A húsvét az egyik legtradicionálisabb ünnepünk, mind szokásaiban, mind gasztronómiájában – ha nem szeretnénk, nem kell eltérnünk az évek során megszokott menütől, kerülhet ugyanúgy sonka, tojás és kalács az asztalra, megtelhet sós vendégvárókkal és krémes édességekkel a kínálótál. Persze ahhoz, hogy a megszokások mellett mégis minden tökéletesen sikerüljön, jó időben, jó minőségben és lehetőleg jó áron be kell szereznünk mindent, nehogy az utolsó pillanatos kapkodás rávesse árnyékát az ünneplésre, a családi együttlétre. A beszerzéshez nyújthat segítséget az alábbi húsvéti bevásárlólista: kiderül belőle, hogy mit, mikor és hol érdemes megvenni.
Egy hónappal húsvét előtt: tartós élelmiszerek, sütési alapanyagok, alkohol
Szerencsére nem kell nagyon korán elkezdeni a vásárlást, azonban vannak olyan alapanyagok, amiket érdemes lehet már jó előre megvenni. Minden tartós élelmiszert (liszt, rizs, tészta, cukor, olaj, majonéz, torma, konzervek, fűszerek), minden sütéshez használt, fagyasztható alapanyagot (vaj, margarin) illetve az alkoholos italokat.
Ennek legfőbb oka, hogy gyakran kedvezőbb áron juthatunk hozzá ezekhez a termékekhez, ugyanis az ünnephez közelebb kerülve a boltokban megemelhetik a húsvét miatt jobban keresett termékek árát.
A tartós élelmiszereket suvasszuk be a kamrába a vajat, margarint pedig a fagyasztóba, majd húsvét hetén tegyük át őket a sima hűtőbe, hogy legyen idejük felengedni.
Két héttel húsvét előtt: tojás, kalács
A húsvét az év többi részéhez képest kiemelt tojásfogyasztási időszak: a süteményeken kívül használjuk még őket dekorálásra, hidegtálak gazdagítására, locsolók megajándékozására is. Szerencsére a közhiedelemmel ellentétben a tojás nem tartozik a legromlandóbb élelmiszerek közé, így két héttel az ünnep előtt már bátran megvásárolhatjuk.
Ezt megtehetjük élelmiszerboltban is, azonban mindenképpen érdemes kinézni a hozzánk közel lévő piacokra is, egyrészt a magasabb minőség (és szebb sárgája) miatt, másrészt azért, hátha jutányosabb áron adják egy-egy standnál a tízes, húszas kartonokat. A vásárlás után tároljuk a tojást hűtőben vagy hideg helyen (pl. kamra).
Amennyiben nem házi kalácsot fonunk, legkésőbb két héttel húsvét előtt látogassunk el egy szimpatikus pékségbe vagy cukrászdába, ahol lehet rendelésre ünnepi pékárut venni. Ilyenkor még valószínű, hogy a helyeknek lesz szabad kapacitása újabb rendelések felvételére.
Egy héttel húsvét előtt: sonka, tejtermékek
A romlandó élelmiszerek beszerzésére egy héttel húsvét előtt a legalkalmasabb az idő: hétvégén látogassunk el egy szupermarketbe, ahol nagyobb kiszerelésben, esetleg kedvezőbb áron beszerezhetjük a tejtermékeket, sajtokat, felvágottakat.
A sonkáért, ha tehetjük, látogassunk el henteshez, termelőhöz vagy piacra, ugyan talán mélyebben a zsebbe kell nyúlni ezekért a húsokért, de minőség tekintetében jobban fogunk járni, ami azért nem kis szó: ha már úgyis a kötözött sonka a húsvéti menü fő éke, igazán kiadhatunk rá a szokásosnál egy kicsit többet.
Pár nappal húsvét előtt: friss idényzöldségek
Nem lenne teljes a húsvéti teríték fejes saláta, retek és újhagyma nélkül: ezeket azonban nem tudjuk jó előre beszerezni, mivel tárolásuk nehézkes, hamar elveszítik ress, roppanós állagukat és frissességüket, ami talán egyik legszimpatikusabb tulajdonságuk.
Ugyan ez az időpont már neccesen közel van a nagy naphoz – tehát benne van a pakliban, hogy esetleg nagyobb tömeg vár a boltokban vagy valami elfogy – , mégis érdemes ennyi rizikót vállalni annak érdekében, hogy frissen tudjuk az asztalra tenni a portékát.
Itt is jobban járunk a piaccal: az árusok kínálata általában sokszínűbb, beszerezhetünk különlegesebb zöldségeket is, ha szeretnénk, illetve egy hétköznapon sanszosabb, hogy a piaci standok jobban tele lesznek majd zöldséggel, mint a kifosztott bolti zöldségesállványok.
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
További húsvéti tartalmakért tekints ide: