A hosszú élet 9 titka - legalábbis e szerint a 101 éves olasz úr szerint

Valószínűleg tuti biztos "hosszúélet-recept" nem létezik, de mindig érdekes megismerni azok életét, akik magas életkort élnek meg egészségben, szellemi frissességben.

Dan Buettner, amerikai felfedező munkásságát kizárólag a hosszú élet titkainak kutatására fókuszálja. E cél érdekében számos utazást tett a világ különböző tájékain, de egy idő után kutatásait már csak az ún. "kék zónákra" (blue zones) összpontosította. Ezek a kék zónák a Föld azon területei, ahol a legnagyobb a hosszú életet (egészségben) leélők, a 100 éven felüli élettartamot megélők koncentrációja. Kék zónáink a Földön: Ikária-szigete (Görögország), Szardínia szigete, Okinawa Japánban, a Nicoya-félsziget Costa Ricában és Loma Linda Kaliforniában.

Dan Buettner ezúttal azonban nem a fenti zónákból jelentkezett be közösségi oldalán, hanem Szicíliából, ahol is megismerkedett a 101 éves Nicolo Quaglianaval (balra Buettner, jobbra Quagliana úr).

Az amerikai kutató éppen azért jár Sziciliában, hogy feltérképezze, ezen a szigeten is van-e vajon "kék zóna". E kutatása közben találkozott a 101 éves Nicoloval, aki Buettner bevallása szerint az eddigi legfiatalosabb 100+ éves ember, akivel valaha találkozott (pedig több, mint 300 ilyen idős emberhez volt már szerencséje). Nicolo famerként és juhászként élte életét, 5 gyermeke született, felesége 20 éve halt meg.

Signore Quagliana és Isnello - a szicíliai város, ahol él

Buettner természetese kíváncsi volt Quagliana úr "titkára", azazhogy milyen életmód mellett sikerült ilyen szép kort megélnie. Az amerikai kutató az alábbi 9 kérdést tette fel a szellemileg rendkívül friss úrnak, és az alábbi válaszokat kapta:

1. Jó-e nekünk, ha tésztát eszünk?

"Szinte minden nap tésztát eszem fokhagymával és olívaolajjal."

2. Jó-e nekünk, ha húst eszünk?

"Régen nem engedhettem meg magamnak, hogy húst egyek, és amikor már megtehettem volna, már nem bírt vele az emésztésem."

3. Jó-e nekünk, ha halat eszünk?

"A mi falunkban nem ettünk halat, 25 évesen kóstoltam először, de nem ízlett."

4. Miket eszik a mindennapokban?

"Pirított fava (~ló) babot, kenyeret, fügét és mindenféle zöld növényeket."

5. Mi a kedvenc étele?

"Utolsó vacsorámként biztosan zöldbabot kérnék."

6. Fogyaszt-e bort?

"Minden nap megiszom az ebéd mellé egy pohár vörösbort."

7. Mi a hosszú élet titka?

"Járj templomba és higgy Istenben!"

8. Van-e társasága?

"A feleségem halála után 98 éves koromig egyedül éltem, azóta felváltva élek a gyerekeimnél."

9. Megbánt-e valaha valamit?

"Semmit. Ha újrakezdeném, mindent ugyanígy csinálnék."

Vajon a fentiek tényleg elegendőek lennének a hosszú élethez?

Én egy kicsit szkeptikus vagyok ezügyben, de az biztos, hogy sem Signore Quagliana, sem kortársai nem a TV előtt punnyadva, feldolgozott élelmiszereket csipegetve, a rohanó városi életmód bugyraiba veszve töltötték el életüket.

Ezek a cikkek is érdekelhetnek!:

Ezeket olvastad már?

Hirdetés

Támogatott tartalom

Sütés-főzés kockázatok nélkül – így lehet füstmentes az ünnep

Hoppá, ez odaégett! Ugye veled is előfordult már hasonló az ünnepi kapkodásban? Nem vagy egyedül – az ünnepek során a sietség ugyanúgy rossz tanácsadó lehet, mint a rutin. Mindegy, hogy a gyakorlatlanság, a túlzott magabiztosság vagy egy rosszul értelmezett régi recept miatt sütöd túl kissé az ételt, az eredmény ugyanaz: nem lesz olyan egészséges, mint amilyen lehetne. Állj meg egy pillanatra még az ünnepek előtt, és gondold végig, mit tehetsz, hogy ne csak ízletesek, de táplálóak is legyenek az ünnepi finomságok.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Téli feltöltődés a büki termálvíz erejével

Képzeljük el a pillanatot, mikor a szobából vagy akár a medencéből szemléljük a szállingózó hópelyheket, és lelkünket a megnyugvás szelleme járja át. Az év legzordabb, mégis csodás időszakában megérdemlünk egy kis kényeztetést, finom falatokat, lágy illatokat és stresszoldó kezeléseket.

Legújabb receptek

3 napos mézeskalács-sajttorta

Egy igazi fűszeres karácsonyi finomság. A nevét azért kapta, mert a mézeskalácsok és a torta pihentetési ideje miatt 3 nap alatt készül el. Kóstoljátok meg! :)

Tejfölös-sajtos csirkecomb

A csirkecombot már előző este befűszerezhetjük, így az ízek jól átjárják a húst, másnap pedig csak a sütéssel kell majd foglalatoskodnunk. Én barna rizsből készült rizibizivel ...

Preckedli (diós linzer) cukorbetegeknek

Tálalás előtt szórjuk meg ízlés szerint poreritrittel, majd úgy kínáljuk. Száraz, hűvös helyen tárolva egy-két hétig is eláll, sőt minél tovább áll, annál finomabb, és omlósabb ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...