Húshagyókedd - nem csak vegáknak!

Húshagyókedd apropóján vessünk egy pillantást a vegetáriánus étrendek előnyeire és hátrányaira!

A farsangi időszakot lezáró nap a Húshagyókedd, ami idén február 17-ére esik. A keresztény kultúrkör szerint a Húsvétig tartó nagyböjt Hamvazószerdán kezdődik, az ezt megelőző nap az utolsó, amikor még lehet bálozni, táncolni.

A Húshagyókedd apropóján vessünk egy pillantást a vegetáriánus étrendre!

Vegetáriánus?

A vegetarianizmusnak is számtalan változata létezik ma, a legelterjedtebb talán a hivatalosan ovo-lakto vegetarianizmusnak nevezett irányzat, amikor nem fogyasztunk húst, halat és belőlük készült termékeket, de étlapunkon szerepel a tojás és a tejtermékek. Megkülönböztetjük még ezek alváltozatait is: ovo-vegetáriánus, aki tojást fogyaszt, tejtermékeket nem, és lakto-vegetáriánus, aki tejtermékeket igen, de tojást nem.

A vegetarianizmus szélsőségesebb változata, ha az étrend nem tartalmaz sem tojást, sem tejtermékeket, hanem kizárólag növényi eredetű élelmiszereket - ez a vegán étrend.

Ismertek még a semi-vegetáriánus étrendek is, amikor hal vagy csirke fogyasztható - ezeket én kevésbé tekintem vegetáriánus étrendeknek.

Olvastad már?

Fűtsd fel magad zöldségekkel!

Pro és kontra

A megfelelő energia- és tápanyagbevitel a kiegyensúlyozott étrendnek is alapja, nincs ez másként a vegetáriánus étrend esetén sem - a lényeg az egyensúlyon van. Ovo-lakto vegetáriánus étrend esetén ezt viszonylag könnyű biztosítani, hiszen az állati eredetű élelmiszerek (tojás, tejtermékek) fogyasztása miatt nincs hiány teljes értékű fehérjében és B12-vitaminban. Vegán étrend esetén e kettő hiánya jelentkezhet, ezek közül a B12-vitamint külső forrásból szükséges pótolni (mivel ez növényi eredetű élelmiszerekben egyáltalán nem található meg), a megfelelő fehérjebevitelt pedig bizonyos alapanyagok kombinálásával, egyidejű fogyasztásával lehet elérni - ez azonban nagy tudást, odafigyelést igényel, érdemes itt is szakember segítségét kérni.

Az állati eredetű alapanyagok fogyasztásának csökkenése vagy teljes elhagyása vashiányhoz is vezethet. Ugyan egyes növényi alapanyagok tartalmaznak vasat, de eltérő, szervezetünk számára kevésbé hasznosuló kémiai formában. Ha vegetáriánusként élünk, vasszintünket érdemes rendszeresen ellenőriztetni, szükség esetén itt is külső pótlásra lehet szükség.

Ha megfelelő mennyiségben, gyakoriságban szerepelnek az étrendben magas energiatartalmú gabonafélék és hüvelyesek, akkor a napi energiabevitel is biztosított, de erre is tudatosan oda kell figyelni.

Napraforgómagos sült burgonya

A napokban készítettem egy olyan tepsis burgonyát - ami persze tökéletes lenne egy fűszeres sült mellé- de lévén, hogy megszórtam szezám-, illetve napraforgómaggal, meglocsoltam némi ...

Fehérbabos zöldségfasírt

Húsmentes fogás, amely a kencének köszönhetően önmagában is megállja a helyét, de kínálhatunk mellé zöldsalátát is. A kencében lévő zöldfűszerek variálhatóak és ...

Amiben biztosan nem szenvednek hiányt a vegetáriánusok, azok az élelmi rostok. Ezzel kapcsolatban azonban érdemes azt is tudni, hogy az élelmi rostok lassítják, csökkentik a tápanyagok felszívódását, ami a szénhidrátok, koleszterin esetében előnyös tulajdonságnak tekinthető, de a vitaminok, ásványi anyagok felszívódása tekintetében akár hiánybetegségekhez is vezethet.

Ha vegetáriánusként élünk, és azon vesszük észre magunkat, hogy állandóan fáradtak, dekoncentráltak, ingerültek vagyunk, akkor érdemes étrendünket szakemberrel felülvizsgáltatnunk, hogy nem vitamin-, ásványi anyag- vagy energiahiány áll-e tüneteink mögött.

Az állati eredetű élelmiszerek részleges vagy teljes elhagyása ugyanakkor nem jelent feltétlen garanciát egészségünk megőrzése szempontjából. A megfelelően összeállított, tápanyagok szempontjából kiegyensúlyozott, húst, halat tartalmazó étrend is kiválóan alkalmas egészségünk megőrzésére - különösen, ha megfelelő fizikai aktivitással, rendszeres mozgással párosul.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Sütés-főzés kockázatok nélkül – így lehet füstmentes az ünnep

Hoppá, ez odaégett! Ugye veled is előfordult már hasonló az ünnepi kapkodásban? Nem vagy egyedül – az ünnepek során a sietség ugyanúgy rossz tanácsadó lehet, mint a rutin. Mindegy, hogy a gyakorlatlanság, a túlzott magabiztosság vagy egy rosszul értelmezett régi recept miatt sütöd túl kissé az ételt, az eredmény ugyanaz: nem lesz olyan egészséges, mint amilyen lehetne. Állj meg egy pillanatra még az ünnepek előtt, és gondold végig, mit tehetsz, hogy ne csak ízletesek, de táplálóak is legyenek az ünnepi finomságok.

Legújabb receptek

Baileys-es bonbon

Tavaly gasztro ajándéknak készült, de szaloncukor helyett is bátran elkészíthetjük! Nem kifejezetten ügyesség vagy gyakorlat kell hozzá, sokkal inkább türelem.

Kókuszos-dióhabos csiga

A kókuszos sütemények nagy kedvencek nálunk, így ez az egyszerű csiga is. A sütőporos tésztába került némi túró, melytől finom és puha marad pár napig, persze csakis, ha marad ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...