Így előzheted meg a koronavírus-fertőzést! Orvos szakértőnket kérdeztük

Pár napja nincs óra, hogy ne hallanánk a Kínából induló koronavírusról. Nézzük, kell-e tartanunk tőle, és hogyan tudjuk megelőzni a fertőzést!

2020. január eleje óta terjed az új koronavírus Kínában, a virológiai vizsgálatokkal igazolt fertőzöttek száma a 2020. január 25-i járványügyi jelentés szerint legalább 1297 fő, és 41 halálos áldozatot regisztráltak (a számok azonban óráról órára nőnek).

Mit kell tudni a betegségről és vajon jelent-e veszélyt a Magyarországon élőkre? A Rózsakert Medical Center orvosai segítségével összegyűjtöttük a legfontosabb információkat.

Mi a koronavírus?

A koronavírus a légúti megbetegedést okozó vírusok népes családja, amelyeket az 1960-as években azonosították először. Egy gyakori vírusról van szó, amelynek a legtöbb típusa ártalmatlan, léteznek azonban súlyos megbetegedéseket okozó típusai is, például a korábban járványt kiváltó MERS és SARS, illetve a most megjelent, tüdő- és légúti megbetegedést okozó új típus, amely a 2019-nCoV nevet kapta. A legfrissebb adatok szerint a járványügyi szakemberek azt feltételezik, hogy az új típusú koronavírus a vadállatokról terjedt az emberre. A fertőző forrás pontosításához azonban még további vizsgálatokra van szükség.

Milyen tünetei vannak a koronavírusnak?

A koronavírusok okozta megbetegedések tünetei az enyhe náthától a gépi lélegeztetést igénylő súlyos légzési elégtelenségig terjednek. A mostani járványt okozó vírusfertőzés leggyakoribb tünete a láz, légzési nehezítettség, amelynek hátterében a vírus okozta tüdőgyulladás áll.

Hogyan terjed?

A vírus légúton és szájon át fertőzhet.

Veszélyben vannak-e a Magyarországon élők?

Magyarországon a vírus megjelenésének esélye egyelőre csekély. A Nemzeti Népegészségügyi Központ tájékoztatója alapján a kínai hatóságok a Wuhani Nemzetközi repülőtéren a kiutazóknál egészségügyi szűrést végeznek, a WHO jelenleg nem javasolja a többi ország számára a beutazók egészségügyi szűrését, és semmilyen utazási vagy kereskedelmi megszorítást nem tanácsol Kínával kapcsolatban.

Hogyan kerülhetjük el a fertőzést?

A WHO az alábbi ajánlásokat tette közzé:

  • Mossunk gyakran kezet, lehetőleg alkohol alapú, fertőtlenítő hatású szappannal!
  • Használjunk tüsszentés és köhögés esetén zsebkendőt, ami után ismét alapos kézmosás szükséges.
  • Kerüljük a kontaktust lázas betegekkel!
  • Keressük fel a háziorvost lázas megbetegedés esetén,adjunk információt korábbi külföldi utazásainkról!
  • Kerüljük az élő vagy levágott állatokat forgalmazó piacokat olyan területen, ahol az új koronavírus már megjelent!
  • Kerüljük a nyers, vagy nem megfelelően hőkezelt állati eredetű élelmiszerek fogyasztását!

Ezeket olvastad már?

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

Ismerd meg a bottargát, és azt is elmondjuk, hogy használd...

A bottarga egy különleges gasztronómiai alapanyag, amelyet gyakran neveznek a "tenger aranyának". Azok számára, akik még nem találkoztak vele, a bottarga nem más, mint sózott és szárított halikra, amely különleges ízvilágával azonnal magával ragadja az ínyenceket. Ezt a mediterrán kincset évezredek óta fogyasztják, és ma is nagy becsben tartják a kulináris világban.

Hering András

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...