Múzeumok, kiállítások, utcaművészek, varieték, kabarék, a Pigalle szórakozóhelyei, hogy csak egy pár dolgot soroljak fel azok közül, amelyektől a francia főváros állandóan vibrál.
Tegnap jöttem haza Párizsból, ahol három teljes napot töltöttem. Ott tartózkodásom alatt legalább 2 kiló sajtot ettem és Isten tudja csak megmondani, hogy hány helyen kávéztam vagy söröztem! Most megmutatom nektek, hogyan olvadjatok be ti is a franciák közé.
Először is, fogadd meg a tanácsom: amikor külföldön vagy, próbálj meg minél többet megismerni az idegen hely kultúrájából. Vedd át a helyiek szokásait, legyél felfedező! Párizs egy pillanatra nem áll meg, állandó mozgásban van, és fel kell vele venni a tempót. Ez sehogy sem megy, ha ott tartózkodásod alatt végig a telefonodat bújod, és hatalmas térképeken ikszelgeted a kötelező látnivalókat.
Csak sétálj, nézelődj, egyél és ne gyötörd magad az időbeosztással!
A francia konyha Európa és világszerte ismert és elismert, olyannyira, hogy a gasztronómia hivatalos nyelve is a francia. A franciáknál tehát a gasztronómia és az étkezés központi szerepet tölt be a mindennapokban.
Ha valóban azért utaztál az Eiffel-tornyos városba, hogy megszimatold egy kicsit a francia életérzést, akkor ülj be enni minél többször minél több helyre!
Ebéd
A reggeli kötelező kávé és croissant kombó után Párizs utcáin barangolva ezer és egy étterem kínál hamisítatlan francia fogásokat. Be kell vallanom, nem néztem értékeléseket, nem kutattam a legjobb éttermek után, csak amikor megéheztem, akkor ettem. Ebédre például csigát és sajtot.
Teljesen természetes, ha a bevillanó gyermekkori emlékképeidből csak az van meg, hogy a csigák undorító nyálkás lények, amikről kétes üzenetű gyermekdalok szólnak. DE! Hidd el, ha azt mondom, hogy a forrón gőzölgő fokhagymás csigafalatok isteniek! Friss bagettel pedig tökéletes bisztrófalat lehet a csiga a nap közepén, csak úgy, mint egy nagy tál sajt!
Becslések szerint a franciák háromszázféle sajtot készítenek. Penészhéjú lágy sajtok, rokfort, brie, camembert vagy fűszeres lágy krémsajtok, a gurné, a boursin, mind-mind igazi ízbombák. A paprikás, zsíros konyhához szokott magyar embernek talán furcsák lehetnek elsőre ezek az erőteljes aromák, de a franciák szeretik kiélvezni az ízletes falatokat. Nem ritka náluk, hogy egy-egy ebédszünet több órán keresztül is eltart. Szóval lassulj le, ülj be valahova, és minden falatot kiélvezve sajtozzál be!
Vacsora
A francia gasztronómiában is ismert és kedvelt étel a leves, de ott nem ebédre, hanem inkább vacsira esznek ilyesmit. Az egyik leghíresebb közülük a hagymaleves. Természetesen a cipóban tálalt, magyar típusú, tejszínes, "álfrancia" hagymaleves és az igazi között ég és föld a különbség. Ebbe ugyanis nem kerül tejszín, csak alaplé, fehérbor, egy kis brandy és persze hagyma, hagyma, hagyma. Hagyományosan sajtos pirítóssal tálalják. Ez a tartalmas leves isteni fogás az ilyen hideg téli időben.
És ha már az igazi francia fogásoknál tartunk, akkor a boeuf bourguignon (ejtsd: böf burginyon), vagyis a burgundi marha is kötelezőnek számít a kaja-bakancslistán.A legenda úgy tartja, hogy a szájban szinte szétomló ragut Burgundia hercegének, Jó Fülöpnek köszönhetjük. Amikor fia született, az udvari szakács szeretett volna egy új ételt készíteni ezen ünnepi alkalomból. Kikísérletezett egy új fogást, ami ez a borban párolódó szaftos marhahús volt. Az tuti, hogy ez a fogás az egyik legfinomabb dolog, ami Franciaországban a szádba kerülhet.
Desszert
Még egy huncutságot leírok nektek, amit az utcán ettem. Habár a franciák desszert gyanánt sokszor sajtot fogyasztanak, ezzel együtt nem vetik meg a fagylaltokat, a parfét, a krémeket és a könnyű felfújtakat sem. Sok kis párizsi utcát gőzölgő péksüti- és csokoládéillat leng be. Elkerülhetetlen, hogy becsábulj valahova egy kis cukorsokkban reménykedve; különleges bon-bonok, törökméz és csodálatos színes habcsókok kacsintgatnak minden sarkon. Például ilyenek:
Nem szeretnélek befolyásolni, nem mondom meg, hova menj enni, ha Párizsban jársz. Csak tedd el a telefonod, nézz fel az épületekre, sétálj a macskaköves párizsi utcákon, egyél jókat, és érezd, ahogy belesimulsz a városba.
És ezt olvastad már az ízHUSZÁR magazinon?
Csupa zöld "Fradileves" - Így tüntesd el az összes maradékot a hűtődből!