Amióta beköszöntött a közel-keleti és kifejezetten izraeli gasztronómia trendje, egyre több szó esik a tradicionális fogásaikról, felhasznált fűszerekről, régi és modernizált receptekről. A maceszgombóccal bélelt levest nem kell bemutatni, de a hummusz felé is tettünk már kezdő lépéseket, a másodikat a shakshuka és a falafel irányába, de a sütemények, kenyérfélék sem maradnak el: a hámántáska, a flódni, a barhesz, a rugelach és a csodálatos kalácskirálynő, a puha, beszédes néven hívott babka, vagyis a jeruzsálemi kalács már sok helyen az asztalra kerülnek. Ez utóbbi mindent egyesít, amit szeretünk egy foszlós, édes tésztafélében, és ha nem vesződnénk az otthoni fonással, akkor profiktól is beszerezhetjük a 2022-es húsvéti asztal pillanatokon belül láthatatlanná váló csillagát, a babkát.
Világutazó sütemény
A fonott, csíkos, szinte babonázó keresztmetszetű csoda prototípusát egy zsidó származású lengyel péknek (a babka lengyelül nagymamát jelent) tulajdonítják, a finomság emigrációja pedig hasonlít számos zsidó finomságra, ami szerelmeseinek jóvoltából utazott a tengerentúlra.
A recept mindig hasonló: először csak a kisebb közösség, nemzetiségi negyed keresi az ismerős, a szeretett ízeket, aztán a kígyózó sorok, a babka esetében pedig a mennyei illatok is odavonzzák a kíváncsiskodókat, akik megvizsgálnák, hogy mi is az, amiért így rajong a tömeg.
A tévében is ott van
Ha későbbi, popkulturális vonatkozásáról van szó, akkor mindenképp meg kell említeni a Jóbarátok elődjének is hívott Seinfeld sorozatban a babka-cameót, mikor Jerry és Elaine a babkájukra várnak egy New York-i sütödében, de a csokoládés éppen elfogy, mire sorra kerülnek, ezért be kell érniük a fahéjas változattal.
9 évvel ezelőtt az izraeli származású séf, Yotam Ottolenghi publikálta klasszikus babkareceptjét, és az internet népe ráfüggött a szép és finom kalácsféle készítésére – vonzó, hogy látványos, fonása az ügyeseknek flow-élményt okoz (a kevésbé szerencséseknek fejfájást), változatai pedig lényegében végtelenek, az eredeti receptúrát akár sós vonal felé is el lehet vinni.
Így születtek például almás-mandulás, mazsolás-diós, málnás-krémsajtos, mogyorókrémes-banános, mákos-narancsos vagy cukkinis-barnított hagymás, kecskesajtos-fügés változatok is. Sőt, újhullámos amerikai cukrászdák/pékségek minden egyéb „merényletet” elkövettek az kelt tésztás kalács ellen, van, aki babkassant néven értékesít leveles tésztás, croissant-ihletésű babkahibridet.
A világ babka-lelőhelyei között legismertebbek talán New Yorkban a Russ & Daughters, a Zabar’s, az Oneg Heimishe Bakery.
Szerencsére nem muszáj addig utaznunk, de még a sütést is elodázhatjuk (vagy korai elfogyasztás esetén megismételhetjük), ha felkeressük a legszuperebb itthoni helyeket, ahol szeretettel és szakértelemmel készítik a babkát, többféle verzióban is. Nyakunkon a húsvét, méltó ünnepi csemege lehet a babka. Figyeljünk viszont, hogy időben rendeljük meg őket, nehogy lemaradjunk!
- Babka Deli 1137 Budapest, Pozsonyi út 20. — klasszikus csokoládés, mézes-almás
- Déryné 1013 Budapest, Krisztina tér 3. — csokoládés, diós
- Bézs Café 2330 Dunaharaszti, Baktay tér 5. – csokoládés
- Girafe 1111 Budapest, Bartók Béla út 42. - csokoládés
- Delicious Choice 1062 Budapest, Aradi utca 40. — pisztáciakrémes
- Baranka 9040 Sopron, Bánfalvi út 14. — mákos, étcsokis-diós
Ha mégis nekiállsz otthon elkészíteni a babkát, videón mutatjuk, hogyan is kell csavarni-fonni:
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Húsvéti nyalánkságokat az asztlra: