Húsvéti szokások, amelyeket csak mi, magyarok tartunk

Valószínűleg jó pár húsvéti szokásunkra igencsak furcsán néznének a külföldiek, ha hallanák vagy látnák. De melyek ezek a népszokások? Mutatjuk őket!

A húsvét a keresztény országokban az egyik legfontosabb ünnep a karácsony mellett. Mint minden ünnepre, húsvétra is sajátos szokásokat alakítottak ki az emberek, amelyek országonként változnak. Az alábbiak kimondottan magyar területeken terjedtek el, és talán még neked is ismerősek lehetnek.

A régi klasszikus

A vízzel való locsolkodás valószínűleg sok külföldit megrémít, nálunk azonban teljesen általános szokás. Eredetét tekintve több legendaváltozat is ismert vele kapcsolatban. Az egyik természetesen a Bibliához és Jézus feltámadásához kötődik. Ebben a változatban a Jézus feltámadását hirdető jeruzsálemi asszonyokat igyekeztek locsolással elhallgattatni. A másik típusát egyfajta termékenységi varázslat részeként alkalmazták. Többféle formája is létezik a locsolásnak: az egyik a locsolóverssel és kölnivel (ez inkább az utóbbi évtizedekben lett népszerű), illetve a szódásszifonokkal és vödörrel történő öntözés. Általában a lányok hímes tojással hálálják meg a fiúknak, hogy megmentették őket az elhervadástól.

Hollókőn még mindig tartják ezt a nemes hagyományt

Mi az a komatál?

Ez már egy kissé elfeledett népszokás, de attól még ízig-vérig magyar! Úgynevezett fehérvasárnap (húsvét utáni első vasárnap) a lányok komatálat küldtek azoknak a fiúknak, akik farsangkor megtáncoltatták őket. A tálat olyan finomságokkal töltötték meg, mint a koszorúalakú kalács, sütemények és húsvéti sonka, illetve gyönyörű, kézzel készített hímes tojásokkal is megpakolták. Az ajándékot személyesen vagy küldött útján is el lehetett juttatni a lehetséges jövendőbelinek, rendszerint pedig egy kis versikével is kiegészítették.

Írókázás

A húsvéti tojásfestés az egész világon elterjedt szokás, azonban vannak olyan válfajai, amelyeket csak mi, magyarok ismerünk. Ilyen például az írókázás is, aminek a lényege, hogy a főtt vagy kifújt tojásra mutatós mintát készítenek, amihez egy úgynevezett írókára van szükség. Ez nem más, mint egy pálcára erősített fémcsövecske. Ezt a pálcát mártogatják bele forró méhviaszba, majd segítségével írják rá a mintát a nyers vagy főtt tojás felületére. A megmintázott tojást beleáztatják a festéklébe, majd utolsó lépésként lekaparják a méhviaszt, s máris láthatóvá válik a motívum.


Segítünk, hogy tökéletes legyen a húsvétod:

Címlapkép: huvetifesztival.com

Forrásaink voltak.

Címlapról ajánljuk

További cikkek