Egész évben, minden nap újabbnál újabb cikkeket olvashattok tőlünk, a szerkesztőség tagjaitól, amelyekben elmondjuk nektek, hogyan lesznek tökéletesek az egyes ételek, hogyan kell bánni a konyhai szerkezetekkel, vagy éppen azt, hogy mi szerintünk a legjobb péntek esti vacsoraötlet.
Persze ahány ház, annyi szokás: tudjuk, hogy sok témában nem feltétlenül értünk egyet, és egészen biztos, hogy nálatok máshogy készül egy-egy fogás. Látjuk azt is, hogy szeretitek megosztani a saját receptjeiteket az oldalunkon és a tarsolyban rejtegetett trükköket a kommentekben.
Éppen ezért indítjuk útjára legújabb cikksorozatunkat, ami Így főztök ti névre hallgat. Ennek keretében szeretnénk végre tőletek is tanulni valamit, hogy ne mindig mi mondjuk meg a tutit az összes konyhai témában. Kíváncsian várjuk, hogy mit gondoltok például a húsmentes főzésről, mi az az étel, ami nélkül nem telhet el nálatok ünnep, vagy hogyan készültök egy nagyobb vendégségre. Most, az Így főztök ti legújabb részében a húsmentességről lesz szó. Három olvasónk levelét olvashatjátok, megannyi ötlettel és recepttel.
Mi a véleményetek a húsmentességről?
Mányik Marianna (Baroness konyhája)
Fitt konyhát vezetek, de a kiegyensúlyozott táplálkozás elvét követve húsos és húsmentes ételeket egyaránt szívesen fogyasztok. Sokszor kikacsintok a vega, vegán, a mediterrán és a keleti konyhára és a fúziós vonalra. A húst gyakran helyettesítem pl. tofuval vagy akár zöldségekkel is. A növényi tejeket szintén imádom.
A gyümölcsök, a zöldségek, zöldfűszerek nagy részét magam termelem meg, és teszem el üvegbe, szárítva, fagyasztóba gyógyteák, lekvárok, fűszerkeverékek, fűszerpaszták, olaj és ecet formájában.
A szezonalitást ez által mindig előtérbe helyezem, de a nyár ízei változatos formákban – a szeretet mellett – minden évszakban ízesítik az ételeimet.
Törekszem a látványos tálalásra, ilyenkor a zöldségek és gyümölcsök színes kavalkádja azokat is a kóstolásra bírja, akik a tradicionális hús+szénhidrát kombó hívei. Szeretek érzékenyíteni, és vallom, hogy az egészséges táplálkozást és a csökkentett kalóriafogyasztást szem előtt tartva hús nélkül is laktató, tápláló és igazi ízbomba ételeket lehet alkotni.
Agnes Vattamany (Gombagasztro)
A szakácsnévből kiindulva látható, hogy minden étel gombát tartalmaz. A gombáról csak szuperlatívuszokban tudnék mesélni, főként beltartalmi értékeit illetően:
- nagyon alacsony a kalória-, szénhidrát- és zsírtartalma
- magas a fehérje- és élelmirost-tartalma
- természetes formában tartalmaz D-vitamint
- vegán, gluténmentes, laktózmentes
- jelentős szelén-, cink-, kálium-, foszfor- és B-vitamin-forrás
Összekötve a húsmentességgel, szintén a gomba az egyik legjobb alternatíva. Hogy miért is?
- a gombák teljes értékű fehérjekészlettel rendelkeznek, azaz tartalmazzák az összes, a test működéséhez nélkülözhetetlen aminosavat
- textúrájuk miatt jó húspótlók
- a fehérjeszerkezetük pedig az állati termékekben található proteinhez hasonlítható
Szerintem fontos szerepe van a húsnak a magyar konyhaművészetben, azonban tányérunk felét zöldségekkel és gyümölcsökkel kellene megtölteni, egynegyedét gabonával, egynegyedét hússal és tejtermékekkel (lásd Okostányér). A legtöbb receptekben próbálom elhagyni a húst, sőt, még az állati eredetű tejtermékeket is.
Ennek ellenére szeretem a húsféléket, de mértékkel fogyasztom, és tartok húsmentes napokat is, nem érzem úgy, hogy minden nap szükséges a fogyasztása. A legtöbb esetben a hús nagyon jól helyettesíthető gombával. Még a salátákba is teszek nyers csiperkegombát! Lehet finoman és változatosan főzni hús nélkül, gyakorolni kell, kikísérletezni, hogy mi és hogyan ízlik, sok receptet nézegetni, és ihletet meríteni.
Deák Andrea (Lizinka)
Én a változatos étrendnek vagyok a híve. Igen, szeretem a húst, húsféléket, de csak módjával.
Édesanyámtól és nagymamámtól tanultakat viszem tovább, és a saját családom étkezési szokásait is így alakítottam ki.
Hétfő, szerda, péntek tészta - tésztaféle nap, kedd, csütörtök főzelék valamilyen feltéttel, szombat vegyes nap, vasárnap hús van körettel. Főzelékek mellé inkább tócsit vagy krumplis plutnit, vagy egyéb feltétet készítek. A tanult szempontokat betartva soha nincs olyan gondom, hogy mit főzzek másnap.
Általában kevés húst fogyasztunk. Kerüljük a bolti felvágottakat. A konyhámban változatos húsféléket használok fel, változatos formában. A csirkehúst minden formában készítem, de talán a csirkemell a leggyakoribb, amit gyümölccsel szoktam párolni, sütni. A disznóhúsból a sertéscomb, valamint a sertéskaraj a kedvenc egybesütve, rántva, töltve, pörköltnek, levesnek. Marhahús nagyon ritkán kerül asztalra nálunk. Belsőséget a csirkemáj kivételével soha nem fogyasztunk.
A rakott ételeket, mint például rakott krumpli, rakott kelkáposzta, rakott zöldbab hús nélkül készítem. Fantasztikus ízeket lehet így kihozni az alapanyagokból.
A családom és az én véleményem is az, hogy lehet hús nélkül is ízletesen, változatosan főzni.
A rántott húst kiválóan helyettesíti a rántott zöldség, főleg nyáron. Előnye, hogy nem terheli túl a gyomrot. Mivel családunkban nagy szerepe van a sportnak, az egészséges táplálkozás is fő szempont, ezért részesítjük előnyben a zöldség- és gyümölcsféléket a hússal szemben.
Teljesen egyetértek azzal a véleménnyel, hogy a magyar konyhaművészetben fontos szerepe van a húsnak. A disznóvágások és tájegységek jellemző húsételei nélkül szegényesebb lenne a magyar gasztronómia.
Köszönjük szépen Mariannának, Agnesnek és Andreának, hogy megosztották velünk tudásukat. Találkozunk az Így főztök ti következő részében!
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Címlapkép: Gombagasztro
Még több tipp, trükk és praktika: