Külföldi munkaerő kell a magyar éttermekbe: Hogyan tovább az emberhiány miatt? – VIDEÓ

Bár 2021-ben ismét jó nyarat tudhatott maga mögött a vendéglátás, néhány felhő beárnyékolta a szakma fényes napjait. A munkaerőhiányról és a lehetséges negyedik hullám okozta lezárásokról kérdeztünk olyan ismert és tapasztalt vendéglátósokat, mint Gianni Annoni, Mizsei János, Susánszky Ádám és Haraszti Zsolt.

A tavaly novemberi lezárásokat követően májusban indult újra a vendéglátás, igaz, sok étterem és bisztró kénytelen volt végleg bezárni a munkaerőhiány vagy éppen a pénzkiesés miatt. A sikeres nyarat zárva négy tapasztalt vendéglátóssal beszélgettünk Hogyan tovább? - című sorozatunk legújabb részében.

Mizsei János több mint 8 éve már, hogy a méltán ismert MÁK Bistro séfje, a koronavírus-járvány miatti korlátozások azonban csaknem 10 hónapra zárták be a Budapest szívében elhelyezkedő éttermet. Szerencsére nem tűntek el, többször is találkozhattunk egy-egy pop up kitelepüléssel a fővárosban és vidéken egyaránt, János és csapata azonban alig várta már a szeptemberi nyitást, amikor is egy jól összeszokott konyhai csapattal végre újra munkába állhattak esténként. Mizsei nem is a negyedik hullámtól, sokkal inkább a munkaerőhiánytól tart.

Most azért kaptak az emberek egy ízelítőt, hogy igazság szerint milyen az, amikor nem dolgozol vendéglátásban. És talán ez lehet a hátrány, mert most már egyre kevésbé szeretnének 12-13-14 órát dolgozni, ami eddig úgymond tök alap volt.

Haraszti Zsolt és Gianni Annoni szintén az ősz elején nyitották meg új éttermüket a Tabán közelében. A Terra magyaros, némileg újragondolt ételeket kínál a közönségnek, a legnagyobb kihívást azonban a tapasztalt vendéglátópáros esetében sem az új étterem megnyitása, sokkal inkább a megfelelő munkaerő megtalálása jelentette.

Gianni Annoni és Haraszti Zsolt a Terra étteremben (Fotó: Réthly Dávid)

Gianni szerint nem kizárt, hogy ha a korábban vendéglátásban dolgozó, most az építőiparban és egyéb szektorokban pénzt kereső régebbi alkalmazottak nem térnek vissza korábbi munkahelyükre, másfél-két év múlva Magyarországon is külföldi munkaerővel kell pótolni a vendéglátóiparban keletkezett hiányt.

Lehet, hogy innen fog indulni egy olyan szükséglet, amit a külföldi emberek fognak lefedni, utána pedig jönni fognak a felette lévő, egyre jobban szükséges helyekre, mint egy commis vagy egy sous chef vagy utána lehet, hogy séfek

– nyilatkozta Gianni, hozzátéve, hogy aki igazán szereti ezt a szakmát, az előbb vagy utóbb vissza fog találni.

Susánszky Ádám, a ZING Burger alapítója szerint szintén meghatározó az a lemorzsolódás, ami most jellemzi a vendéglátópiacot, a magyar hamburgerlánc tulajdonosának azonban más kihívásokkal is meg kellett küzdenie a pandémia idején.

Susánszky Ádám, a ZING Burger alapítója (Fotó: Réthly Dávid)

A ZING két első, vidéki (Székesfehérvár, Debrecen) éttermét pont akkor nyitották meg, amikor az egész ország bezárt egyik napról a másikra. A szabályozások miatt Ádámnak és partnereinek gyorsan kellett cselekedniük, az átgondoltságnak és a felkészültségnek hála azonban mindkét új étterem sikeresen átvészelte a nyitást követő nehézségeket, az esetleges negyedik hullámra pedig fokozott biztonsági intézkedésekkel készülnek.

Ha kell, újra felvesszük a maszkot, és elkövetjük azt, amit megkérnek tőlünk, én azt gondolom, hogy az életünk minden területén ott van a fertőzés veszélye, mindenkinek önmagában kell elintéznie, hogy a legnagyobb pontossággal és felelősséggel oldja meg akár a közlekedési eszközökön, akár egy étteremben vagy bármilyen hivatalban.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!

Címlap: Réthly Dávid


Nézd meg a Hogyan tovább? - korábbi részeit is:

Hirdetés

Támogatott tartalom

Tartós árcsökkentés: 2021-es árakkal találkozhatsz az ALDI-ban

2024. november 21-től illetve 28-tól 57 közkedvelt zöldség, gyümölcs és friss hús árát tartósan csökkentettük, hogy valódi segítséget nyújtsunk a magyar családok számára. Az a célunk, hogy a mindennapi bevásárlást pénztárcabarátabbá tegyük – nemcsak az ünnepek előtt, hanem hosszabb távon is, hiszen a kedvező árak a karácsonyi szezon után is megmaradnak.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Elkészítettük a Bosch „MUM, de jó!” Ünnepváró Receptverseny első helyezettét,...

Lezárult a Bosch Ünnepváró Receptversenye, amire több, mint 140 recept érkezett. A három dobogós helyezés mellett egy különdíjat is kiosztottunk lelkes feltöltőink között. Az első helyet Judit69 nevű felhasználónk nyerte adventi kalácsával. A receptet a Bosch háziasszonyával, “Fűszeres” Bodrogi Eszterrel mi is elkészítettük, miközben leteszteltük a verseny főnyereményét, a Bosch MUM 5 konyhai gépet. A végeredmény egy szaftos, álompuha kalács lett, amely gyors finomság karácsonyra, mégis egyedi, ötletes és mutatós az ünnepi asztalon.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

Ismerd meg a bottargát, és azt is elmondjuk, hogy használd...

A bottarga egy különleges gasztronómiai alapanyag, amelyet gyakran neveznek a "tenger aranyának". Azok számára, akik még nem találkoztak vele, a bottarga nem más, mint sózott és szárított halikra, amely különleges ízvilágával azonnal magával ragadja az ínyenceket. Ezt a mediterrán kincset évezredek óta fogyasztják, és ma is nagy becsben tartják a kulináris világban.

Hering András

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...