Szerintem nehéz megmondani, hogy mi változik gyorsabban: az öltözködési vagy a táplálkozási divat. Ideális esetben a táplálkozási trendeket a táplálkozástudomány aktuális eredményei és ajánlásai határozzák meg - a valóságban persze sok más tényező is befolyásolja, mik a „menő diéták” vagy a divatos nyersanyagok, élelmiszerek.
Nézzük, az amerikai dietetikusok szerint melyek 2016 legnépszerűbb táplálkozási irányvonalai!
1. Nyerő levesek
Az „Egyél, hogy fogyj, egyél, hogy nyerj!” könyv dietetikus szerzője (Rachel Beller: Eat to Lose, Eat to Win) szerint a különböző, népszerű „lédiéták” legfőbb hátránya, hogy kidobják a zöldségek és gyümölcsök legfontosabb összetevőit, az értékes élelmi rostokat.
Ezzel szemben a levesek viszont az egész zöldséget tartalmazzák, a „reggeli levesek” vagyis a gyümölcsturmixok és az igencsak trendi smoothiek az egész növényt annak héjával, magjával, húsával együtt.
2. Csírákkal az egészségért
„Nincs új a nap alatt” - mondhatnánk, hiszen régóta tudjuk, hogy a csírák rendkívül gazdagok vitaminokban, ásványi anyagokban. Ettől persze még igaz, hogy keveset fogyasztunk belőlük. Szórjuk őket salátánkra vagy bátran tegyük őket szendvicseinkbe!
3. Még lejjebb a cukorral!
Erre igencsak szüksége van Amerikának (is), hiszen egy átlag amerikai 22 teáskanálnyi hozzáadott cukrot eszik meg egy nap, ami 442 üres kalória és 100 g könnyen felszívódó szénhidrátnak felel meg. Nincs más megoldás: az élelmiszeriparnak is nyitnia kell az alacsonyabb cukortartalmú élelmiszerek irányába. Ez persze önmagában még nem fogja megoldani az egyre nagyobb méreteket öltő elhízás és túlsúly problémáját.
4. "Láthatatlan" jótevők
A probiotikus, „jó baktériumokat tartalmazó” élelmiszerek szélesebb körben való elterjedése várható 2016-ban. Hazánkban a probiotikus élelmiszerek legfőbb képviselői a joghurtok és a kefirek, fogyasszuk őket rendszeresen!
Tudj meg többet a probiotikumokról - innen:
Tuti páros: probiotikum+prebiotikum
5. Sovány sajt, sovány tej, sovány túró - nem biztos, hogy ez a jó!
A legújabb trendek szerint nem muszáj a tejtermékekből mindig az alacsony zsírtartalmút választanunk. Persze ez sem ilyen egyszerű, hiszen az azért nem jelenthető ki egyértelműen, hogy a teljes zsírtartalmú tejtermékek mindenkinek egyformán a javára lennének. Ha pl. túlsúllyal élünk, akkor érdemes a csökkentett zsírtartalmú kínálatból választanunk.
6. Bab, lencse, csicseriborsó - sokkal több figyelmet érdemelnek!
2016-ot az ENSZ a szárazhüvelyes növények évének nyilvánította, remélhetőleg ez a kampány meghozza a tápanyagokban gazdag babok, borsók és lencsék népszerűségének emelkedését.
Olvasd el kapcsolódó cikkünket!
7. Lépjünk túl az ecetes céklasalátán!
Ez az egyszerű gumós zöldség értékes összetevői miatt (pl. betain, flavonoidok, polifenolok, folsav) megérdemelné, hogy felkapott legyen - én drukkolok a prognózis beteljesedésének. Ehhez persze túl kell lépnünk az ecetes céklasalátán, hiszen a cékla levesnek, köretnek, süteményekbe, rizottónak, szendvicskrémeknek egyaránt kiváló. Ráadásul azon kevés élelmiszerek egyike, amelyhez elérhető áron juthatunk hozzá.
8. Koleszterin-lazulás
Az 1970-es évektől kezdve 300 mg-ban határozzák meg egészséges emberek számára a napi koleszterinbevitelt. A legújabb kutatásokra hivatkozva azonban, amelyek szerint a táplálkozással bevitt koleszterin még sincs érdemi hatással a vér koleszterinszintjére, az új Amerikai Táplálkozási Ajánlás már nem szab felső határt.
9. Gondolj a jövőre!
Az élelmiszer-előállítás felelős az erdőirtások 80%-áért, az ivóvíz-felhasználás több mint 70%-áért, az üvegház hatású gázok 30%-áért. Mindez nem csak elgondolkoztató, hanem napi szinten konkrét tettekre is kell, hogy sarkalljon minket: álljunk le a túlzott húsfogyasztásról, vásároljunk kevesebb csomagolt terméket!
10. Ne dobd ki a maradékot!
Egy sokkoló amerikai adat szerint a gazdaságokból a tányérunkra kerülő táplálék feléből (!) szemét lesz, míg eközben mintegy 870 millió ember éhezik a Földön. Az Amerikai Gyógyszerügyi és Ellenőrző Hatóságnak (FDA) és az USA Mezőgazdasági Minisztériumának (USDA) közös célkitűzése, hogy 2030–ra ezt az értéket felére csökkentse.
+1. A fehérjék reneszánsza
Az utóbbi időben újra előkerültek a fehérjék. A kutatók szerint a megnövekedett fehérjebevitel fogyasztásának jótékony hatása nemcsak a fiatalok és idősek számára javasolt, de a középkorúaknak is.
A trendek és divatok mellett azért figyeljünk saját szükségleteinkre! Ha valamilyen betegségben szenvedünk, annak étrendi kezelése felülír(hat)ja az éppen aktuális irányzatot!