A húsleves története – Tudod, kiknek köszönhetjük kedvenc vasárnapi ebédünket?

Nagyi húslevese nemcsak a vasárnapi ebéd elmaradhatatlan része, hanem a megfázás és lelki bánat gyógyítója is volt nem egyszer.

A húsleves végigkísérte gyerekkorunkat, vigasztalt kamaszkorunkban, és most, felnőttként is ugyanúgy szeretjük, mint amikor először megízleltük.

Húsleves, az otthon nosztalgikus íze

A gőzölgő húsleves mindenkinek ugyanazt jelenti: nosztalgiát, gyógyírt, az otthon nyugalmát, és miközben kanalazzuk, egy kicsit visszarepülhetünk a múltba, a gondtalan gyerekkorba, amikor még az volt a legnagyobb dilemmánk, hogy desszertnek joghurthabot vagy madártejet együnk. De a húsleves története régebbre nyúlik vissza, mint amire mi vissza tudunk emlékezni: igazi tradicionális ételről van szó, amit már dédanyáink dédanyái is előszeretettel tettek az asztalra.

Tyúkhúsleves Kiki konyhájából

Szerintem az egyik legszebb és legfinomabb leves. Szerencsére dédnagymamink csinált házi csigatésztát, így teljes volt az élvezet. A főtt tyúkhús néha elég száraz, ilyenkor ...

Az ősi magyar konyha a tápláló ételekre és a húsokra épült, ezzel is biztosítva az energiát felmenőinknek a napi munkához és a földműveléshez. Egy húslevesreceptet szinte minden magyar család őriz, azonban a húsleves eredetileg nem magyar találmány. Ez a finom étel német nyelvterületről származik, a német brüeje szóból eredeztethető, ami forró folyadékot jelent, és gyorsan meghódította a Kárpát-medencét. Már a franciák is az elsők között tálalták éttermeikben, egy párizsi vendéglő például így csalogatta vendégeit a húslevessel 1756-ban:

“Jöjjetek hozzám mindannyian, akiknek a gyomra szenved, s én helyrehozlak benneteket.”

Hagyományos húslevesek:

Marhahúsleves

Krúdy-t olvasok éppen, a 'Szinbád gyermekkorá'-t, nyelek nagyokat, amikor a húsleves kerül szóba, nem ritkán - mit mondjak. Alig vártam, hogy legyen méltó alkalom egy valódi ...

A levesfőzésre Európában hosszú időn keresztül egyfajta sváb szokásként tekintettek, és itthon is csak a 18. század elejétől terjedt el, mint első fogás. De attól a pillanattól, hogy ükanyáink és ükapáink megízlelték a húslevest, karrierje meredeken ívelt felfelé. Az első önálló magyar nagylexikonban, Pallas Nagy Lexikonában, a következőket olvashatjuk a leves címszó alatt:

„A levesek között első helyen áll a húsleves, mely legjobb, ha marhahúsból készül.”

Ez is érdekelhet!

Akkor most mégsem kell lehabozni a húslevest?

Az Újházy tyúkhúsleves hódítása

A klasszikus húsleves alapja ugyan marhahús, de a szárnyasokból és sertésből készült levesek sem várattak sokat magukra: a 19. század második felétől már a tyúkhúsleves került sűrűbben a lakodalmi asztalokra, és a vasárnapi ebédek első számú favoritjának lépett elő. Végül Újházi Ede színész - és egyben a magyar gasztronómia történet kultikus alakja - megalkotta az Újházy tyúkhúslevest, ami végleg elfoglalta a marhahúsleves elöl a trónt. Az Újházy tyúkhúslevest az öreg kakasok húsa, taréja és nemes szervei, valamint a zeller és természetesen a hosszas főzés tette különlegessé.

Rendhagyó húslevesek:

A húsleves a szépirodalomból sem maradhatott ki, Móricz Zsigmond Tragédia című novellájában is kapott néhány sort:

„Lesz húsleves. Jó sárga, zsíros tyúkhúsleves. Az jó lesz. Abból megeszek egy tállal. És már habzsolta is, szopogatta a sűrű, apró, sárgaszínű tésztacsigákat, amiket marokszámra eregetett le a nyeldeklőjén.”

Szerinted mi a titka az igazán jó húslevesnek?

Ezeket olvastad már?

Legújabb receptek

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...