Te hogyan melegíted fel az elvitelre kért ebédet? Dobozostul rakod be a mikróba, vagy tányérra rakod ki a kihűlt falatokat? A polisztirolból készült habdobozban szállított ételek mikróban való felmelegítése több szempontból sem ajánlott a szakértők szerint, mert ezek a tárolódobozok olyan anyagokat tartalmazhatnak, melyek károsak lehetnek az egészségre – derül ki az Insider cikkéből.
A polisztiroldobozokból hő hatására nemcsak veszélyes kemikáliák oldódhatnak ki, de a meleg közeg a dobozok törését, szétrepedését segítheti elő, így az ételbe is belekerülhetnek az egészségre ártalmas anyagok. Az ilyen habdobozok előállításához szükséges sztirol nevű vegyület hormonális problémákat okozhat, ha bejut a szervezetbe, így a habdobozok mikróban történő felmelegítését érdemes mellőzni
– mondta el Rolf Halden, az Arizonai Állami Egyetem professzora és a Biodesign Center for Environmental Health Engineering igazgatója.
Halden egy másik kockázati tényezőre is felhívja a figyelmet: a zárt dobozban történő mikrós melegítés során az ételek annyira felforrósodhatnak, hogy akár a mikrohullámú sütőben is szétfröccsenhetnek, de melegítés után a doboz felnyitásakor is megégethetik az embert.
Az ilyen elviteles dobozban kapott ételeket érdemes tányéron vagy olyan tárolóban megmelegíteni, melyek mikrózhatóak, ezt a műanyagból készült dobozok esetében a doboz alján feltüntetett kis mikrohullámú-ikon is jelzi. A polisztirol dobozok Magyarországon még tisztítva sem kerülhetnek bele a műanyag gyűjtésére szánt szelektív kukákba. Ez még nem feltétlenül jelenti azt, hogy a polisztirolból készült termékek ne születhetnének újjá, az újrahasznosított anyagot ugyanis számos területen használják fel az építőiparban.
Ezek a cikkek is érdekelhetnek: