A levesekről elterjedt az a nézet, hogy gyógyító erejük van. Ez különösen igaz a húslevesre, ami a népi hiedelem szerint gyorsabb felépülést ígér légúti betegségek esetén. Valóban gyógyír a húsleves?
De mi az igazság?!
A 2000-es évek elején az American College of Chest Physicians tesztelte a húsleves állítólagos gyógyhatását. Az általuk vizsgált leves sokféle zöldséget, így édesburgonyát, fehérrépát és zellert is tartalmazott.
Az eredmény azt mutatta, hogy a húsleves enyhe gyulladáscsökkentő tulajdonsággal bír, ami segíthet a felső légúti fertőzések, így a megfázás enyhítésében.
A Nebraska Medical Center tanulmánya szerint a húsleves betegségek leküzdésében betöltött szerepe annak is köszönhető, hogy képes gátolni a neutrofil kemotaxisnak nevezett jelenséget. Ez azt jelenti, hogy a fehérvérsejtek másképp viselkednek a húsleves fogyasztása után, ami szintén a gyulladáscsökkentő hatást erősíti. A tanulmány a levesben lévő csirkehúsnak és zöldségeknek tulajdonította az eredményt.
Tudtad?
A húsleves akkor hatásos, ha mindig friss alapanyagokból készül, és alacsony hőfokon, nem fél óra alatt fő meg. Mivel a húsból és a zöldségekből sok tápanyag kifő, így a hozzáértők szerint a húslevest tilos leszűrni, hiszen csak úgy hoz gyógyulást, ha a levesben lévő tápanyagokat is elfogyasztjuk.
Egy másik tanulmány azt is megállapította, hogy a húsleves az orrváladék eltávolítását is megkönnyíti.
Mondjuk ki: a húsleves gyógyító erejéről szóló mende-monda nem is annyira mese, igenis van valóságalapja!
A képlet végülis nem annyira nehéz: testünknek tápanyagokra van szüksége a betegségek leküzdéséhez, a húsleves pedig tápanyagok széles tárházát tartalmazza a vitaminoktól kezdve a fehérjéken át egészen az egészséges zsírokig.
Szerző: Németh Orsi
Segítünk, hogy megelőzd a betegségeket: