszoldó kezeléseket.

Legújabb receptek

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...