Gyakran úgy gondoljuk, a hűtőben tárolás teljesen hibabiztos módja az élelmiszerek frissen tartásának, és egy bizonyos pontig tényleg az: jóval tovább elállnak a hidegen tárolt készételek és alapanyagok. Persze ez nem jelenti, hogy semmi galiba ne történhetne a hűtőben tárolás közben – egyes élelmiszerek például sokat romolhatnak ízben, állagban, minőségben, ha csomagolás nélkül kerülnek be a szekrénybe. Lássuk, melyek ezek!
Nézd meg galériánkban a csupaszon nem tárolható élelmiszereket!
6 élelmiszer a hűtődben, amit sose tárolj csupaszon
Sajt
Oda-vissza is „kárt okozhat” a sajt és a hűtőszekrény a másikban: egyrészt a tejtermék kiszárad, elszíneződik, valamint egyben átvesz és át is ad szagokat. A kifejezetten karakteres sajtok (pl. kékpenészes, camembert) tárolása után még hetekkel is érezhetjük majd azok „jelenlétét”. A sajtot érdemes külön dobozba tenni, lazán lezárt tetővel, külön sajtpapírba vagy sütőpapírba csomagolva. Minden sajtnak legyen külön doboza, mert egymás bukéját is képesek átvenni.
Vaj
A kerámiából és üvegből készült vajtartók nagy szolgálatot tesznek – nélkülük a zsíros tejtermék csúnyán elszíneződne, és átvenné még a legenyhébb aromát is a hűtőszekrényen belül. Bizony, még a bolti csomagolás sem képes megvédeni a tömböket ettől a sorstól, legyen bármilyen cseppmentes, jól záró a papírja.
Zsenge zöldségek
Minden magas nedvességtartalmú zöldség nagyon kényesen viselkedik, miután hazavittük a boltból. A répa, paradicsom, paprika, uborka, retek, valamint az összes salátaféle megpuhul, összefonnyad, ha kint tároljuk a szobahőmérsékleten… de akkor is, ha csomagolás nélkül kerül a hűtőszekrénybe. Érdemes bevetni egy félig bezárt fagyasztózacskót vagy résnyire nyitva hagyott fedelű dobozt.
Felvágott
Csakúgy, mint a sajtok, a különféle sonkák és párizsik is megsínylik a lezser tárolást. Mindegy, hogy védőgázas tálcán vagy bolti zsírpapírban hoztuk haza, érdemes áttenni a szeleteket egy dobozba, ha már egyszer felbontottuk a csomagolást. Ha nem tesszük, a húsáruk könnyen átveszik a szagokat, a szélük pedig elszíneződik és felpöndörödik… egyik sem túl gusztusos látvány és élmény.
Friss zöldfűszerek
Csodás élmény, amikor a szárított ízesítők helyett végre friss zöldfűszerekkel főzhet az ember – persze a csokrokban beszerzett petrezselymet, mentát vagy bazsalikomot meg is kell valahogy őrizni a felhasználás időpontjáig. Tegyük őket fagyasztózacskóba vagy dobozba, egy-egy ív papírtörlő társaságában (ez elszívja a felesleges nedvességet, nem fog bepunnyadni tőle a fűszer).
Élesztő
Sokan jobban szeretik a friss élesztőt használni az instant, tasakossal szemben – nekik persze meg kell ugraniuk a tárolás viszontagságait. Ugyanis az apró (jellegzetesen citromsárga) papírcsomag, amiben érkezik az élesztőkocka, felbontás után már semmire nem alkalmas a szemétbe dobáson kívül. Nélküle pedig a kiszáradás veszélye fenyegeti az élesztőt, amely folyamat során veszít képességeinek erejéből is (tehát nem fogja olyan alaposan felfújni a kelt tésztáinkat). Tegyük kis dobozba a maradékot, de figyeljünk rá, hogy ne nedvesedjen be, mert az szinte azonnal beindítja a penészedést.
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Még több izgalmas konyhai tipp és furfang vár: