Horkolás: "csak" kellemetlen vagy orvosi kezelést igénylő tünet?

Hatalmasakat horkant a párod éjszaka - el-elakad a lélegzete? Akkor lehet, hogy nem csak egyszerű horkolással van dolgotok!

A horkolás jelenségével szinte már mindenki találkozott: egy megfázás, megduzzadt garat, orrmandula, vagy kényelmetlen alvópozíció ugyan zavaró hangjelenséget okozhat, ez önmagában azonban még nem feltétlenül veszélyes. Dr. Viszoki Mónika, a Rózsakert Medical Center fül-orr-gégész szakorvosával annak jártunk utána, milyen jelekre kell figyelni, mikortól tekinthető kórosnak és igényel éppen ezért kivizsgálást és kezelést a jelenség.
Dr. Viszoki Mónika, a Rózsakert Medical Center fül-orr-gégész szakorvosa

A horkolásról

A horkolásnak többféle formája létezik, a halk, egyenletes, ritkán fellépő horkolás – amennyiben nem jár nappali fáradtsággal – nem feltétlenül kóros. A hangos, egyenetlen, minden testhelyzetben jelentkező horkolás, a gyakori horkantások, légzéskimaradások, a nyak- és mellkas tájéki izzadás, az éjszakai gyakori vizelés azonban komoly intő jelek lehetnek. Az éjszakai tünetekhez nappali tünetek is társulhatnak, úgy, mint: kialvatlanság, fáradtság, koncentráció- és figyelemzavar, szájszárazság, ingerlékenység, fejfájás vagy akár memóriazavar. Ebben az esetben már alvási apnoe szindrómára lehet gyanakodni, amely a legveszélyesebb alvászavar.

Az apnoe görög eredetű szó, „légvétel nélküli” állapotot jelent: ennek értelmében alvás közben a légzés időközönként abbamarad, majd újra elindul. A légzéskimaradások végét a horkantás jelzi: az összetapadt garatizmok hirtelen megnyílnak és nagy mennyiségű levegő áramlik a légutakba.

Következmények és hajlamosító tényezők

Az alvási apnoe következményei lehetnek:

  • magas vérnyomás (leggyakoribb oka),
  • szívinfarktus,
  • STROKE,
  • szellemi hanyatlás (idő előtti),
  • elhízás,
  • cukorbetegség.

A kórkép bármilyen életkorban kialakulhat, gyermekkorban általában gégészeti probléma áll a hátterében. Az alvási apnoénak minden életkorban gyakori okozója az elhízás.

Ezek a cikkek is érdekelhetnek!:

Ezeket olvastad már?

Hajlamosító tényezők:

  • elhízás,
  • dohányzás,
  • felsőlégúti allergia,
  • családban gyakori horkolás (a hajlam örökölhető),
  • mélyharapás (ha a felső metszőfogak takarják az alsó metszőfogakat),
  • változó kor,
  • férfi nem (férfiakra jóval jellemzőbb),
  • öregedés.

A fenti tünetek jelentkezése esetén érdemes fül-orr-gégész szakorvoshoz fordulni, aki fizikális és eszközös vizsgálat segítségével felállítja a pontos diagnózist. Szükség esetén további vizsgálatok, vagy kezelések céljából a fül-orr-gégész további szakorvosokhoz irányíthatja a pácienst. A tünetek okától függően lehetnek például: belgyógyász, fogorvos, vagy akár neurológus szakorvos is.

Kezelési lehetőségek

A szükséges kezelés lehet többek között életmódváltás, fogászati kezelés (például mélyharapás esetén), vagy műtétes kezelés is (például orrsövény- vagy orrkagyló műtét). Egyes esetekben a páciensnek a légcső beszűkülését megakadályozó eszközt is szükséges használnia alvás közben, ezek lehetnek például: garatilleszték, szájba illeszthető sín stb.

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

Ismerd meg a bottargát, és azt is elmondjuk, hogy használd...

A bottarga egy különleges gasztronómiai alapanyag, amelyet gyakran neveznek a "tenger aranyának". Azok számára, akik még nem találkoztak vele, a bottarga nem más, mint sózott és szárított halikra, amely különleges ízvilágával azonnal magával ragadja az ínyenceket. Ezt a mediterrán kincset évezredek óta fogyasztják, és ma is nagy becsben tartják a kulináris világban.

Hering András

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...