Spárgával, lazaccal vagy az Eggs Benedicten, a krémes, vajas, enyhén savanykás hollandi mártás sokoldalúan felhasználható, ráadásul elkészíteni sem olyan nagy ördöngösség.
Mi is az a hollandi mártás?
Egy klasszikus francia mártás ez olyan klasszikusok mellett, mint például a bechamel. Az elkészítéséhez meleg vajat kell keverni a tojássárgájához, így egy nagyon krémes, gazdag mártás a végeredmény. A franciák ecet redukciót használnak hozzá, hogy egy kis savasságot kapjon a keverék, miközben stabil marad, de otthoni környezetben egy evőkanál citromlé is megteszi.
Használj blendert
A jó hollandi mártás kritikus pontja a vaj lassú elkeverése a tojássárgájában az ecettel vagy citromlével. Ezt kézi erővel is el lehet érni, de van egy gyorsabb és egyszerűbb módja: a blender, avagy turmixgép.
Keverd össze a fehérjét és a citromlevet a blenderben, lassan folyasd bele a vajat, majd pár perc, és voilá, kész is a hollandi mártásod.
A hollandi mártás elég kényes, könnyen egy vajas-tojásos káosz lehet belőle, ha nem keverednek el jól az elemek, épp ezért a blender ad egy kis biztonságot. Gyorsabb és erősebb ez, mint bármilyen birkózó, így jobban elkeveredik a vaj a tojásban.
A vaj teszi a mártást
A vaj mennyisége befolyásolja, hogy mennyire lesz folyós vagy sűrű a mártás. Ahogy hozzáadod az olvasztott vajat, először nagyon sűrű lesz a keverék, majd majonézszerű állagot vesz fel, végül selymes, könnyen önthető mártás lesz belőle. Közben kikapcsolhatod a blendert, és ellenőrizheted az állagot, és ha már pofásnak tűnik, akkor végeztél is.
Érdemes két tojássárgájával kezdeni, ami nagyjából négy emberre elengedő mártást fog eredményezni, ehhez 8-16 evőkanál vaj ajánlott, attól függően, hogy mire szeretnéd használni, és hogy mennyire akarod, hogy folyós vagy sűrű legyen a mártás. A 8 kanál vajjal olyan állagot kapsz, amivel például az articsókát belemárthatod, de a tojáshoz vagy lazachoz inkább 12-16 kanál vaj az ideális. A citromlé mellé még egy negyed teáskanálnyi só is mehet bele.
Meleg vaj, meleg mártás
A hollandi mártás eredendően meleg, és a legjobb, ha azonnal felhasználod, amint elkészült. Mivel turmixgépben villámgyorsan megvagy vele, ezért érdemes a főzés végére időzíteni. Ha mégis úgy adódna, egy órát még melegen tudod tartani. Ehhez a legjobb módszer, ha vízgőz felett tartod, de azt is kipróbálhatod, hogy egy tárolóba teszed, majd azt egy tál meleg vízbe helyezed. Minél folyékonyabb a mártás, annál nagyobb az esélye, hogy szét fog esni. Ugyanez a helyzet, ha túlságosan lehűl, vagy túl sokáig áll.
Mit tegyél, ha csomós lett a mártás
Először is, ne adj hozzá több vajat, hanem hagyd, hogy csak menjen a blender 30 másodpercig. Próbálj meg hozzáadni pár kanál forró vizet, és turmixold további 30-60 másodpercig.
Ha nagyon vészes lenne a helyzet, adj hozzá még egy tojássárgáját. Először öntsd ki a blender tartalmát egy tálba, majd a blenderbe tegyél egy tojássárgáját és egy teáskanál vizet, indítsd el, és lassan folyasd bele a tál tartalmát.
Ha a kész mártás esik össze, mielőtt tálalnád, akkor az már egy trükkösebb helyzet, de lehet próbálkozni. Ha még meleg, akkor öntsd vissza a blenderbe 30-60 másodpercre. Ha már hideg, akkor melegítsd fel a mikróban, amíg kicsit meleg lesz, de nem forró, majd tedd a blenderbe 30-60 másodpercre. Ilyenkor azonnal tálald a mártást.
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!
További konyhai trükkös cikkeket itt találsz: