Így készülj a húsvéti főzésre és sütésre idegbaj nélkül – Segítünk

Ahogy karácsonykor, úgy húsvétkor is könnyű belecsúszni abba, hogy minden az utolsó pillanatra marad, a konyhában pedig gyorsan eluralkodik a káosz. Mutatunk most néhány egyszerű trükköt, hogy ne a konyhában töltsd a húsvétot.

A nagyböjti időszak után a húsvéti asztal roskadozik minden jótól: nyúl, bárány, birka, fonott kalács, tojások ezernyi változatban, sütemények, sonka, köretek – ha belevágnál egy igazi húsvéti készülődésbe, akkor lássuk, melyek azok a pontok, amivel időt és energiát tudsz spórolni ahhoz, hogy zökkenőmentesen menjen a főzés és az ünnep.

Roskadozhat úgy finomságoktól az asztal, hogy nem őrülsz bele!

A bevásárlás

Bár ezerszer leírták már, sokszor elhangzik, és valószínűleg a legtöbben így indulunk vásárolni, de legyen itt meg még egyszer: tervezd meg előre a bevásárlást! Biztos, hogy kell venned 5 kg lisztet ahhoz az egy darab fonott kalácshoz? Elég lesz a tojás, a vaj, a kenyér? Tuti, hogy elhasználsz 10 kocka élesztőt? Untig ismételt körök ezek, de magadnak és a többi vásárlónak is nagy segítséget teszel, ha nem impulzusvásárlásra indulsz: ilyenkor könnyebben veszünk felesleges dolgokat, cserébe még el is felejtjük, amire valójában szükségünk lenne.

A legtöbben szeretnénk egyben letudni a bevásárlást, hogy ne kelljen több kört fordulni, de én mégis inkább az utóbbit javasolnám:

  • írj előre egy listát arról, miket főzöl;
  • írj mellé egy másik listát az alapanyagokról, amikre szükséged lesz: erre a listára írj MINDENT, ami a főzéshez kelleni fog, csak ezután húzd le azokat, amiket biztos nem kell venned - ha úgy emlékeztél, hogy van még egy kiló só a kamrában, akkor most ki fog derülni, hogy valóban ott van-e. Kis dolognak hangzik, de segíteni fog.
  • ez arra is kényszerít, hogy elolvasd előre a receptet, ha abból dolgozol, így nem munka közben fog kiderülni, hogy valamit egy éjszakát kell pihentetni;
  • ha van jó hentesed, add le neki a rendelésed (így biztos, hogy csak a szükséges dolgokat veszed meg), hogy már csak át kelljen venned a friss húst, sonkát;
  • a tartós élelmiszereket ne hagyd az utolsó pillanatra, de kerüld el a felesleges raktározást;
  • ha egyszerre kell sok élelmiszert tárolnod, akkor nem lesz hely a más elkészült ételeknek: ha nincs elég tárolókapacitás, sokkal nehezebb dolgozni!

Oszd be az időd!

Mindenki szeretné, ha az ünnepi asztalra a fogások frissen kerülnének, de ilyenkor történik az, hogy az összes főzőlap foglalt, a sütőben sül a hús, a szegény kalács meg éppen túlkel, míg várja a sorát. Itt jön a képbe a profi szakácsok módszere, az éttermi konyhák elengedhetetlen technikája, a mise en place [ejtsd: miz-an-plász] kifejezése (röviden mise-nek is szokás hívni) csupán annyit tesz magyarul, hogy „helyre rak”.

Ez a gyakorlatban annyit tesz, hogy mindent annyira előkészítesz „szervizre”, hogy már csak a befejező műveletekre kelljen koncentrálni. Elképesztően meggyorsítja és leegyszerűsíti a konyhai munkát a hétköznapokban is, ha szép fokozatosan, akár 1-2 nappal korábban elkezded előkészíteni a főzést.

Mondok egy személyes példát. Mikor egy cukrászműhelyben dolgoztam, a pandémia alatti első húsvéti szezonban nagyon szigorúan vettük a személyes kontaktok csökkentését, ezért azt a módszert választottuk, hogy egyszerre csak egy ember dolgozott a műhelyben. 350 darab mini répatortát kellett egy műszakban sütnöm (mellette sok más dologgal), de ez nem működött volna előkészítés nélkül: a répatortához a répát nyugodtan lereszelheted 2 nappal korábban is, lefóliázva a hűtőben vígan elvan.

