7 étel, amit mindenképpen meg kell kóstolnod, ha Horvátországban jársz

Nyakunkon a nyár, ezzel együtt pedig a szabadság és a vakáció. Horvátország lenyűgöző úticél, a tenger kékje mellett fenséges fogásokkal is csábít. Ha utazik a család, ezek a finom falatok nem hiányozhatnak a tányérokról. Akkor se csüggedjünk, ha itthon töltjük a melegebb napokat, mert házilag is elkészíthetjük a horvát konyha nevezetes ételeit.

Vakáció! Hamarosan a magyar családok jelentős hányada útra kel, hogy a jól megérdemelt szabadságát töltse egy rég vágyott vagy éppen jól bevált helyen. Horvátország mindig is hatalmas kedvencnek számított a hazai utazóközönség számára. A kék minden árnyalatát felmutató partszakaszai, a kellemesen hűs, sós tengervíz mámorító élmény az egész famíliának. Ne menjünk el azonban gazdag kulináris kínálata mellett sem, a horvátok fantasztikus fogásokkal várnak minket két csobbanás között egy ebédre vagy egy élménydús nap végén vacsorára remek éttermeikben.

7 étel, amit mindenképpen meg kell kóstolnod, ha Horvátországban jársz

Elsőre talán a csevap és a tengeri halak jutnak az eszünkbe,

de Horvátország gasztronómiája ennél sokkal sokszínűbb és izgalmasabb hagyományokkal bír.

Kóstoljátok meg a következő autentikus, őshonos receptúra alapján készült fogásokat, ha legközelebb arra jártok, ha pedig idén kimaradna a nyaralás, készítsétek el otthon ezeket a pazar ételeket, hogy megismerjétek az egész országon és annak határain túl is átívelő klasszikus ízeket.

Íme 7 horvát fogás, amit biztosan ne hagyjatok ki:

Likai kenyér

Mivel is indíthatnánk a sort, mint egy tökéletes kenyérrel? A horvátok likai kenyere a vízimalmok két őrlőköve között megőrölt gabonafélékből készült, a háziasszonyok pedig régen a tűzrakó helyeken készítették el klasszikus módon, sült hamuval és parázzsal. A ropogós, forró kenyérszeletekre mennyei sertészsírt kentek, majd fűszerezett olívaolajba mártogatták. Önmagában is kiváló étel, de a gazdag húsételeket is új szintre emelte, és emeli a mai napig.

Ropogós likai kenyér

Szlavón pásztorgulyás 

A magyar gulyásnak nincsen párja, valljuk mi, magyarok, de kóstoltátok már a čobanacot, vagyis a szlavón pásztorgulyást? A hagyomány úgy tartja, akkor még ízletesebb ez a gazdag, laktató leves, ha több embernek készül, és társaságban fogyasztjuk el. A szlavón legelőkről származó ételnek tartják, ahogy pedig a neve is elárulja – (a čoban – pásztor szóból származik) – pásztorok, juhászok főzték.

Társaságban kanalazva még ízletesebb a szlavón pásztorgulyás

A húsételek egyik királya, ez nem vitás, a čobanacba leggyakrabban sertéshús és borjúhús kerül, de vadhússal és bárányhússal is készítik.

A húst a bográcsba a hús keménységétől függő sorrendben kell adagolni, így először a vadhús kerül bele, majd a borjú- és a sertéshús, kockákra vágva, sertészsíron megpirítva. Szaftjában sok zöldség is fő, mint a hagyma, sárgarépa, zellergyökér és petrezselyemgyökér, valamint friss paradicsom, továbbá fontosak a fűszerek is, mint a babérlevél, só, bors, és természetesen, az őrölt csemege és csípős paprika, amelytől szép színt kap. Az őrölt pirospaprikán kívül szárított egész csípős paprikát is adnak a lassú tűzőn fővő leveshez. A kiváló aromához a fazékba bort is öntenek, melyben együtt pirítják a húst és a zöldséget.

Soparnik

Jöhet egy gyors, és nagyon egyszerű recept? Imádjuk a vékony, sós tésztákat. Nem csoda, hogy földrajzi eredetvédelem alá került ez a mángolddal és hagymával töltött verzió, aminek hosszú évekre visszanyúló hagyománya van.

Gyors, könnyű, nagyon ízes, kell ennél több?

Külön öröm, hogy az elkészítéséhez nem kell mélyen a zsebünkbe nyúlni, ezért a horvátoknál böjti ételként is fogyasztják. A soparnik tésztáját búzalisztből, egy kis sóból, olívaolajból és vízből gyúrják, amit két egyforma részre kell osztani, és meleg helyen hagyni, hogy kicsit megkeljen. Időközben el kell készíteni a mángoldból álló tölteléket, melyet úgy tisztítanak meg, hogy a zöld leveleket levágják a szárról, és csíkokra vágják, mossák, és jól megszárítják. A mángoldhoz apróra vágott újhagymát és petrezselyemzöldet adnak, majd sózzák, és leöntik olívaolajjal.

Otthon is elkészítheted:

Soparnik

Mr. Smith gyerekként élt néhány évet Horvátországban. Ezért előszeretettel olvasgat horvát receptoldalakat, ezt is egy ilyenről szerezte. Ez a töltött lepényszerűség dalmát ...

Az egyik tésztát a sütőlapra helyezik, majd eloszlatják rajta a mángoldból és hagymából álló tölteléket. Az így megtöltött tésztát letakarják a másik tésztával, a két tésztaréteget az alsó tészta széle alá, a sütőlap irányába történő behajtással zárják le, majd körülbelül 20 perc alatt összesütik. Fokhagymával kevert olívaolajjal kenik át tálalás előtt.

TIPP

Horvátország lenyűgöző úticél, a tenger kékje mellett fenséges fogásokkal is csábít, de házilag is elkészíthetjük a horvát konyha nevezetes ételeit: a szlavón pásztorgulyást, a soparnikot, a zagorjei struklit és a zágrábi szeletet. – Fedezd fel a horvát konyhát a magad módján, mert ez a te életed, a te időd és a te élményed!

Horvátország lenyűgöző úticél, a tenger kékje mellett fenséges fogásokkal is csábít, de házilag is elkészíthetjük a horvát konyha nevezetes ételeit: a szlavón pásztorgulyást, a soparnikot, a zagorjei struklit és a zágrábi szeletet. – Fedezd fel a horvát konyhát a magad módján, mert ez a te életed, a te időd és a te élményed!

Sinji töltött káposzta

A töltött káposzta eredeti receptje nagy vita a magyaroknál, ki a kelkáposztára, ki pedig a paradicsomos változatra esküszik, a sinji töltött káposzta (sinjski arambašići) viszont egy egészsen újfajta ízélmény. Török hatásra keletkezett, eredeti neve török betyárt jelent, és épp ilyen betyáros az íze is! Kisebb roládokról van szó savanyú vagy friss káposztából tekerve, amit borjú és sertéshús keverékével töltenek meg. A Dalmát Zagora Cetinska krajinai részén található a káposzta maga is, ahol Sinj városa is.

Merőben eltér a mi megszokott paprikás változatunktól

Az elkészítés során a káposzta leveleit jól felaprított hússal töltik meg, melyet nem darálnak, hanem kisbaltával dolgoznak fel, a masszához pedig apróra vágott szalonnát, pirított hagymát, aprított fokhagymát és petrezselyemzöldet, valamint citromhéjat kevernek. Az arambašići specifikus aromáját az olyan fűszerek adják, mint a fahéj, a szerecsendió és a szegfűszeg, melyhez sót és borsot is hozzáadnak. A masszába ezt követően felvert tojást kevernek, hogy jól összeálljon. Az ezt követően betöltött leveleket szorosra kell tekerni, hogy a főzés során egyben maradjanak.

Az edényt, melyben az arambašićikat főzik, füstölt hússal vagy szalonnával, valamint a savanyú káposzta vágott levelével bélelik.

A roládokat ezután sűrűn egymás mellé kell a fazékba sorakoztatni, néhány marhacsontot, vagy szalonnadarabot közé téve az aroma biztosításához. Az ételt néhány órán át lassú tűzön főzik, forgatás vagy kevergetés nélkül. Azt mondják, hogy akkor a legfinomabb, ha két napig fő, kezdetnek csak egy órát, aztán a következő napon három-négy órát lassú tűzön.

Zagorjei strukli

Talán a strukli az, amit többen is ismernek az őshonos horvát receptek közül, hiszen az országban szinte bárhol találkozhatunk ezzel az édesen és sósan is fogyasztható étellel. Az évszázadok óta asztalokra kerülő fogásban az a csodálatos, hogy előételtől a desszertig formálhatjuk.

Kétféle módon lehet készíteni, főzéssel vagy sütéssel. Az alaptésztát tehéntúróval töltik meg, ám amíg a sós vízben főzött štruklit a tálalás során olvasztott zsírral és pirított morzsával szórják meg, illetve illatos levesben kínálják, a sült štruklit a hőkezelés előtt leöntik tejszínnel. A štruklihoz lisztből, sóból, egy tojásból és langyos vízből, egy cseppnyi ecetből és olajból tésztát gyúrnak, melyet kicsit pihentetnek, majd a réteshez hasonlóan kinyújtják, húzzák, és tehéntúró, só, tojás és tejföl keverékével töltik meg, egy kis cukor hozzáadásával az édes változat esetén. A megtöltött tésztát azon terítő segítségével göngyölik fel ügyesen, melyen a tésztát húzták, majd párnácskákra vágják fel, melyeket a kiválasztott módon készítenek el.

Prósza

Tegye fel a kezét, aki még nem találkozott prószával! Ugye, hogy szinte senki? Ez az a fogás, amivel egyszerűen lehetetlen, hogy az észak-horvát háziasszonyok konyhájában ne találkozzunk. A kukuruzna zlevka vagy zlevanka, azaz kukoricaprósza alapvető alkotóeleme a kukoricaliszt, aludttej, tehéntúró, tojás, vaj, cukor, tejszín és tejföl.

A tejfölön kívül minden egyéb hozzávalót össze kell keverni, és azonnal a tepsibe önteni, ami ezt az ételt gyors és egyszerű egytálétellé teszi.

Alma, dió vagy lekvár hozzáadásával rögvest desszertté alakíthatjuk, attól függően, mire vágyik éppen a család. Kifejezetten érdemes elkészíteni, ha egy laktató, kalóriadús fogásra vágyunk, ráadásul melegen és hidegen is fogyaszthatjuk.

Kukoricaprósza Karica konyhájából

Gyerekkorom egyszerű süteményei a különféle prószák. Ezek egyike a szilvalekváros kukoricaprósza, melynek receptjét Ábrahám Gézáné Vasi, zalai parasztételek és házi tartósítás ...

Kukoricamálé sütemény

Régi recept, a faluhelyen élők gyakran főztek kukoricából. Anyósomék 7-en voltak testvérek. Anyukája sokszor kukoricalisztből főzött, sütött. Olcsó volt, hamar kész volt! A sparhelt ...

Zágrábi szelet

Horvátország fővárosának ikonikus étele a zagrebački odrezak, amit biztosan láttunk már kiírva az étlapokra vagy hívogató menütáblákra nyaralásaink alatt. A zágrábi szelet sonkával és olvadt sajttal töltött, panírozott borjúszelet, amiről óhatatlanul eszünkbe jut a bécsiek Wiener Schnitzele, ez azonban egy gazdagabb fogás a horvátoknál. Többféle hússal is készítik manapság, de a klasszikus változat csakis borjú lehet.

Ha étteremben járunk, biztosan egy szelet citrommal kapjuk meg a rendelésünket, ennek oka, hogy a citrom savassága és fanyarsága illik legjobban a panírozott húsételhez

A horvátok válasza a bécsi szeletre

Az elkészítés során arra kell ügyelnünk, hogy a jó minőségű húsunkat alaposan klopfoljuk ki, majd főtt sonkával és egy szelet sajttal terítsük be egyik felét, a másikkal értelemszerűen fedjük le, és jól nyomkodjuk meg. A rántott húshoz hasonlóan panírozzuk be (liszt, felvert házi tojás, ropogós zsemlemorzsa), majd forró olajban süssük ki. A zágrábi szeletet kinézete miatt gyakran hasonlítják a svájci cordon bleu-höz, azonban a különbség az elkészítés módjában van, mely a cordon bleu esetében a panírozás, de a klasszikus sütés is szóba jöhet, míg a zágrábi szelet kizárólag panírozással készül.

További hasznos és színes információkat itt találsz, ha Horvátország a nyári úticélod!

Hirdetés

Támogatott tartalom

Hirdetés

Receptverseny

MUM, de jó! Bosch Ünnepváró Receptverseny indul

Van egy ünnepi recepted, aminek az elkészítéséhez több konyhai eszközt is használsz? Minél izgalmasabb a folyamata, annál nagyobb az esélyed, hogy nyerj egy Bosch konyhai robotgépet a most induló receptversenyünkön, görgess, és nézd meg a részleteket!

Legújabb receptek

Dubaji csoki

A dubaji csoki most óriási őrület, úgyhogy muszáj volt kipróbálnunk, hogy valóban felér e a hírnevéhez.

Egyszerű francia hagymaleves

Csak a franciák olyan ügyesek és leleményesek, hogy az egyszerű vöröshagymából ízes, karakteres és komfortos levest tudjanak varázsolni. Szerencsére, az alábbi recept birtokában, ...

Céklaravioli

Hideg előétel céklából nagyszerű ricottás-parmezános-citromhéjas töltelékkel, pont olyan, mint a legjobb olasz ravioli, csak még színesebb, ízletesebb. Nagyszerű lisztmentes ünnepi ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...