Hoppá: a kókuszolaj korántsem egészséges, ráadásul állatokat kínoznak miatta

Ha eddig azt hittük, a pálmaolajnál már semmi nem tehet rosszabbat a környezetünknek, tévedtünk: a kókuszolaj sem a természetet, sem az egészségünket nem kíméli. 

Egyre több tudományos kutatás bizonyítja, hogy a kókuszolaj nem hogy nem egészséges, kifejezetten káros az emberi szervezetre és a természetre nézve is. A Qubit részletes írásából több aggasztó tény is kiderül a sokak által kedvelt kókuszolajról, például az, hogy telített zsírsavat tartalmazó olajként rendszeres fogyasztása szív- és érrendszeri problémákhoz vezethet. A telített zsírsavakat alapvetően onnan lehet felismerni, hogy szobahőmérsékleten is szilárdak maradnak, és bár azt hinnénk, hogy a szintén szilárd disznózsír egészségtelenebb, mint a kókuszzsír, valójában a disznózsírban fele annyi telített zsírsav van, mint a már említett növényi zsírban.

Az Amerikai Szív Szövetség (AHA) folyóirata, a Circulation egyik publikált tanulmánya során 16 olyan kutatás eredményeit összegezték, amelyben a kókuszzsír szervezetre gyakorolt hatását vizsgálták. A kutatások során kiderült, hogy a kókuszzsír a nem trópusi növényi olajokhoz képest 9 százalékkal jobban növeli az LDL-koleszterin, és a HDL-koleszterinszintjét is.

De mi a helyzet a természetre gyakorolt hatással?

Qubit cikkéből kiderül az is, hogy sajnos a kókuszzsír előállítása mondhatni talán még rosszabb hatással van a bolygóra, mint a szervezetre. A kenti egyetem ökológusainak kutatása szerint a kókuszolaj termelése egymillió tonnánként húsz állatfajt veszélyeztet, vagyis ötször többet, mint a mumusként számon tartott olajpálma termelése. Utóbbi ökológiai lábnyomát már sokan ismerik, számos cikk és videó született már arról, hogyan irtanak ki esőerdőket és sodornak veszélybe megannyi állatfajt a termelés során. Míg a pálmaolajból készült termékek ellenőrzésére külön szervezetet hoztak létre annak érdekében, hogy csak fenntartható forrásból származó alapanyag kerüljön felhasználásra, addig a kókuszzsír termelést senki sem figyeli árgus szemekkel. Friss becslések szerint a világon jelenleg 20 millió hektárnyi olajpálma- és 12,5 millió hektárnyi kókuszpálma-ültetvény található, utóbbi pedig azért is veszélyeztet több különleges és ritka állatfajt, mert a kókuszfarmok leginkább trópusi szigeteken honosak. A tanulmány szerint Indonéziában és a Fülöp-szigeteken olyan állatfajok létezését veszélyezteti a termelés, mint a fülöp-szigeteki kancsil, a Sangihe-koboldmaki vagy például az ezüstös császárlégykapó.

Majmokat dolgoztatnak

Itt egy újabb probléma merül fel, mégpedig azzal kapcsolatban, hogyan is gyűjtik be a kókuszdiót a termelők. A PETA július elején hozta nyilvánosságra azokat a felvételeket és információkat, melyek szerint Thaiföldön nemhogy nem emberek, betanított emsemakákók szedik le a kókuszdiókat. A szervezet nyolc olyan ültetvényt talált, ahol születésüktől kezdve fogvatartott, láncon fogott, betanított makákók szedik a termést. A makákókról úgy hírlik, hogy az embereknél tízszer, de akár hússzor is több kókuszt képesek leszedni egy nap alatt. A Qubit információi szerint az állatvédő szervezet a farmok közelében olyan majomiskolákat is talált, ahol nemcsak a kókuszszedésre, de cirkuszi mutatványokra, biciklizésre és kosárlabdázásra tanítják a majmokat, ezzel szórakoztatva a környékre érkező turistákat. A PETA szerint ezek az állatok egyáltalán nem tudnak természetes közegükben élni, a betanítás során saját testsúlyuknál nehezebb terheket cipeltetnek velük, az agresszívabb majmoknak pedig kihúzzák a szemfogaikat azért, hogy ne tudjanak rátámadni "gazdáikra". Ha nincs munka, az állatok szűk ketrecekben "pihennek".

Az olívaolaj sem kivétel

Ez is érdekelhet:

Hirdetés

Támogatott tartalom

Tartós árcsökkentés: 2021-es árakkal találkozhatsz az ALDI-ban

2024. november 21-től illetve 28-tól 57 közkedvelt zöldség, gyümölcs és friss hús árát tartósan csökkentettük, hogy valódi segítséget nyújtsunk a magyar családok számára. Az a célunk, hogy a mindennapi bevásárlást pénztárcabarátabbá tegyük – nemcsak az ünnepek előtt, hanem hosszabb távon is, hiszen a kedvező árak a karácsonyi szezon után is megmaradnak.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Elkészítettük a Bosch „MUM, de jó!” Ünnepváró Receptverseny első helyezettét,...

Lezárult a Bosch Ünnepváró Receptversenye, amire több, mint 140 recept érkezett. A három dobogós helyezés mellett egy különdíjat is kiosztottunk lelkes feltöltőink között. Az első helyet Judit69 nevű felhasználónk nyerte adventi kalácsával. A receptet a Bosch háziasszonyával, “Fűszeres” Bodrogi Eszterrel mi is elkészítettük, miközben leteszteltük a verseny főnyereményét, a Bosch MUM 5 konyhai gépet. A végeredmény egy szaftos, álompuha kalács lett, amely gyors finomság karácsonyra, mégis egyedi, ötletes és mutatós az ünnepi asztalon.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

Ismerd meg a bottargát, és azt is elmondjuk, hogy használd...

A bottarga egy különleges gasztronómiai alapanyag, amelyet gyakran neveznek a "tenger aranyának". Azok számára, akik még nem találkoztak vele, a bottarga nem más, mint sózott és szárított halikra, amely különleges ízvilágával azonnal magával ragadja az ínyenceket. Ezt a mediterrán kincset évezredek óta fogyasztják, és ma is nagy becsben tartják a kulináris világban.

Hering András

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...