Vége a böjtnek, a bűnbánati időszaki húshagyásnak, jöhet a négynapos sonkázás, tormától könnyejtés és családozás is. Kifejezetten sokféle gazdag és laktató étel kerül az ünnepi asztalokra, desszertekből is el vagyunk eresztve. A húsvét a kereszténység legfontosabb ünnepe, Krisztus feltámadásába vetett hitre emlékezik. De vajon melyek a valódi keresztény ételek és fogások a húsvét alkalmából?
Nézd meg galériánkban a keresztény ételek szimbolikáját, kattints a képre a jelentésekért!
A húsvéti menü szimbolikája
A tojás
A zsidó húsvét idején a gyászt szimbolizálja, míg a keresztény ünnep során az újjászületést és az életet jelenti. Legendák szerint egy keresztény asszony siratta a Megváltót a keresztfa alatt, mire a kezében tartott tojás pirosra változott a lecsöpögő vértől. A tojás egyrészt festett és díszített, esetleg szentelt formában is megjelenik az ünnepen, ahogy a megterített asztalokat sem lehet elképzelni nélkülük. Gyakorlatilag bármilyen formát ölthetnek: főtt tojás, töltött tojás, lágy tojás, kaszinótojás és igen, csokoládéból készült darabok is megjelennek húsvétkor, különösen külföldön.
A bárány
Asszociálhatunk a bárányhúsra (például báránysült) is, de talán még elterjedtebb, hogy bárány formájú csokoládék, kuglófok, kalácsok születnek. Vagy éppen vajbárányok, amikről mi is írtunk a múltban, mivel készítettünk belőlük. Konyhafelszereléssel foglalkozó boltokban itthon is kaphatunk bárány fazonú sütőtálat, kuglófformát, de leginkább az angolszász országokban szerelmesek a sütibarikba.
A kalács
Bár mi a sima fonottat részesítjük előnyben, a keresztény hagyomány a koszorú alakú kalácsokat készíti, ami természetesen Krisztus töviskoszorújára utal. Mivel hármas fonással készül, ennek is jelentősége van: a szentháromság. Az Atya, a Fiú és a Szentlélek. A sós vagy édes kalácsba helyezett héjas tojások egyesítik a két szimbólumot.
A sonka
Jézus áldozatára emlékeztet a sonka, ami a farsangi időszakban vágott disznó legnemesebb, és húsvétra éppen beérett része. Igaz, a farsangi bálok, ünnepségek nincsenek benne a keresztény liturgikus naptárban, inkább a néphagyományok útján formálódott, mégis elterjedt a sonka efféle beemelésének magyarázata is. Ez a hús rendkívül tápláló, de mégis jóleső a 40 napos húshagyást követően. A füstölt sonkát többnyire a kaláccsal, a tojással, friss zöldségekkel (pl. hónapos retek) fogyasztjuk és ehhez kapcsolódik a torma is, ami viszont mint „keserűfű”, a zsidó széderek kedvenceként került a keresztény menübe.
Húsvéti receptek, amiket mindenképpen készíts el az ünnepre:
Húsvéti olasz bárányragu paradicsomos nokedlivel
Húsvétkor régi hagyomány bárányt fogyasztani a katolikus országokban, hazánkban azonban kevésbé elterjedt ez a szokás. Pedig ha valamikor kipróbálnátok ezt a nemes húsfélét, akkor ...
Húsvéti ötfonatú kalács
Ahány ház, annyiféle kalácsrecept jellemzi a húsvéti időszakot. Összetevőiken kívül fonástechnikájukban is eltérnek, van, aki az egyszerűbb hármasat választja, más nem ad lejjebb a ...
Nyerő kaszinótojás
Az ünnepek elmaradhatatlan ékessége a kaszinótojás, amely bármilyen más hidegtálat lepipál. Mutatjuk, mi hogyan készítjük. Franciasaláta-ágyon tálaltuk, ahogy azt illik!
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Olvass további érdekes cikkeket húsvéti témakörben: