Mindenit érdekel, mindenki kutatja, mi a hosszú élet titka. A matuzsálemi kort megélő emberek tanácsai között olvashatjuk a megfelelő étkezést, a káros szenvedélyek kerülését, a sok alvást, a pozitív életszemléletet, a csokoládéfogyasztást, az aktív életmódot.
Vannak olyan kutatók, akik a munkásságukat kizárólag a hosszú élet titkainak kutatására fókuszálják. Közéjük tartozik Dan Buettner, amerikai felfedező, a hosszú élet kutatója, szakértője is.
Buettner különleges projektként számos utazást tett a világ különböző tájékain, utazásai során online közvetítve iskolák számára az eseményeket, eredményeket, tapasztalatokat. Ezen utazásai során keltette fel érdeklődését a hosszú élet titkainak felfedezése, egy idő után kutatásait már csak az ún. "kék zónákra" (blue zones) összpontosította. Ezek a kék zónák a Föld azon területei, ahol a legnagyobb a hosszú életet (egészségben) leélők, a 100 éven felüli élettartamot megélők koncentrációja. Kék zónáink a Földön: Ikária-szigete, Görögország, Szardínia szigete, Okinawa Japánban, Nicoya-félsziget Costa Ricában és Loma Linda Kaliforniában.
Buettner eredményeiről könyvet is adott ki, "Blue Zones Solutions" címmel, lássuk, melyek a hosszú élet titkai (Dan Buettner szerint):
1. Igyunk kávét!
A kávé magas antioxidánstartalma segít az öregedési folyamatok lassításában.
Olvastad már?
4 ütős érv a kávéfogyasztás mellett
2. Felejtsük el a gyümölcsleveket!
A gyümölcslevekkel Buettner szerint a magas glikémiás-index a probléma, szerinte inkább fogyasszuk magát a gyümölcsöt vagy a zöldséget. Ezzel részben egyet tudok érteni, bár teljesen nem tiltanám ki a friss gyümölcs- és zöldségleveket az étrendből.
Olvastad már?
Tudj meg többet a glikémiás-indexről!
3. Felejtsük el a fehérjepor-italokat is!
Ez is csak egy újabb divat, indokolatlanul, az egészség vagy a fogyás jegyében fehérjeporokat inni. Felesleges.
Olvastad már?
Fehérjeturmix a fogyás szolgálatában
4. Sétáljunk sokat!
Szálljunk ki az autóból, gyalogoljunk, sétáljunk hosszan hétvégenként a természetben. Ez vállalható, nem?
Olvastad már?
5. Igyunk vörösbort!
Persze csak mértékkel! A vörösborban található ún. rezveratrol vegyület szívvédő hatású, de emiatt nem kell átesni a ló másik oldalára.
Olvastad már?
6. Mozogjunk ésszel!
Nem kell fejest ugrani a testépítő programokba - jöhet a bringázás, a jóga, a görkori és persze a séta.
Olvastad már?
7. Vegetáriánusok előnyben!
A hosszú életet leélő népek étrendje is igazolja, hogy a zöldségeknek és a gyümölcsöknek tényleg kiemelkedő szerepük van egészségünk megőrzésében. Ne felejtsétek, napi fél kg zöldség vagy gyümölcs legalább legyen a menüben!
Olvastad már?
8. Óvatosan a vajjal!
Erre igazi indoklást nem kapunk, Buettner szerint hetente 1-2-szer lehet vajat illetve egyéb állati eredetű zsiradékot fogyasztani, de szerinte nem ismerjük a biztonságos vaj- és zsírfogyasztási mennyiséget. Jelentsen ez bármit is. Mindenesetre ő az olívaolaj fogyasztását javasolja. Én meg a változatosságot és a mértékletességet javaslom.
9. Hús és hal csak mértékkel
Buettner tapasztalatai szerint a hosszú életet megélők csak ritkán fogyasztanak húst és halat.
10. Tartsuk magunkat távol a tehéntejtől!
Buettner szerint a tehéntej vagy abból készült termékek jellemzően nem szerepelnek a hosszú életűek menüjében. Ezt Szardínia esetében a sajtok tekintetében mindenképpen fenntartásokkal kezelem, bár sajnos még nem jártam ott. De ami késik, nem múlik!
11. Együnk bátran kenyeret, különösen frissen sülve!
Én magam sem tartozom a kenyérellenzők közé, mind az egészséges, kiegyensúlyozott, mind a testsúlycsökkentő étrendbe beilleszthetőek. Buettner szerint azonban a frissen sült kenyér csökkenti a vele fogyasztott étel glikémiás terhelését - ennek az állításnak az élettani indoklását azért még várnám Mr. Buettnertől.
12. Együnk jó társaságban!
Naná. Ez mindig jó. De ha egyedül vagyunk, akkor is együnk jól!