Húsvéti szokások, amelyeket csak mi, magyarok tartunk

Valószínűleg jó pár húsvéti szokásunkra igencsak furcsán néznének a külföldiek, ha hallanák vagy látnák. De melyek ezek a népszokások? Mutatjuk őket!

A húsvét a keresztény országokban az egyik legfontosabb ünnep a karácsony mellett. Mint minden ünnepre, húsvétra is sajátos szokásokat alakítottak ki az emberek, amelyek országonként változnak. Az alábbiak kimondottan magyar területeken terjedtek el, és talán még neked is ismerősek lehetnek.

A régi klasszikus

A vízzel való locsolkodás valószínűleg sok külföldit megrémít, nálunk azonban teljesen általános szokás. Eredetét tekintve több legendaváltozat is ismert vele kapcsolatban. Az egyik természetesen a Bibliához és Jézus feltámadásához kötődik. Ebben a változatban a Jézus feltámadását hirdető jeruzsálemi asszonyokat igyekeztek locsolással elhallgattatni. A másik típusát egyfajta termékenységi varázslat részeként alkalmazták. Többféle formája is létezik a locsolásnak: az egyik a locsolóverssel és kölnivel (ez inkább az utóbbi évtizedekben lett népszerű), illetve a szódásszifonokkal és vödörrel történő öntözés. Általában a lányok hímes tojással hálálják meg a fiúknak, hogy megmentették őket az elhervadástól.

Hollókőn még mindig tartják ezt a nemes hagyományt

Mi az a komatál?

Ez már egy kissé elfeledett népszokás, de attól még ízig-vérig magyar! Úgynevezett fehérvasárnap (húsvét utáni első vasárnap) a lányok komatálat küldtek azoknak a fiúknak, akik farsangkor megtáncoltatták őket. A tálat olyan finomságokkal töltötték meg, mint a koszorúalakú kalács, sütemények és húsvéti sonka, illetve gyönyörű, kézzel készített hímes tojásokkal is megpakolták. Az ajándékot személyesen vagy küldött útján is el lehetett juttatni a lehetséges jövendőbelinek, rendszerint pedig egy kis versikével is kiegészítették.

Húsvéti sonka

A tökéletes húsvéti sonka egyáltalán nem bonyolult, két dolog kell hozzá: kiváló minőségű kötözött sonka, és kb. két nap. Ez egy alaprecept, a fűszereket lehet benne variálni, de ...

Fonott kalácskoszorú

A húsvéti asztalra készült a sonka, a tojás, és a többi ünnepi finomság mellé. Finom, puha kalács. Akár reggelire vagy uzsonnára is egy pohár kakaó vagy tej mellé is kínálható.

Nagyi házi zserbója

Semmi kétség, a zserbógyártás igazi mesterei a nagymamák, így nem véletlen hogy ezt a receptet is egy családi gyűjteményből szereztem be!

Írókázás

A húsvéti tojásfestés az egész világon elterjedt szokás, azonban vannak olyan válfajai, amelyeket csak mi, magyarok ismerünk. Ilyen például az írókázás is, aminek a lényege, hogy a főtt vagy kifújt tojásra mutatós mintát készítenek, amihez egy úgynevezett írókára van szükség. Ez nem más, mint egy pálcára erősített fémcsövecske. Ezt a pálcát mártogatják bele forró méhviaszba, majd segítségével írják rá a mintát a nyers vagy főtt tojás felületére. A megmintázott tojást beleáztatják a festéklébe, majd utolsó lépésként lekaparják a méhviaszt, s máris láthatóvá válik a motívum.


Segítünk, hogy tökéletes legyen a húsvétod:

Címlapkép: huvetifesztival.com

Forrásaink voltak.

Legújabb receptek

3 napos mézeskalács-sajttorta

Egy igazi fűszeres karácsonyi finomság. A nevét azért kapta, mert a mézeskalácsok és a torta pihentetési ideje miatt 3 nap alatt készül el. Kóstoljátok meg! :)

Tejfölös-sajtos csirkecomb

A csirkecombot már előző este befűszerezhetjük, így az ízek jól átjárják a húst, másnap pedig csak a sütéssel kell majd foglalatoskodnunk. Én barna rizsből készült rizibizivel ...

Preckedli (diós linzer) cukorbetegeknek

Tálalás előtt szórjuk meg ízlés szerint poreritrittel, majd úgy kínáljuk. Száraz, hűvös helyen tárolva egy-két hétig is eláll, sőt minél tovább áll, annál finomabb, és omlósabb ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...