Valljuk be, a szabadföldi paradicsom a nyár igazi ajándéka (oké, még akad néhány). A piros, gömbölyű szemek, amik annyi ízt rejtenek, datolya- vagy szilvaparadicsom a piacok kis óriási rekeszeiben - isteni finom lecsóba, kenyér mellé, befőzni, vagy csak akár önmagában is. A gyönyörű paradicsomokat a télbe is át lehet menekíteni, persze ebben a hőségben a legkevésbé vonzó tevékenység sütőt, tűzhelyet beindítani. Ha mégis ráveszed magad, a paradicsompüré megédesíti a mindennapjaidat majd ősszel és télen. Tapasztalat, jó, ha a nyári hónapokra is számolsz pár üvegnyit!
A paradicsompüré nem egyenlő a paradicsomszósszal, igazából tök más: a püré (passata) valójában kevés bazsalikom és némi citrom előállításával készül, utóbbi a savas ízért, és a tartósításért is felel. Megfelelően elkészítve sokáig eláll, és a sok-sok paradicsomból a téli hónapokban szuper ételeket készítesz majd!
Osztályozd, és szerezd be a paradicsomokat!
Persze a paradicsom beszerzése nagy feladat, nézz körbe ismerősöknél, akiknek van kertjük, és tudod, hogy sok termett náluk, vagy irány a piac, és fordulj a kevésbé szép, sokszor akciósan árult termések felé - a kevésbé szép, de ugyanolyan jó árut olcsóbban kaparinthatod meg. Érdemes, de persze nem kötelező nagy mennyiséggel számolni 10-11 kiló paradicsomból már 3 liter tömény paradicsompürét tudsz eltenni. Porciózhatod majd literes, félliteres üvegekbe is.
Rövid forralás következik
A megmosott, megtisztított paradicsomokat annyi vízben kezdd el főzni, ami éppen ellepi őket olyan fazékban, ahol szépen, egyenletesen elférnek. Minden adaghoz Jöhet 3 evőkanál só, és 20-30 forralás után leveheted őket a tűzről.
Receptajánló:
Püréből passata lesz
Hagyd megszáradni és kihűlni a felfőtt paradicsomokat, így sokkal könnyebb lesz velük dolgozni. Most jön a nagy meló, ugyanis paradicsompasszírozón kell átnyomnod őket, de egy jó eszközzel ez is sokkal könnyebb lesz. Elméletileg egy masszív szűrőn is lehetséges átnyomni a paradicsomokat, de ez jó nagy kitartást és izommunkát igényel, a nagy hőségben, forró konyhában nem biztos, hogy ehhez lesz kedved.
Fertőtlenítés és forralás
Az üvegeket, melyekbe a passata kerül majd, most kell fertőtlenítened, előkészítened a porciózásra. A dunsztolást ajánlott komolyan venni, ne felejtsd alaposan elmosni előtte a kis üvegedényeket. A pürét egy fazékban kezd el alacsony hőfokon forralni, majd hozzáadagolni a citrom levét - forráspont után lehúzhatod a tűzről, készen áll az üvegekbe kerülésre.
Töltés
A dunsztból hőálló kesztyűben vedd ki az üvegeket, egyszerre csak egyet, az üvegbe szórj kevés bazsalikomot, és merőkanállal porciózz rá annyi paradicsompürét, amennyivel még nem lesz teljesen tele az üveg. A tökéletesen előkészített üvegek kulcsfontosságúak, máskülönben baktériumok szaporodhatnak el az isteni paradicsompürédben, és oda a munkád. Ne spórolj a forró vízben fertőtlenítésen!
Ezeket olvastad már?
Cukor nélkül is főzhetünk finom lekvárt - ezekre a dolgokra...
Néha minimális mennyiségű cukor is elegendő, olykor semennyi sem kell, de akár édesítőt is lehet alkalmazni, csak óvatosan.
adminEzért olyan eszméletlenül egészséges a természetes savanyúság
A fermentálás egy ősi módszer, ami újra divatba jött: nemcsak mert finom, hanem mert nagyon egészséges, sőt, több betegség gyógyszere is lehet.
NosaltyRIBIZLI: érik a kedvenc mini piros bogyósunk! Ezért ajánljuk, hogy...
Érik a ribizli, ez a miniatűr, édesen fanyar, sötét rózsaszín nyári gyümölcs – mibe használjuk, miért olyan egészséges, és miben jeleskedik fekete társa? Kiderül!
Brecz JuditEz a 7 legegészségesebb zöld levelű saláta
A zöld levelű saláták köztudottan nagyon egészségesek, de néhányan közülük igazi nagyágyúk a tápanyagok tekintetében.
Szász Nórivia FoodandWine
Címlapkép: unsplash.com