Mindegy, hogy időszakosan próbálkozunk vele, vagy teljes gőzzel indulunk neki a húsmentes főzésnek, szükségünk lesz néhány jól bevált tippre, trükkre és receptre. Hiszen nyilván nem fog minden korábbi kedvenc ételünk ugyanúgy működni, ha például csirke helyett tofut vagy valamilyen zöldséget teszünk bele. De ne ijedjünk meg, ez nem jelenti azt, hogy a húsmentes főzés bonyolult vagy alapból kudarcra ítélt dolog lenne. Íme, néhány konyhatitok.
Előétel
A hideg és meleg előételek közül talán a legnagyobb problémát a pástétomok és szendvicskrémek jelenthetik. Ezek legtöbbször húsból vagy valamilyen belsőségből (pl. máj) készülnek, ettől kapják jellegzetes és kedvelt ízüket.
Ne higgyük azonban, hogy a növényi világban nincs semmi, ami ezt pótolni tudná. Több különböző zöldséggel is szerencsét próbálhatunk, fantasztikus eredménnyel.
Például a sült gomba, a puhára főtt hüvelyesek, mint a lencse, bab vagy csicseriborsó mind ízekkel teli alapot biztosítanak egy vegetáriánus pástétomhoz.
Gondoljunk csak a hummuszra, amelyben egyszerre vannak sós és enyhén savanykás, komplex ízek, állaga pedig olyan tökéletesen krémes, hogy semmilyen húspástétom meg sem közelítheti.
Ha nagyon kalandos kedvünkben vagyunk, akár összedobhatunk egy tofupástétomot is. Ehhez érdemes krémesebb tofut választani, a még lágyabb krém érdekében.
Saláta
Persze a saláták világában amúgy is a zöldségek dominálnak, de ha egy klasszikus, húsos salátát (pl. cézár) szeretnénk összedobni, megtehetjük húsmentesen is.
Egy ilyen salátában a tempeh vagy a szejtán kifejezetten jó választás, hiszen hússzerű darabokra tudjuk szedni, és serpenyőben ropogósra tudjuk sütni.
De ha ódzkodunk a húshelyettesítőktől, akkor is rengeteg lehetőségünk van. Sütőben ropogósra süthetünk például csicseriborsót: izgalmas és egészséges krutont kapunk így.
Hüvelyeseket használjunk előszeretettel salátáinkban: a változatos textúra mellett sokkal táplálóbbá teszik a fogást.
Leves
A húsos levesek általában ízük nagy részét a hústól kapják. Ezt szinte gyerekjáték zöldségekkel pótolni, sőt, van, hogy a több zöldségből főzött leves ízesebb lesz a húsos társánál.
Levesbetétként pedig szintén forduljunk a hüvelyesekhez. De ha nagyon unjuk már őket, pirítsunk egészen ropogósra gombát, hagymát vagy más zöldséget.
Főtt főétel
Egy ragu teljesen más alapanyagokat kíván, mint egy köretes sült étel. Mivel itt inkább omlósra főzzük a dolgokat, olyan húspótló lesz ideális választás, ami képes erre. Az is nagyon fontos, hogy az étel szaftját (tele az összes ízzel) magába tudja szívni.
Mind a tempeh, mind a szejtán kiválóan szállítja az ízeket, a főzés során ugyanis minden aromát és fűszert magukba zárnak. Állaguk is alkalmas szószos ételekhez.
Mégis az összes közül a jackfruit viszi a pálmát: mivel szálakra szedhető, ezért egyenletesen eloszlik a raguban, minden falattal kapunk belőle.
Ennél egyszerűbb és jól megszokott szereplő a zöldségragukban a lencse, amivel darált húst helyettesíthetünk, illetve a gomba, aminek önmagában is szinte húsos állaga van, így pörköltben tökéletes.
Sült főétel
A ragukkal szemben az ilyen ételeknél a fő szempont a ropogós, barnára sült szeletek és falatok elérése. Serpenyőben, kevés olajon ezt meg is tehetjük, például keményebb tofuval, vagy tempeh-vel.
A zöldségek közül édesburgonyából, káposztából vagy gombából is süthetünk „steaket”. Akár grillezhetjük is őket, mindegyiknek jót tesz, ha egy kicsit jobban odakap és karamellizálódik.
Ha még többet olvasnál a HÚSBAVÁGÓ kampányunkról, nézd meg főszerkesztőnk levelét, vagy kövesd a Nosaltyt itt, a Facebookon, Instagramon, YouTube-on vagy a Viberen a húsmentes hét kapcsolódó tartalmaiért!
Tudj meg még többet a húsmentes sütésről, főzésről: