Hormonproblémákkal küzdesz? Akkor ne halogass tovább, 3+1 ok, hogy még ma elkezdj sportolni!

Egyre többen és többen küzdenek valamiféle hormonális betegséggel. Csak úgy, mint mást betegségeknél, ezeknél is sokat segíthet a rendszeres testmozgás.

Az edzésre akár úgy is lehet tekinteni, mint egy igazi hormonbombára. A sport hatására ugyanis a szervezet többek között endorfint, adrenalint, és tesztoszteront is termel. Javul az immunrendszer, a szervezet inzulinérzékenysége, és felgyorsulnak a szervezet anyagcserefolyamatai is. Soha nem volt mindez olyan fontos és nélkülözhetetlen, mint napjainkban.

Mára sajnos népbetegséggé váltak olyan betegségek, mint pl. a pajzsmirigy működésének zavara, az inzulinrezisztencia, vagy a kettes típusú cukorbetegség. Ezek az egészségügyi problémák mind-mind közrejátszhatnak az elhízásban és a meddőség kialakulásában is. A betegségek tömeges kialakulásának számos oka van: a genetikai hajlam mellett elsősorban az egészségtelen táplálkozás, a mozgásszegény életmód, a túlhajszoltság, valamint a felgyorsult élettel járó fokozott, tartós stressz okolható.

Szerencsére egyre több orvos tanácsolja a rendszeres edzést is azoknak, akiknek valamilyen hormonális problémából, anyagcserezavarból eredő betegséggel/betegségekkel kell szembenézniük. Emellett jó tudni, hogy a rendszeres edzésnek a hormonális betegségek megelőzésében is kiemelkedő szerepe van. Lássuk, hogyan!

1. Hatással van az inzulinérzékenységre

Az inzulin a táplálkozás során bevitt glükózt juttatja el a sejtekhez, ebből nyerjük a szervezetünk működéséhez szükséges energiát. Inzulinrezisztencia esetén, bár a sejtek számára elegendő inzulin termelődik, ezt a receptorok nem érzékelik, így nem tudják hasznosítani sem. A rendszeres sport viszont javítja az inzulinérzékenységet, éppen ezért nélkülözhetetlen az egészséges életmód megteremtésében és fenntartásában.

2. A pajzsmirigy működésére is hat

A pajzsmirigy (többek között) a tiroxin nevű hormont termeli, amely a sejtek anyagcseréjét szabályozza, emeli a test hőmérsékletét, és fokozza az energiatermelést. Hatására emelkedik a vérnyomás, gyorsul a keringés, és szaporább lesz a pulzus. Amikor valakinek pajzsmirigy alulműködése van, ebből a hormonból kevesebb termelődik a kelleténél, és a hormonháztartás egyensúlya felborul. Az energiafelszabadító folyamatok lassulása miatt a mozgékonyság, valamikor az aktivitás is mérséklődik, és sokszor indokolatlannak tűnő hízás tapasztalható.A rendszeres edzés viszont kimondottan jó hatással van a pajzsmirigy tiroxin termelésére, és a testsúly megtartásában, a további hízás megállításában is nélkülözhetetlen szerepe van. Ilyen esetben a rendszeres sport rendkívül fontos, de önmagában ritkán elég. Megfelelő diéta, pulzuskontrollált edzés és orvosi kontroll mellett viszont jelentősen csökkenthetők a pajzsmirigy alulműködés kellemetlen tünetei.

Meggyes-fahéjas túrómousse

Ez egy egyszemélyes, csajosan alakbarát, habos, édes, pillekönnyű őrület. Ajánlok hozzá egy kényelmes kanapét, meg Nigellát a gasztronómiai csatornán. Persze, ez nem az ő receptje, ...

3. Az edzés, mint vágyfokozó

A rendszeres sport a libidóra is kimondottan kedvező hatással van, ugyanis a nők ösztrogénszintje, és a férfiak tesztoszteronszintje is megemelkedik az edzés hatására. Míg a tesztoszteron növeli az izomtömeget, csökkenti a testzsírt és javítja a teljesítményt, addig az ösztrogén az öregedési folyamatokat gátolja. Mindkét hormon fokozza a szexuális vágyat és a teljesítményt.

+1. Levezeti a stresszt

A sport több okból is kiválóan alkalmas arra, hogy levezesse a stresszt. Mivel az emberek többsége állandó feszültségben él, mely a mai népbetegségekért jelentős mértékben okolható, ez a tény egyáltalán nem elhanyagolható. Mozgás hatására a szervezetben endorfin (boldogsághormon) is termelődik, ráadásul edzés közben minden felgyülemlett feszültséget ki lehet adni.

Amennyiben már küzdesz hormonális egészségügyi problémákkal, mindenképpen érdemes megfelelő szakmai segítséget kérned. Vannak kimondottan a hormonális egyensúly helyreállítására specializálódott stúdiók, ahol az edzések mellett orvosi támogatást is biztosítanak, ráadásul a speciális étrend beállításában is segítenek neked.

Ezek a cikkek is érdekelhetnek:

Ezeket olvastad már?

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

7 opció, ahonnan szilveszterre hidegtálat, kocsonyát vagy aprósütit rendelhetsz

A szilveszteri bulikat saját bevallása szerint senki nem szereti, de azért mindenki megy valahová. Ez is egy olyan nap, mint a többi, vélik sokan, de azért főznek lencsét, korhelylevest, és mindenkinek megvannak a kis babonái, amiktől szebb, jobb, boldogabb új évet remélnek. Ebben nem tudunk segíteni, de ha december 31-én vendégeket vártok, mutatjuk, honnan lehet rendelni aprósütit, hidegtálat, és hol találtok isteni kocsonyát, ha ahhoz van kedvetek.

Kormos Lili

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...