A legújabb táplálkozási elvek közül azok a legjobban hasznosíthatóak egy átlagember számára, amelyek a tányér elrendezése felől közelítik meg az evési szokásainkat. Ennek a szemléletmódnak a segítségével mi, akik szeretnénk egészségesebben táplálkozni, nem hízni, hanem erősödni és izmosodni, sokkal jobban tudjuk szabályozni, miből, hogyan, mennyit eszünk.
Tányérkompozíciók
A tudatosabban megkomponált tányéroknak szinte csak előnye van: színesebbek, szebbek, ízben és állagban gazdagabbak és sokkal laktatóbbak is. Minél többféle étel van a tányéron, annál kevésbé akarunk majd újra és újra szedni, így megelőzhetjük a túlevést. Amikor egy étkezéshez összeállítjuk a hozzávalókat, akkor a cél az, hogy minden tápanyagforrásból jó minőségű szerepeljen rajta, és egyik se maradjon ki: teljes értékű szénhidrát, nagyon sok zöldség és fehérje - állati vagy növényi formában.
A növényi a jövő
A jövő táplálkozásáról még csak sejtjük, bár egyre valószínűbbnek tűnik, hogy sokkal kevesebb húsból és állati eredetű élelmiszerből fog állni, fehérje igényünk nagy részét meg kell majd tanulnunk növényi forrásokból fedezni: sokkal több zöldséget és hüvelyest fogunk fogyasztani. Nemcsak az egészség, de a bolygó jövője számára is sokkal fenntarthatóbbak a zöldségek és a hüvelyesek, mint a hús.
A húsevés alternatívái
A hús tudatos elhagyásával kapcsolatos elveket már most sokan igyekszünk beiktatni a hétköznapjainkba, heti egy-két teljesen húsmentes nap vagy minden nap egy-két húsmentes étkezés formájában. Ilyenkor is jó figyelni rá, hogy a szénhidrátokon túl hasznos fehérjeforrás is kerüljön a tányérra, hogy minél többféleképpen használjuk a zöldségeket és a hüvelyeseket is. Különösen fontos ez olyankor, ha keményen edzünk, vagy ha növekedésben lévő gyermekeket etetünk, hiszen a megfelelő mennyiségű protein szükséges az izmok regenerálódásához és fejlődéséhez.
Minden hasznos legyen, ami a tányérra kerül
És itt jön a képbe a tányér hasznos beosztása: hogyan állítsuk össze egyes étkezéseinket csupa olyasmiből, ami egyenként is mind-mind hasznos tápanyagból áll, ne legyen rajta semmilyen üres, kevésbé hasznos kalória. Itt lehet olyan trükkökhöz folyamodni, hogy egyszer nyersen, másszor sütve, harmadszor raguban vagy krémben, esetleg golyó, vagy fasírt formájában készítjük el ugyanazokat a zöldségeket, hüvelyeseket.
Zöldség másképpen
Máskor pedig olyan praktikákat is be lehet vetni, mint a zöldségekből készült élelmiszerek. Ha úgy érezzük, már bőven elég volt a lencséből, borsóból, akkor ki lehet próbálni a színes, zöldséges készítményeket, amelyek éppen olyan élményt nyújtanak, mint egy tál búzalisztes tészta, mégis sokkal több tápanyagot, vitamint és ásványi anyagot viszünk be velük a szervezetünkbe. Naponta összesen 45-50 gramm fehérje az ajánlott adagunk, egy-egy adag tészta formájú zöldség már ennek a felét fedezi anélkül, hogy állati eredetű élelmiszert ennénk.
A leggazdagabb szószok
Még tovább fokozhatjuk a hatást, ha a szószba minél többféle zöldséget csempészünk - ez a trükk olyanoknál is bejön, akik valamiért nem annyira szívesen esznek sokféle zöldet. Nem csak a paradicsomszószba tehetünk titokban répát, zellert, paprikát, gombát, hanem készülhet rá spenótból mártás is. Sőt, akár darálhatunk magokból, zöld levelekből nyers pestót is hozzá, hogy tényleg a lehető legtöbb hasznos tápanyagot hozzuk ki egyetlen tálnyi étkezésből. Aki pedig nem ódzkodik a változó állagoktól, a zöldséges tésztát, a zöldséges tésztaszószt még megfejelheti egy adag sült zöldséggel feltétképpen, így biztosan nem marad utána éhes senki.