Csak só és víz kell a tökéletes páchoz: olcsó trükkel lesz mennyei a húsod

A legegyszerűbb, legolcsóbb, egyben legprofibb páchoz csak só és víz kell - mert ezektől lesz a húsételed igazán tökéletes!

A sós víz csodákra képes, és nem csak akkor, ha a tengerparton találkozunk vele, vagy megfázás esetén inhalálunk némi forró víz felett. Ez a két, bárki számára elérhető alapanyag hús sütése és főzése előtt is csodákra képes, mutatjuk, miért érdemes mostantól sóoldatban pácolnod a nyers húst feldolgozás előtt!

Nincs más dolgod, mint előkészíteni a pácot, és várni

A sóoldatos technika régóta ismert konyhai eljárás, az amerikaik például a hálaadásnapi pulykát sütés előtt előszeretettel áztatják vízbe, a sóoldatos víz ugyanis nemcsak puhítja a nagyobb darab húsokat, de ízesebbé is teszi őket, ráadásul egészen biztos, hogy sütés közben nem szárad ki a hús.

A sóoldatozás (angolul brining) nem egy nehéz feladat: az eljárás mindössze annyiból áll, hogy a nagyobb darab nyers húsokat sóoldatos vízbe tesszük legalább fél vagy inkább egy teljes napra.

A pácolási technikát alkalmazhatjuk csirke-, pulyka-, sertés- vagy akár marhahús esetén is, nem mindegy azonban, mennyi vizet és mennyi sót használunk egy-egy hústípusnál.

Fontos, hogy ezt az eljárást főzés előtt egy nappal érdemes letudni!

Első lépésként mérjük le a húst, majd öntsünk kétszeres mennyiségű vizet egy nagy lábosba (tényleg legyen nagy a lábos, hiszen a hús és a víz is el kell, hogy férjen benne). A Thekitchn leírása szerint egy liter vízhez négy evőkanálnyi sót érdemes adni (ez nagyjából 80 gramm), ez a mennyiség azonban a lazább szerkezetű húsoknál (csirke, pulyka) kevesebb, akár a fele is lehet, a lényeg, hogy literenként arányosan mérjük a só mértékét. Kezdjük el felmelegíteni a vizet addig, míg a só fel nem olvad benne. Ezután hagyjuk, hogy a sóoldatos víz kihűljön, majd rakjuk bele a húst, és a hűtőben legalább 12, de inkább 24 óráig hagyjuk, hogy a só és a víz megtegye a hatását.

A hússal a következő fog történni a pácolás során:

a só miatt a hús először lead magából némi nedvességet, de az áztatás során még többet vesz majd fel, a vizes közegben pedig feláznak a hús rostjai. Egészségügyi szempontból lényeges, hogy a hús végig hűtőben legyen az áztatás során!

A sóoldatos pácunkat fűszerekkel is turbózhatjuk!

Kiegészítők

Attól függően, milyen húst pácolunk, a vizet kiegészíthetjük néhány plusz fűszerrel: az egész csirkéhez például érdemes lehet kakukkfüvet, rozmaringot és citromhéjat adni, sertéshúshoz némi babérlevelet (de ha például egy finom ázsiai stílusú ragacsos mázas húst készítünk, néhány szelet gyömbért is rakhatunk a vízbe), de ízlésünknek megfelelően szinte bármilyen fűszer mehet a sóoldatba, hogy aztán másnap egy igazán finom, puha és szaftos étel kerüljön az asztalra.

Forrásunk volt.


Ezek a praktikák is érdekelhetnek:

Legújabb receptek

Hozzászólások (0)

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Húsvéti sárgatúró

Nyírségi - hajdúsági étel, nálunk húsvéti hagyomány. Mióta eszemet tudom, ismerem ezt a finomságot... :) A templomi szentelésnél a sonka, a kolbász, a kalács és a bor mellett ez az ...

Hagyományos méteres kalács

A méteres kalács vagy méteres sütemény a húsvéti klasszikusok közé sorolható, amivel lehet sokan nem is találkoztak még. Aki viszont ismeri, annak biztosan közel áll a szívéhez. ...

Foszlós kalács húsvéti sonkához

Kihagyhatatlan Húsvétkor! Ha nem sonkához kell, és más az alkalom, akkor csak 8 g sót használjunk, és mazsolát is tehetünk bele. Kellemes Húsvétot kívánok mindenkinek!

Hoppá!

Recept beküldéséhez be kell jelentkezned!