Semmi sincs veszve, ha eddig halogattad a nyári ízek eltevését, még jó pár alapanyag várja, hogy a mínuszokra kerüljön. Lássuk, mit, hogyan tudsz fagyasztással átcsempészni a télbe!
Mielőtt nagy eltevésbe kezdenénk, „együk ki” a régebbi készletet és mossuk ki a mélyhűtőt. Azt is érdemes átgondolni, miből, mennyit szeretnénk felhasználni télen, és igyekezzünk az ésszerű mennyiségeket belőni.
Fagyasztási 1x1
- Mint a befőzésnél, a fagyasztásnál is alapszabály, hogy kizárólag szép, érett, egészséges gyümölcsöt és zöldséget tegyünk el.
- Mindig csak tisztítva, alaposan megmosva, majd tiszta konyharuhán leszárítva kerüljenek az alapanyagok a fagyasztóba. (A szárítás fontos, mert így elkerülhető a jegesedés.)
- Egy étkezésnyi adagokban célszerű tárolni mindent, hogy amit kiolvasztunk, azt egyszerre felhasználjuk.
- A már egyszer felengedett gyümölcs/zöldség újrafagyasztása TILOS!
- Tiszta nejlonzacskókat vagy műanyag dobozokat használjunk a mélyhűtéshez, de élhetünk ezzel a praktikus megoldással is. Minden adagot lássunk el címkével (miből és mennyi van benne; mikor tettük el)!
- Vegyük figyelembe, hogy a mélyhűtéssel nő a pépek, folyadékok térfogata, így ezek fagyasztásakor ne töltsük színültig a tároló edényt.
- Legideálisabb hő a fagyasztóban való tároláshoz:– 18 Celsius-fok.
- Felhasználás előtt mindig lassan, kíméletesen olvasszuk fel a gyümölcsöket, zöldségeket, azaz tegyük egy éjszakára a fagyasztóból a hűtőbe, és csak aztán hagyjuk szobahőmérsékletűre melegedni. A drasztikus (pl. mikrós) felengedés nem javasolt.
Gyümölcsök fagyasztása
- A dinnyeféléken és az avokádón kívül bármilyen gyümölcsöt eltehetünk mélyhűtve.
- A szilvát és őszibarackot érdemes kimagozni, cikkekre vágni és úgy fagyasztani.
- Így nyár végén elcsíphetünk még a piacon egy-két doboz málnát, szedret, ribizlit. Ezeket, hogy szép gurolósak maradjanak, és ne essenek össze, érdemes előfagyasztani, vagyis egy rétegben tálcára rakosgatni, néhány óra alatt megfagyasztani, s csak aztán dobozolni.
- Pépesítve is kerülhetnek egyes gyümölcsök a mélyhűtőbe, pl. barack, málna, szeder. A két utóbbit passzírozhatjuk is, úgy kellemesebb lesz a püré.
Zöldségek fagyasztása
- A zöldségek mélyhűtőben való eltevése egy fokkal bonyolultabb ügy, mint a gyümölcsök fagyasztása.
- A paprikán, tökféléken (cukkini, főzőtök, patisszon), uborkán és gombákon kívül, melyeket a tisztítás és a kívánt formára vágás (karikázás, kockázás, gyalulás stb.) után, nyersen tehetünk a mínuszokra, a legtöbb zöldséggel lesz egy kis munkánk. Így a sóskát, mángoldot, spenótót, zöldbabot, kukoricát, padlizsánt pár perces blansírozást, vagyis előfőzést követően csomagoljuk és tegyük a jégre.
Fűszernövényeket a hidegre!
- Nemcsak szárítással tartósíthatjuk az illatos zöldfűszereket, hanem mosást, szárítást és aprítást követően egészen kis adagogban lefagyaszthatjuk őket (petrezselyem, kapor, zellerlevél, kakukkfű, oregánó, bazsalikom stb).
Mit ne fagyasszunk?
- A salátafélék és a burgonya nem tűrik jól a fagyasztást. A saláták összeesnek, a krumpli pedig kellemetlenül édeskés ízű és kásás állagú lesz a mínuszoktól.
Konyhai trükkök rovatunk korábbi cikkei itt >>