Lassan népbetegséggé válik a túlzott telefonhasználat, ehhez pedig csak hozzájön még az az idő, amit laptopok és tévéképernyők előtt töltünk. Rengeteg kutatás mutatta már ki, hogy rendkívül egészségtelen, ha sokat ülünk különböző kijelzők előtt, a bőrünktől kezdve a mentális egészségünkön át a természetes bioritmusunk is megsínyli, ha nem figyelünk oda, mennyit nézünk képernyőt. A statisztikák ijesztőek: a Flaunt Digital statisztikái szerint egy-egy nap átlagosan 2617 alkalommal érintjük meg a telefonkészülékünket.
Érdemes tehát figyelni, hogy mennyi időt töltünk a telefonon - az alábbi néhány tipp segítségével kordában tarthatod a függőséget.
Legyen nehezebb feloldani a készüléket!
Sokkal többet fogsz ránézni az eszközre, ha azonnal feloldódik a képernyőzár, ha felemeled. Éppen ezért állíts be jelszót, lehetőleg hosszabbat, és az arcfelismerést vagy az ujjlenyomatos megoldást is iktasd ki, ha tényleg úgy érzed, sokat nyomkodod a telefont. Minél nehezebben jutsz hozzá a közösségi médiához, az internethez és a videókhoz, annál kevesebbszer fogod csak unalomból nyomkodni a készüléket.
Kapcsold ki az értesítéseket!
Hacsak nem vársz fontos e-mailt, vagy bármi hasonló értesítést, amit azonnal látnod kell, ahogy megérkezik, mindenről tiltsd le az értesítéseket, ezek ugyanis arra késztetnek, hogy folyton ránézz a telefonodra, és újra és újra lecsekkold, mi történt a különböző appokban. Ha nem jön értesítés, csak akkor fogsz a telefon után nyúlni, ha egyébként is eszedbe jut, ami már magában megtizedelheti a nyomkodással töltött időt.
Ne vidd magaddal a vécére!
Rengetegen a telefonjukkal járnak kétbetűs kitérőre, de ez azon túl, hogy nem túl higiénikus, még arra is késztet, hogy többet ülj a vécén, mint amennyit egyébként tennéd, és ezzel többet is telefonozol. Attól függően, hogy mennyit jársz vécére, ez lényegesen visszavetheti a képernyők előtt töltött idődet.
Használj okosórát, ha teheted!
Az okosóra arra is jó, hogy az olyan funkciókat átveszi a telefontól, mint például az ébresztő vagy az értesítések megjelenítése. Így biztosan nem kerülsz bele egy olyan spirálba, hogy ha már úgyis a kezedben van a telefon, elkezded nézegetni a többi applikációt is. Az okosóra megmenthet attól, hogy feleslegesen nyomkodd a telefonodat, de persze itt is érdemes redukálni, milyen értesítéseket jelenítesz meg a képernyőn.
Ezeket olvastad már?
Ízületi gyulladások és "SMS-nyak" - avagy mi történik a testeddel,...
Szinte észrevétlenül órákat töltünk naponta okostelefonunkat, táblagépünket nézegetve, nyomkodva. Hallgassuk meg az orvosok véleményét erről az új jelenségről!
Rózsakert Medical CenterMikor adjunk a gyerek kezébe telefont? - a pedagógiai szakértő...
Mikor legyen mobilja a gyereknek? Miért? Milyen? Ki fizesse? És hogy használja a közösségi odalakat? Az Európai Szülők Egyesületének elnöke válaszol.
NosaltyHa ennél többet mobilozik a gyereked, akkor az már árt...
Persze nem csak a gyerekeknek kellene korlátozniuk a napi képernyő előtt töltött időt hanem nekünk, felnőtteknek is.
Bodon Judit dietetikusCímlapkép: iStock