1. Mosás
2. Áztatás
3. Csíráztatás
4. Szüretelés
Tanácsok a különböző módszerekhez:
- A terrakotta csíráztató tálat előtte célszerű beáztatni, különben elszívja a vizet a magoktól. Ha beleszáradna vagy belerohadna valami, főzéssel vagy sütőben sterilizálhatjuk. Mosogatószer minden esetben tilos!
- A műanyag csíráztatótál előnye a könnyű tisztíthatóság!
- A vattásmódszerhez bármilyen tálka használható; én lapos arctisztító vattakorongot terítek ki egy rétegben (kb. 12 db).
- A befőttesüvegethasználat előtt alaposan el kell mosni, és a tetejére gézlapot teszünk, amit egy befőttes gumival odafogatunk.
- Acsíráknak az elején nem kell napfény, de ha kipattantak, akkor ablakpárkányra rakva vagy speciális lámpa alá helyezve gyorsabban nőnek. Ugyanez a hő esetében is, de a fűtőtestre helyezést nem ajánlom!
- Bárhogylocsolhatunk, de a csírák törékenyek, tehát csak óvatosan. A befőttesüveg esetében mindennap öblítsük át a csírákat (a gézlapot nem szükséges eltávolítani). Nálam egy kézi permetező vált be a locsolására. Napi kétszeri, ésszerű locsolás az ajánlott (ha túl kevés a víz, a csíra elszárad, ha túl sok, akkor berohadhat), a lényeg, hogy mindig nedves legyen.
- Avattánál mindenképp ajánlom az olló használatát, és ha valaki ódzkodik az apró gyökerek fogyasztásától, akkor nekik is ez a legpraktikusabb eszköz a szüreteléshez.
A házi csíráztatás előnyei:
- alacsony az előállítási költség,
- kevés gondozást igényel,
- évszaktól függetlenül és hamar rendelkezésre áll,
- mindig friss,
- biztos forrásból származik,
- személyre szabható, variálható
Miért előnyös számunkra?
A mag a fiatal növények tápanyagraktára, ahol ásványi anyagok, antioxidánsok és vitaminok halmozódnak fel. A növény csíraállapotban tartalmazza a legtöbb enzimet, ez pedig segíti a hasznos anyagok felszívódását és a salakanyagok kiválasztását. A magban található keményítő a csírázás során egyszerű cukrokra bomlik le, tehát azonnali energiaforrást biztosít szervezetünk számára.
További tanácsok:
- Csak étkezési célra alkalmasvegyszermentes biomagokat használjunk (beszerezhetők a bioboltokban, élelmiszerboltokban, és ezt mindig feltüntetik a csomagoláson).
- Amagokat hűvös, száraz, sötét helyen tároljuk egy légmentes dobozban vagy befőttes üvegben.
- Hasteril körülmények között dolgozunk, nem szükséges megmosni a csírákat fogyasztás előtt, de ha földbe vagy homokba gyökereznek, akkor ajánlott leáztatni ezt róluk, és átmosni párszor.
További ismeretszerzéshez ajánlom Bükkerdő Gergely Csíra ABC című könyvét vagy a Sprout People angol nyelvű oldalát.
Ezeket olvastad már?
4 idős olvasónk megható beszámolója arról, milyen otthon egyedül főzni
Egy személyre főzni nem egyszerű feladat, főleg ha az ember koránál fogva már nem bír sok ideig a konyhában állni. És akkor sem, ha nincs motivációnk a mindennapos főzéshez.
doragabriellaEz az energikus és kiegyensúlyozott élet titka egy igazi guru...
Naponta csupán 3-4 órát alszik, csak zöldségeket és gyümölcsöket eszik, na és persze rengeteget jógázik. Ismerd meg Sadhgurut, a méltán híres indiai jógit.
doragabriellaEzekkel turbózd fel az unalmas szendvicsedet, hogy a zöldségbeviteled is...
Tél végén már nehezebb megoldani a napi zöldségbevitelt. Íme néhány alternatíva a vitaminkészletek karbantartására - Suplicz Rita, a Gardenista szerzőjének írása.
adminEnni vagy nem enni? - avagy levesek fogyókúra idején
Szeretjük a leveseket és ahogy hűl az idő egyre jobban esik egy csésze meleg étel. De vajon milyen típusú levesek segítik a fogyást?
Szálka Brigitta dietetikus