Keményebb időszakra és drágulásra kell felkészülnie az európai piacnak, a folyamatos gabona- és energiaár-növekedés mellett ugyanis a húsiparnak is komoly problémával kell szembenéznie: az eddigi túltermelés visszaszorítása miatt mostanra egyre csökken az európai sertésállomány – derül ki az Index cikkéből.
Az ukrán-orosz háború miatt folyamatosan nőnek a gabonaárak, már arra is volt példa, hogy 130-140 ezer forintba került a búza és a kukorica tonnánként, ilyen arányú áremelkedést pedig 14 éve nem látott a szektor. A magyar kormány márciusban meghozott rendelete értelmében az államot megillető elővásárlási jog vagy vételi jog gyakorlásának biztosítása érdekében a gabona kivitelét előzetesen be kell jelenteni a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatalhoz (Nébih). A gabonaexport-engedélyezésről szóló jogszabály bizonyos szinten visszafogja a gabonaárakat, de még így is tonnánként 100 ezer forint körüli áron mozog a gabona.
A gabonák drágulása az állattartásban is érezteti a hatását, ha nem is most, a közeljövőben biztosan. Az Index cikke szerint a jelenlegi ukrán-orosz háború miatt hiány léphet fel sok, premix takarmányokhoz szükséges ásványi anyagból és nyomelemből, melyeket főleg Ukrajnában állítanak elő. A háború miatt emelkedni kezdtek a sertésfelvásárlási árak is, Marczin Zsolt, az Alföldi Sertés Értékesítő és Beszerző Mezőgazdasági Szövetkezet igazgatója Index-nek adott nyilatkozata szerint
március második hetére 50-70 forinttal emelkedett az irányadó német árak alapján számolt élősertés-felvásárlási ár, elérve az 570 forintot kilogrammonként, ami mintegy 14 százalékos emelkedés egy hét alatt.
A szakember elmondása szerint az elmúlt hetekben látott emelkedést és a német árakat nem a kereslet-kínálat mozgatja, hanem a gabonaellátással, a termény- és energiaárakkal kapcsolatos problémák.
Az előrejelzések szerint május közepére akár 700 forintra is emelkedhet a sertés kilogrammonkénti ára, főleg akkor, ha sokáig tart még a háború, de akár már hamarabb is érezni lehet a sertéspiacon a drágulást – akár a húsvéti sonkák áraiban is.
A Pénzcentrum információi szerint akár 20-30 százalékos drágulás is előfordulhat a húsvéti sonkák esetében.
Az akár már áprilisban begyűrűző drágulás egyik oka akár a romániai export is lehet, hiszen szomszédunkba jelentős az élőexportunk, az ország ugyanis csak negyven százalékban önellátó. Ahogy az Index cikkéből is kiderül, Romániában úgy emelkedett a sertés kiskereskedelmi ára, hogy a román lakosság igen komolyan veszi a böjti időszakot. Amennyiben április 10. körül megugrik az onnan származó kereslet, annak lehet elszívó hatása a le nem szerződött magyar sertésre és sertéshúsra is.
Ezek a cikkek is érdekelhetnek: