Így előzheted meg a koronavírus-fertőzést! Orvos szakértőnket kérdeztük

Pár napja nincs óra, hogy ne hallanánk a Kínából induló koronavírusról. Nézzük, kell-e tartanunk tőle, és hogyan tudjuk megelőzni a fertőzést!

2020. január eleje óta terjed az új koronavírus Kínában, a virológiai vizsgálatokkal igazolt fertőzöttek száma a 2020. január 25-i járványügyi jelentés szerint legalább 1297 fő, és 41 halálos áldozatot regisztráltak (a számok azonban óráról órára nőnek).

Mit kell tudni a betegségről és vajon jelent-e veszélyt a Magyarországon élőkre? A Rózsakert Medical Center orvosai segítségével összegyűjtöttük a legfontosabb információkat.

Mi a koronavírus?

A koronavírus a légúti megbetegedést okozó vírusok népes családja, amelyeket az 1960-as években azonosították először. Egy gyakori vírusról van szó, amelynek a legtöbb típusa ártalmatlan, léteznek azonban súlyos megbetegedéseket okozó típusai is, például a korábban járványt kiváltó MERS és SARS, illetve a most megjelent, tüdő- és légúti megbetegedést okozó új típus, amely a 2019-nCoV nevet kapta. A legfrissebb adatok szerint a járványügyi szakemberek azt feltételezik, hogy az új típusú koronavírus a vadállatokról terjedt az emberre. A fertőző forrás pontosításához azonban még további vizsgálatokra van szükség.

Milyen tünetei vannak a koronavírusnak?

A koronavírusok okozta megbetegedések tünetei az enyhe náthától a gépi lélegeztetést igénylő súlyos légzési elégtelenségig terjednek. A mostani járványt okozó vírusfertőzés leggyakoribb tünete a láz, légzési nehezítettség, amelynek hátterében a vírus okozta tüdőgyulladás áll.

Hogyan terjed?

A vírus légúton és szájon át fertőzhet.

Veszélyben vannak-e a Magyarországon élők?

Magyarországon a vírus megjelenésének esélye egyelőre csekély. A Nemzeti Népegészségügyi Központ tájékoztatója alapján a kínai hatóságok a Wuhani Nemzetközi repülőtéren a kiutazóknál egészségügyi szűrést végeznek, a WHO jelenleg nem javasolja a többi ország számára a beutazók egészségügyi szűrését, és semmilyen utazási vagy kereskedelmi megszorítást nem tanácsol Kínával kapcsolatban.

Hogyan kerülhetjük el a fertőzést?

A WHO az alábbi ajánlásokat tette közzé:

  • Mossunk gyakran kezet, lehetőleg alkohol alapú, fertőtlenítő hatású szappannal!
  • Használjunk tüsszentés és köhögés esetén zsebkendőt, ami után ismét alapos kézmosás szükséges.
  • Kerüljük a kontaktust lázas betegekkel!
  • Keressük fel a háziorvost lázas megbetegedés esetén,adjunk információt korábbi külföldi utazásainkról!
  • Kerüljük az élő vagy levágott állatokat forgalmazó piacokat olyan területen, ahol az új koronavírus már megjelent!
  • Kerüljük a nyers, vagy nem megfelelően hőkezelt állati eredetű élelmiszerek fogyasztását!

Ezeket olvastad már?

Hirdetés

Támogatott tartalom

Sütés-főzés kockázatok nélkül – így lehet füstmentes az ünnep

Hoppá, ez odaégett! Ugye veled is előfordult már hasonló az ünnepi kapkodásban? Nem vagy egyedül – az ünnepek során a sietség ugyanúgy rossz tanácsadó lehet, mint a rutin. Mindegy, hogy a gyakorlatlanság, a túlzott magabiztosság vagy egy rosszul értelmezett régi recept miatt sütöd túl kissé az ételt, az eredmény ugyanaz: nem lesz olyan egészséges, mint amilyen lehetne. Állj meg egy pillanatra még az ünnepek előtt, és gondold végig, mit tehetsz, hogy ne csak ízletesek, de táplálóak is legyenek az ünnepi finomságok.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Téli feltöltődés a büki termálvíz erejével

Képzeljük el a pillanatot, mikor a szobából vagy akár a medencéből szemléljük a szállingózó hópelyheket, és lelkünket a megnyugvás szelleme járja át. Az év legzordabb, mégis csodás időszakában megérdemlünk egy kis kényeztetést, finom falatokat, lágy illatokat és stresszoldó kezeléseket.

Legújabb receptek

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...