Az olajos magokat felaprítottuk előre, a szárazanyagokat kimértük, a barnított vajat nagy mennyiségben elkészítettük, így a sütés napján már csak az összeállítás maradt. Ha előre átgondolod, hogy naponta fél óra munkával mennyi mindent tudsz előkészíteni, akkor ezek az apróságnak tűnő dolgok fognak a leginkább számítani:

  • a zöldségeket megpucolhatod előre, hűtőben elállnak;
  • ha van 10 perced hétköznap, mérd ki a hozzávalókat akár a kalácshoz is, így az elkészítéskor ezzel már nem kell foglalkoznod;
  • a húsokat konfitálhatod sütés előtt (erről mindjárt bővebben), a sonkát pedig előző nap is megfőzheted.

Séftippek

Az elmúlt időszakban több séffel is beszéltünk a húsvéti előkészületekről, illetve egyes fogásokról, amiket az ő tippjeikkel tuningolva otthon is el tudsz készíteni éttermi minőségben.

Jahni László a sütőben sült egész csülökhöz és az egész nyúlhoz a konfitálást ajánlja: alacsony hőfokon abáljuk a húsokat akár egy éjszakán át, majd hagyjuk kihűlni, ezután sütőben pirítsuk-regeneráljuk őket. Ez gyakorlatban azt jelenti, hogy akár a nyulat, akár a csülköt 2-3 nappal korábban konfitálhatod, hogy az ünnepen már csak ki kelljen venni a hűtőből, és ropogósra sütni.

Jahni László tippjeiért kattints a képre!

Mizsei János a bárány- és birkasütés témában mondott jó tanácsokat, ha bárányt készítünk, akkor is járható út a konfitálás, de egy lassú sütés is működhet: a letakarva, alacsony hőfokon sütött bárányt elkészíthetjük egy nappal korábban, ezután már csak rá kell pirítani magas hőfokon a sütőben.

Biró Norbert és Farkas Richárd pedig a sonkafőzéshez mondtak tippeket: a sózott (tehát hagyományos eljárással tartósított) sonkát áztassuk vízbe egy éjszakára, majd alacsony hőfokon főzzük készre. Hagyjuk a levében kihűlni, különben a hús könnyen szétesik – ez pedig szintén egy tökéletes módszer az előkészítésre.

A fonott kalácsot természetesen frissen kell készíteni, ehhez Kiss Krisztián cukrász adott jó tanácsokat: figyeljünk az alapanyagok hőmérsékletére, futtassuk fel rendesen az élesztőt, és szeletelés előtt mindenképp várjunk 45 percet, különben szétforgácsolódik. Tipp: amíg a kalács hűl, addig sülhet más a sütőben, így egyszerre tud minden az asztalra kerülni!

Sonkavásárlás

Tavalyi cikkünkben összegyűjtöttük a legfontosabb infókat arról, hogy mire kell figyelni, ha tökéletes sonkát szeretnél vásárolni, a teljesség igénye nélkül ezek a leglényegesebb pontok, amiket a címkéken figyelni kell:

  • pácolt vagy gyorspácolt a sonka;
  • füstölt vagy „füst ízű”;
  • darabolt vagy kötözött;
  • nyers vagy hőkezelt;
  • illetve a pácolás és/vagy füstölés módja, amennyiben az ilyen jelölés hiánya alkalmas a fogyasztók megtévesztésére.

+1

Arról is készítettünk korábban egy gyűjtést, hogy milyen szempontokat érdemes figyelni, amikor csokitojást vagy -nyuszit választunk: minél magasabb legyen a kakaótartalma, ne tartalmazzon adalékanyagokat, illetve kerüljük azokat a termékeket, amelyek nem „csokoládé” feliratot kaptak, hanem valamilyen más ráutaló kifejezést (pl. csokoládés tábla). Fontos infó idén, hogy sajnos Magyarországra is érkeztek olyan Kinder-termékek, amelyek szalmonellával lehetnek szennyezettek, ezeknek a listáját itt találod.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


További húsvéti tippek:

Címlapról ajánljuk

További cikkek