Így étkezz, ha antibiotikumot szedsz!

Elérkezett a légúti fertőzések időszaka, és nem ritka, hogy a nyár beköszöntéig többször is átesünk egy-egy ilyen betegségen. Így készítsd fel a szervezeted a védekezésre!

Itt a hűvös idő és ezzel együtt a hidegben összeszedhető fertőzések ideje is. A vírusos ellen sokat nem tehetünk - pihenünk, és hagyjuk a szervezetünket dolgozni, de bakteriális fertőzések esetén gyakran kapunk antibiotikumos kezelést. A légúti betegségek mellett a bölcsis, ovis, iskolás gyerekeink pedig a bélrendszeri fertőzéseket hozzák haza az intézményekből, amelyek áldásos hatásából gyakran a szülők sem maradnak ki.

Akár antibiotikumos kezelés, akár bélrendszeri fertőzés miatt, a betegség alatti illetve azt követő időszakban szükséges kiemelt figyelmet fordítanunk a bélflóránk egészségére, egyensúlyának megtartására.

Mit együnk, hogy jól legyünk?

A bélflóránk egyensúlyát támogató étrend alapja a kiegyensúlyozott, egészséges táplálkozás, akkor is, sőt, különösen akkor, ha épp nem vagyunk betegek. Ennek kiemelendő elemei a fermentált, élőflórás, probiotikus tejtermékek (kefir, joghurt). Ennek kiegészítői akut esetben az antibiotikum-terápiához, fertőzéshez célzottan megválasztott probiotikum étrendkiegészítők fogyasztása.

Az immunvédekezésben kulcsfontosságú humán bél-mikrobiom összetételét befolyásoló tényező a megfelelő, prebiotikus hatású élelmirost-bevitel is. Az élelmi rostok azok a növényi, nem keményítő jellegű poliszaccharidok, amelyek nem emészthetőek az emberi szervezet számára. Az élelmirostok közül prebiotikumként az inulin, a rezisztens keményítő, a galakto-, frukto-oligoszaccharidok emelendők ki.

A szükséges élelmirost-bevitel elsősorban a napi legalább 40-50 dkg zöldség és gyümölcs (kevesebb gyümölcs, és inkább zöldségek) fogyasztásával fedezhető. Ezek mellett beillesztendőek az étrendbe a diófélék, az olajos magvak. Az ajánlott napi rostbevitel felnőttek számára 25-30 g, bőséges folyadékfogyasztás (2-2,5 l folyadék) mellett.

Emellett figyeljünk oda a higiéniára is, a fertőző betegségek megelőzésében és kezelésében is - mindig friss alapanyagokat használjunk, és tisztítsuk meg ezeket alaposan!

Az antibiotikum-terápia szabályai

  1. Csak orvosi utasításra szedjen antibiotikumot! Ne kérjen soha feleslegesen, pl. vírusos fertőzésre! Az orvos által rendelt antibiotikumot az előírásnak megfelelően szedje! Orvosi felügyelet nélkül ne kezdjen antibiotikum kúrába!
  2. Bízza az orvosra, hogy milyen antibiotikumra és mennyi ideig van szükség! Ne használjon korábbi betegségből maradt antibiotikumot! Ne fogadjon el másnak felírt antibiotikumot és ön se ossza meg mással! Ne hagyja abba a kúrát előbb és ne is szedje hosszabban, mint ahogy az orvos rendelte!
  3. Bízza a probiotikum választást is az orvosra! Csak az orvos tudja, hogy melyik probiotikum melyik antibiotikum mellett hatásos. A nem szakszerűen kiválasztott probiotikum olyan, mintha semmit sem szedett volna be.

Ezeket olvastad már?

via

Hirdetés

Támogatott tartalom

Sütés-főzés kockázatok nélkül – így lehet füstmentes az ünnep

Hoppá, ez odaégett! Ugye veled is előfordult már hasonló az ünnepi kapkodásban? Nem vagy egyedül – az ünnepek során a sietség ugyanúgy rossz tanácsadó lehet, mint a rutin. Mindegy, hogy a gyakorlatlanság, a túlzott magabiztosság vagy egy rosszul értelmezett régi recept miatt sütöd túl kissé az ételt, az eredmény ugyanaz: nem lesz olyan egészséges, mint amilyen lehetne. Állj meg egy pillanatra még az ünnepek előtt, és gondold végig, mit tehetsz, hogy ne csak ízletesek, de táplálóak is legyenek az ünnepi finomságok.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Téli feltöltődés a büki termálvíz erejével

Képzeljük el a pillanatot, mikor a szobából vagy akár a medencéből szemléljük a szállingózó hópelyheket, és lelkünket a megnyugvás szelleme járja át. Az év legzordabb, mégis csodás időszakában megérdemlünk egy kis kényeztetést, finom falatokat, lágy illatokat és stresszoldó kezeléseket.

Legújabb receptek

3 napos mézeskalács-sajttorta

Egy igazi fűszeres karácsonyi finomság. A nevét azért kapta, mert a mézeskalácsok és a torta pihentetési ideje miatt 3 nap alatt készül el. Kóstoljátok meg! :)

Tejfölös-sajtos csirkecomb

A csirkecombot már előző este befűszerezhetjük, így az ízek jól átjárják a húst, másnap pedig csak a sütéssel kell majd foglalatoskodnunk. Én barna rizsből készült rizibizivel ...

Preckedli (diós linzer) cukorbetegeknek

Tálalás előtt szórjuk meg ízlés szerint poreritrittel, majd úgy kínáljuk. Száraz, hűvös helyen tárolva egy-két hétig is eláll, sőt minél tovább áll, annál finomabb, és omlósabb ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...