A húshőmérő, ami új univerzumokat nyit meg a sütésben – Mutatjuk, hogyan használd!

A szakmaibb receptek kitérnek arra, hogy milyen legyen az elkészült hús maghője, de a húst böködve más-más eredményt kapunk. Honnan tudjuk, hogy melyik a hiteles adat? Utánajártunk a kérdésnek.

Annak ellenére, hogy mennyire húsos nemzet vagyunk, a maghőmérőről vagy húshőmérőről kevés szó esik a magyar konyhán belül, pedig segít abban, hogy tökéletes állagú húsokat készítsünk. Persze ha valaki éjt nappallá téve húsokkal foglalkozik, akkor ránézésre, érintésre meg tudja mondani, hogy elkészült-e az a sertés, csirke vagy marha vagy miegymás, de a tudatos konyhaművészet felé vezető úton szerintem nem árt egy maghőmérő társasága.

Búcsút inthetünk az időzítőnek is, mivel a hőmérséklet a legmegbízhatóbb adatforrás. A szaftos hús a fehérebb húsú szárnyasoknál körülbelül 65 °C-ot, a sötétebb húsú szárnyasok 73 °C-ot jelent, vörös húsoknál pedig a kívánt állagtól függően 49°C-os (rare állaghoz) vagy 60°C-os (közepesen átsütött) maghőre törekszünk. 71°C esetén már mondhatni túlsütjük a vörös húst, de nyilván ez ízlés kérdése.

Beszéltünk most a hőmérsékletekről, de mégis hova kéne bökni azzal a maghőmérővel, hogy tényleg megbízható információt kapjunk arról, hogy hol tart a maghő? A hús közepét kéne megcélozni, de honnan tudjuk, hogy ott vagyunk?

Nem is a hús kellős közepét, hanem a leghidegebb részét kell megtalálnunk. Logikus lenne, hogy ez a hús közepét jelenti, de a hús kötőszövetek, zsír, izom, víz, levegő és csontok halmazából áll, és ezeknek mind eltér a hőátadási képessége.

Ma már egyes sütőkhöz beépített maghőmérő is tartozik, amivel önmagában nem lenne baj, de sütés előtt lehetetlen kiszámítani, hogy hol lesz a hús leghidegebb pontja, így ez nem megbízható teljes mértékben, szóval kezeljük fenntartással, mint az időjárás-előrejelzést.

Az sem mindegy, hogy milyen hús maghőjét próbáljuk megmérni

A vékonyabb húsoknál (pl. csirkemell vagy steak) nehezebb dolgunk lehetne, mivel vékonyabb szelet húsról van szó, de ezért sem kell a hús középre koncentrálni. A közepe helyett célozzuk meg a hús legvastagabb részét, és toljuk be a maghőmérőt olyan mélyre, amilyen mélyre csak tudjuk. Nyugodtan szúrjuk át a húst teljesen, vagy ha egy nagyobb darab húsról van szó, akkor nyomjuk be, ameddig mondjuk csontot nem érünk.

Ezután lassan kezdjük el kihúzni a maghőmérőt a húsból. Ha teljesen átdöftük a húst, akkor a hús szélénél jelentősen megugrik majd a hőmérséklet, de aztán fokozatosan csökkenni kezd. Ahogy húzzuk kifelé, egyszer csak megfordul az arány – újra nőni kezd a hőmérséklet. A minimum érték az, amit keresünk, ezt vegyük alapul.

Steak borskéregben

Nem volt kedvem ilyen klassz őszi időben a konyhában órákig időzni, csak valami gyors ebéd jöhetett szóba. A gyönyörű hús adott volt, így került sor erre a hipp-hopp elkészíthető, ...

Tényleg kiderül a maghőmérséklet egyetlen szúrással?

Döfködhetnénk a húst napestig, hogy megtaláljuk a ténylegesen leghidegebb pontot, de ezzel a technikával a hús legvastagabb részét megcélozva könnyen megkapjuk a lehető legpontosabb értéket. Bár a leírás alapján hosszadalmas módszernek tűnhet, igazából pár másodperc alatt megkapjuk a hőmérsékletet.

Persze maghőmérő és maghőmérő között is van különbség, így az időtartam változhat. Teszteljük, és ismerjük meg saját eszközeinket!

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!


Ezek a konyhai praktikák is érdekelhetnek:

Forrásunk volt.

Legújabb receptek

Gyümölcskenyér

Ha könnyen és gyorsan szeretnétek emlékezeteset villantani, akkor ez a gyümölcskenyér kapóra jöhet. Nálunk most aszalt vörösáfonya, cukrozott gyömbér, aranymazsola, dió és étcsoki ...

Baileys házilag

Ha szeretitek az édes-selymes krémlikőröket, akkor az idei karácsonyi ajándékotok magatoknak legyen az, hogy elkészítitek házilag. Ugyanis sokkal-sokkal finomabb és aromásabb lesz, ...

Csülök sörben sülve

A sörben sült csülök fejedelmi fogás, ráadásul jó kiadós is. Érdemes egy nappal a sütés előtt bepácolni a húst, hogy az ízek jól átjárják és finom szaftos, omlós legyen. Ameddig ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...