Ahogy az időjárás hidegebbre fordul, egyre inkább érezzük, hogy szervezetünket megfelelően fel kell készítenünk az őszi-téli hónapokra. A kalcium az egyik legfontosabb ásványianyag egészségünk megőrzéséhez, hiánya pedig minden életkorban negatív hatással van a szervezetünkre. Ezért is különösen fontos, hogy folyamatosan gondoskodjunk a megfelelő bevitelről, ebben a tejtermékek, a különböző magvak, gyümölcsök és a magas kalciumtartalmú természetes ásványvíz fogyasztása is segítségünkre lehet.
A kalcium szerepe
A kalciumnak a csontok szilárdságának biztosításán kívül meghatározó szerepe van - többek között - az idegek és izmok ingerelhetőségében, az izomösszehúzódásban, sőt még a véralvadásban is. Szerencsére más ásványi anyagokhoz hasonlóan a kalcium is pótolható természetes módon.
A felnőtteknek napi 1000-1300 mg közötti kalciumbevitel javasolt, amelyet érdemes egészséges élelmiszerek formájában magunkhoz venni. Erre mutatunk pár példát:
- 1 ek mák: 144 mg
- 100 g kefir: 120 mg
- 50 g mandula: 118 mg
- 50 g dió: 49 mg
- 100 g kivi: 38 mg
- 50 g aszalt füge: 95 mg
- Theodora Kékkúti ásványvíz 1,5 l = 420 mg
Nincs nehéz dolgunk, hiszen rendkívül széles és színes azon élelmiszerek sora, amelyekkel a kalciumot pótolhatjuk,, érdemes néhány ilyen élelmiszert rutinszerűen beiktatnunk az étrendünkbe. A magas kalciumtartalmú természetes ásványvíz ideális választás a hétköznapokra, hiszen a hidratáltság megőrzése mellett megfelelően gondoskodik az ásványianyag-pótlásról is.
Napjainkban egyre többen ismerik fel, hogy érzékenyek a tejcukorra, szakemberek szerint Magyarországon közel 3 millióan szenvednek laktózérzékenységben. A hiánybetegség kezeléséhez szükséges többek között az étrend megváltoztatása is, ez sok esetben pedig korlátozza a kalciumban gazdag tejtermékek fogyasztását és az ásványi anyagok felszívódását is. Laktózérzékenyek számára ezért is különösen ajánlott a magas kalciumtartalmú ásványvizek fogyasztása. A Magyarországon palackozott természetes ásványvizek közül a Theodora Kékkútinak a legmagasabb kalciumtartalma, 1,5 liter esetében ez 420 mg, ami a napi ajánlott kalciumbevitel egyharmada.
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Ezeket olvastad már?
Sütemények a 160 g szénhidrátos diétában? Nem lehetetlen kihívás, tippjeinkkel...
Valóban le kell mondanunk az édességekről, sütikről, ha belevágunk a 160 g szénhidátos étrendbe?
Bodon Judit dietetikusLegyél te is (alkalmi) vegetáriánus!
A fejlett országokra jellemző nagymértékű húsfogyasztás nemcsak bolygónkat terheli, de számos krónikus betegség rizikófaktora is.
Szálka Brigitta dietetikusSzénhidrátok vagy zsírok? Melyiktől hízunk leginkább?
Úgy tűnik, hogy étrend tekintetében mindig kell egy főellenség - csak éppen ennek mibenléte változik az évek alatt. Korábban a zsírok voltak, ma a szénhidrátok vannak soron.
Bodon Judit dietetikusMintaétrend egy napra: 160 g szénhidrátos diéta őszi ízekkel
Finom, egészséges, laktató, színes, változatos - ilyen is lehet a fogyókúrás étrend. Ha kipróbálod ezt a napi menüt, garantáltan nem fogsz csalódni!
Bodon Judit dietetikus