Az időszakos böjtölés sok pozitív hatására derült már fény, azonban kiderült, nem mindegy, melyik fajtáját választjuk. ,,Az időszakos böjt 16/8-as verziója ugyanis a szívbetegséges halálozás nagyobb esélyével függ össze, mint a 12/12-es vagy 8/16-os" – írja Telex a NewScientist cikke alapján. Természetesen ez nem azt jelenti, hogy ez a változata életveszélyes lenne, inkább csak azt, nem vagyunk teljesen tisztában a 16/8-as verzió hosszú távú hatásaival.
A sanghaji egyetem szakemberei 20 ezer amerikai táplálkozási adatait nézte át. A kutatók 2003 és 2018 között vizsgálták a résztvevők adatait, melyben önállóan adták meg, hogy mit és mikor ettek. Ezeket az eredményeket vetették össze az amerikai járványügyi központ 2003-2019-es halálozási adataival.
Arra a megállapításra jutottak, hogy azok, akik 8 órás sávban étkeztek, nem éltek tovább, mint azok, akik 12 vagy 16 órán át ehettek.
Az eredmények alapján azt találták, hogy a 16 órás böjtöt tartók 91 százalékkal nagyobb eséllyel haltak meg szívbetegségek miatt az utánkövetéses időszakban, mint azok, akik hosszabb (12 vagy 16 órás) intervallumban ettek.
A kutatás készítői azonban kiemelik, hogy a tanulmány nem állítja, hogy a böjtölés hozzájárulna a szívbetegséges elhalálozáshoz.
Fontos továbbá hozzátenni, hogy sok minden közrejátszhatott az eredményben. Nem tudni, hogy a résztvevők milyen ételeket fogyasztottak, továbbá az sem derült ki, miért böjtöltek: a saját döntésük volt, vagy nem fértek hozzá kellő mennyiségű élelemhez? Éppen ezért a kutatók tovább vizsgálják a jelenséget.
Időszakos böjt témában olvasd el korábbi írásainkat: