Így bánj a fűszernövényeiddel, és ízükkel meghálálják gondoskodásod!

Legyen a te ételed a legillatosabb és legízletesebb! Hogyan érheted ezt el? Ha friss fűszernövényeket használsz hozzájuk. Így bánj velük, és ízükkel meghálálják gondoskodásod!

Nincs finomabb, mint egy friss, zöldfűszeres étel. A szárított fűszerekkel készült ételekkel szemben, sokkal intenzívebben érezhetjük ízüket. Itt a jó idő, ha nincs kis veteményes kerted, érdemes az erkélyen vagy a konyhaablakban elhelyezett virágládába tartanod pár tövet a legfontosabb növényekből. Íme pár jó tanács a nevelésükhöz, használatukhoz és tartósításukhoz.

Oregano palánták a kertészetből

Érkeztetés

Amikor a szakértői kezek alól jó esetben egy kertészetből – otthonunkba kerülnek a műanyagcserepes fűszernövények, az első egy-két napban hagyjuk, hogy aklimatizálódjanak. Ne locsoljuk őket, ne vágjunk belőlük, és ne ültessük át a töveket, csak a pihenő után helyezzük át a növényt egy nagyobb, számára megfelelő cserépbe, virágládába.

Kicsi, egyedi cserepekbe vagy virágládába

Elhelyezés

A pihenő után, amint lehet ültessük át egy nagyobb helyre őket, és tegyünk sok új, jó minőségű termőföldet melléjük. Napos helyen, az ablakban vagy egy balkonládában érzik a legjobban magukat. Ha télen ültetünk, ne tegyük működő fűtőtest fölé a cserepet, mert a meleg levegő gyorsan kiszárítja a földjüket.

Sok napfényt, déli fekvésű elhelyezést igényelnek: oregáno, bazsalikom, kakukkfű, rozmaring, zsálya

Kevesebb, részleges napfényt, keleti vagy nyugati elhelyezést igényelnek: petrezselyem, menta, metélőhagyma, tárkony

A spricni is hasznos lehet

Locsolás

Csak ritkán öntözzük a földet, nem szabad vízben állniuk a gyökereknek, mert nem kapnak levegőt. Tapintásra inkább csak épphogy nedves legyen a földjük, így levegőt és vizet is kapnak megfelelő arányban.

Szedés

Általánosságban elmondható, ha szeretnénk a friss fűszerek üdítő ízét sokáig élvezni, akkor a leveles rész maximum egyharmadát szedjük le egyszerre, többet semmiképpen se. Hagyjuk újból kinőni és csak utána szüreteljünk legközelebb.

Tárolás

  • Ha túl sok fásabb szárú fűszernövényt (mint: oregáno, kakukkfű, rozmaring) szedtünk le egyszerre, akkor enyhén nedves papírtörlőbe csavarjuk bele a maradékot, és így tegyük be a hűtőbe. Egy-két napig még eláll. Amennyiben mégis elszíneződnének a levelek, vagy megjelennének a penész első jelei a száron, akkor mondjunk le róluk.
  • A vágott lágy szárú fűszernövényeket (mint: bazsalikom, petrezselyem, metélőhagyma) ne a hűtőbe, hanem egy pohár vízbe tegyük a következő, lehetőleg mihamarabbi felhasználásig.
  • A megmaradt részt ki is száríthatjuk, vagy jégkockakészítő mélyedéseibe szórva – pl.: bazsalikomnál, petrezselyemnél aprítva, kakukkfűnél, rozmaringnál a leveleket a szárról lecsipegetve – olívaolajjal, olvasztott vajjal felöntve mélyhűtőben is lefagyaszthatjuk.

Ezeket olvastad már?

Legújabb receptek

Gyümölcskenyér

Ha könnyen és gyorsan szeretnétek emlékezeteset villantani, akkor ez a gyümölcskenyér kapóra jöhet. Nálunk most aszalt vörösáfonya, cukrozott gyömbér, aranymazsola, dió és étcsoki ...

Baileys házilag

Ha szeretitek az édes-selymes krémlikőröket, akkor az idei karácsonyi ajándékotok magatoknak legyen az, hogy elkészítitek házilag. Ugyanis sokkal-sokkal finomabb és aromásabb lesz, ...

Csülök sörben sülve

A sörben sült csülök fejedelmi fogás, ráadásul jó kiadós is. Érdemes egy nappal a sütés előtt bepácolni a húst, hogy az ízek jól átjárják és finom szaftos, omlós legyen. Ameddig ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...