Ezen a héten elindult a Nosalty Húsbavágó kampánya, melynek keretein belül egy hétre háttérbe szorítjuk a húsos recepteket az oldalunkon. Bár mi is nehezen válunk meg a húsos fogásoktól, mégis bolygónk érdekében nem árt, ha mérsékeljük mindennapi húsfogyasztásunkat, hiszen ezzel az egyszerű lépéssel tehetünk egyénileg a legtöbbet a klímaváltozás ellen.
Ugyan a ténnyel sokan tisztában vannak, azt azonban már kevesen tudják, hogy szervezetünk is meghálálja, ha néha lemondunk a húsos fogásokról. Nézzük, milyen pozitív változásokat köszönhetünk annak, ha háttérbe szorítjuk!
Kevesebb gyulladás
A telített zsírokban gazdag húsok illetve húskészítmények hozzájárulhatnak a mikroszkopikus gyulladások kialakulásához. Ha sok ilyen terméket fogyasztunk, azok hosszú távon jelentős mértékben károsíthatják a sejtjeinket, ami miatt olyan súlyos betegségek is kialakulhatnak, mint a szív- és érrendszeri panaszok, a reumatoid arthritisz, a cukorbetegség, az asztma vagy az idegrendszer degenerációjával járó betegségek. Sőt, a rendszeres húsfogyasztással növelhetjük a daganatos betegségek kialakulásának esélyét is.
Illatosabbak leszünk
Egy kutatás szerint azok, akik nem esznek húst, sokkal kellemesebb illatúak, mint azok, akik rendszeresen fogyasztják. A kísérletben résztvevő nők sokkal kellemesebbnek ítélték azoknak a férfiaknak az izzadságát, akik nem ettek húst, mint azokét, akik igen.
Egészségesebb bélrendszer
A feldolgozott élelmiszerek, a finomított szénhidrátok és a húsok egyaránt negatív hatással vannak a bélrendszer egészségére, ezáltal a bélflóra állapotára. Az élelmi rostokban gazdag étrend segíti a bélflórát, jótékony hatással van a bélrendszerben található baktériumokra -mind azok mennyiségére, mind pedig a bélflóra változatosságára. Ennek köszönhetően erősebb lesz az immunrendszer, több energiánk lesz, és akár a kedvünk is javulhat.
Csökken a cukorbetegség esélye
Több vizsgálat is rámutatott már arra, hogy a vörös húsok fogyasztása összefügg a II-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázatával. Egy nagyszabású kutatásból kiderült, hogy aki kevesebb vörös húst eszik, esetleg hetente több húsmentes napot is beiktat az étrendjébe, az közel 20 százalékkal csökkentheti a diabétesz kialakulásának esélyét.
Nő az empátiánk
Megfigyelték, hogy azok az agyterületek, amelyek empatikus érzéseket váltanak ki, vegetáriánusoknál és vegánoknál aktívabbak, mint a húsevőknél. Legalábbis erre jutottak kísérleteik során olasz neurológusok.
A kutatásból kiderült, hogy a húst nélkülözők erősebben reagáltak az emberi és állati szenvedést ábrázoló képekre, mint a mindenevők.
Javul az emésztésünk
Az egészséges bélműködéshez elengedhetetlen a megfelelő mennyiségű vízfogyasztás, továbbá a rostfogyasztás. A növényi alapú étrend mindkettőt biztosíthatja. A kevesebb húst és zsírt tartalmazó étrend következtében könnyebbé válik a székletürítés, ezáltal csökken a székrekedés, illetve az ezzel összefüggő panaszok is, mint például az aranyér kialakulásának kockázata.
Normalizálódik a koleszterinszintünk
Ha több rostban gazdag élelmiszert és kevesebb zsíros és húsos ételt eszünk, segíthetünk, hogy a koleszterinszintünk a megfelelő tartományban mozogjon. A koleszterinértékek javulása pedig olyan súlyos, esetenként életveszélyes betegségek megelőzésében is nagy szerepet játszik, mint a stroke vagy az érszűkület.
Még több cikk, hogy húsmentesen étkezz: