A húskenyér lássuk be, elég szerencsétlen elnevezés. A forma hajazhat kicsit egy veknire, illetve a szeletelés is megközelíti a kenyérszelést, sőt, még áztatott pékáru is kerül a műbe, de nem éppen vonzó ez a név. Nem úgy maga az étel! Laktató, kedv szerint fűszerezhető, szendvicsbe tehető a névrokonok közé, de klasszikus köretekkel is remek. Lássunk egy kis húskenyér-szemlét, milyen verziókat készít a világ!
Bárhová is sodor az élet és kínál specialitásnak számító húskenyérrel, a legfontosabb, hogy mindig maradjon szaftos, ne száradjon ki és akár önmagában is élvezhető legyen. A zsírosabb hús felhasználása, a gondosan megválasztott pékáru kiválasztása is kulcsfontosságú. Vannak nemzetek, akik eleve szósszal, mártással öntik, hogy véletlenül se száradjon ki a vacsoraasztal fontos szereplője.
Embutido – a fülöp-szigeteki csemege
Kicsit azért ismerős, de bőven többszereplős, mint a miénk. Délkelet-Ázsiában főleg ünnepekkor, karácsonykor, családi megmozdulásokon készítenek embutidót, ami spanyolos neve ellenére az amerikai gyarmatosítás idejében terjedt el. A darált sertéshúson, kenyérbélen, hagymán, répán, fokhagymán felül kerülhet bele mazsola, savanyúság, ananászdarabok vagy pritamin paprika is. A főtt tojások mellé sonka is dukál, ha még nem lenne elég a hús.
Alufóliába tekerik és lényegében gőzöléssel hőkezelik. Édes chiliszósszal vagy a hely kedvencével, a banánketchup-pal fogyasztják, rizskörettel.
Sekaná – a cseh kedvenc
Amíg nem találták fel a húsdarálót, gondosan, késsel vágott értékesebb húsból (pl. bélszín) készült a sekaná, de a metódus egyszerűsítése magával vonzotta, hogy esetleg kevésbé jó minőségű húsokat is bedaráltak. A modern sekaná többféle húsból készül: például sertés és marha vagy sertés és nyúlhús, ehhez pedig mindenképpen tesznek egy zsírosabb, füstölt félét is, legtöbbször hasaalját.
Az oregánó és a majoranna is megjelennek a fűszerezésben. Gyakori, hogy sertéshálóba csavarják, ami egyrészt mutatós, másrészt megóvja a széteséstől.
Lihamureke – egyenesen Finnországból
Igazi otthoni komfortétel, ami minden családban máshogy áll össze és sokszor még a dédimama, nagymama receptje alapján készítik. Általában sertés és marhahúst kevernek össze, hagymákkal, kenyérmorzsával, sóval és borssal. Semmi egyéb, erősebb fűszerezést nem kap, eléggé minimalista. Krumplipürével tálalják és vörösáfonya-szószt főznek mellé. Ez adja meg a karakterét.
Polpettone – az olaszok húskenyere
Nincs az az ételvariáció, amiből ne lenne olasz kiadás! Az ő húskenyerük a polpettone nevet kapta, és elindulhat a klasszikus, főtt tojással készülő változattól egészen az extrákig, amikért mi is rajongunk. Az ínyencebbek jó sajttal is megtöltik (pl. provolone), mehet bele spenót is, hogy gazdagítsa. Sokak a pancettával beborított polpettonéra esküsznek.
Haslet – egyenesen Lincolnshireből
Kifejezetten darált sertésből, sok-sok zsályával megtámogatva lesz teljes. Nevét a régi francia hastilles szóból kapta, ami belsőségeket jelent, de az egy skót rokon, a haggis lényege. Vissza a hasletre: általában hidegen, szendvicsbetétnek használják, savanyúsággal, salátával kerül a szendóba. A walesi változatba tört krumpli és máj is kerülhet.
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
További érdekességek a nagyvilágból: