Így érj el sikereket a műanyagmentes kihívásban!

Még nem késő, legyél te is műanyagmentes pár napig, vagy akár még hosszabb ideig. Mutatjuk, min érdemes változtatnod!

Hogyan szállj be te is a műanyagmentes júliusba? Még nem késő, adunk pár tippet! A lényeg nem a tökéletességen van, lehetőségeidhez mérten törekedj a változtatásra, ami sosem történik egyik pillanatról a másikra.

Le a kimérős nejlonzacskókkal!

Talán a legkönnyebben kivitelezhető változtatás ez: sok bioboltban kaphatsz már vászonzsákot, hálót, amibe a lédig zöldség és gyümölcs kerülhet. Mindig lapuljon a táskád aljában, szinte helyet sem foglal. Négy darabot legalább érdemes beszerezni belőle, de őszintén megvallva, nálam olyan is előfordul, hogy egyáltalán nem csomagolom a zöldségeket, hanem egyszerűen a szalagra teszem a pénztárnál/zöldséges pultnál.

Vászontáska, ami jól is néz ki

Válassz ki egy-két nagy, kedvenc vászonzsákot, és mindig tartsd magadnál! Ezeket sem jó persze halmozni, ezért válassz strapabírót, és olyat, amit szívesen hordasz majd magadnál. A műanyag bevásárlószatyrok ideje lejárt, és bár sok áruház kínál már lebomló nejlonzacskókat, az a biztos, ha meg sem vesszük őket.

A műanyag poharak támadása

Talán azzal nem is számoltál, mielőtt belevágtál a műanyagmentes kihívásba, hogy a kedvenc joghurtod, vajkrémed, tejfölöd stb. bizony plasztik poharakban érkezik hozzád. Ez sokáig nekem is kihívást jelentett, és nem állítom, hogy mindig sikerül kikerülnöm a műanyagos verziókat. Viszont kitaláltam, hogy minden héten, a piacos bevásárláshoz viszem magammal a műanyag dobozaimat, amibe az árusok sok helyen készséggel adagolják a termékeiket.

Ez is érdekelhet!

Nem garantáljuk, de így talán még a gyerekeid is életben maradhatnak a Földön - VIDEÓ!

Tészta, hüvelyesek?

Ebben az esetben pedig az egyre népszerűbb csomagolásmentes boltok jöhetnek szóba. Tudom, tudom, először és talán még másodszor is merő macerának tűnik majd, de a sikerélmény, a kevesebb hulladék termelése, és a szuper minőségű alapanyagok remélhetőleg egyre jobban inspirálnak majd, hogy a kimérős vásárlás a rutinod része legyen.

Imádod a szívószálat?

Valljuk be, szuper móka limonádézni, jegeskávézni vagy szörpöt szürcsölni szívószállal, különösen nyáron. Először furcsának fog tűnni, ha kipróbálod, de a fém szívószálak tök jól beteljesítik ezt a funkciót. Mindig ott lapul egy-egy a táskámban, ha használtam, gyorsan bedobom a mosogatóba, ha hazaértem vele.

Kávéból a legjobbat, pohárból csak sajátot!

Ha te is imádod az új helyeket és az elviteles kávékat, akkor egy menő termoszt beszerezni éppen ideje! Ha belegondolsz, legfeljebb 30-40 percig iszol egy kávét, viszont az ezzel keletkező műanyag hulladék hosszú évtizedek alatt sem bomlik le. Kérd a saját bögrédbe, sok helyen így még kedvezményeket is kapsz!

A kevesebb több

Jóval kevesebb dolgot fogsz vásárolni, ha törekszel a hulladékmentességre. Változatos, egyszerű, egészséges és finom ételeket tudsz készíteni pár alapanyag felhasználásával is, az otthoni ételkészítés fontos eleme a környezettudatos gondolkodásnak. A PET-palackok és a műanyagszennyezés ellen úgy tehetsz a leginkább, ha nem is veszed meg őket. Az újrahasznosítás során a műanyagból így is, úgy is kerül a környezetbe, szemben az üveggel, ami képes megőrizni a minőségét újrahasznosítás után is, és nem terheli meg a környezetet.

+1 TIPP: ne ess pánikba, és végképp ne szegje kedvedet, ha éppen nem sikerült betartani az adott napra tervezett irányokat. Teljesen hulladékmentes konyhát vezetni hihetetlenül nehéz, ha egyáltalán városi konyhában lehetséges. A cél nem az, hogy frusztráltabban zárd a kihívást, mint ahogyan kezdted, a magad léptékeivel igyekezz betartani, ütemezni a változtatásokat. Azt mondják, három hét kell az új szokások kialakításának, úgyhogy érdemes kitartani!

Ezeket olvastad már?

Címlapról ajánljuk

További cikkek