Hogyan neveljünk egészséges gyerekeket? A gyermekgyógyász tanácsai

Tudatos szülőnek tartod magad? Szeretnéd, hogy gyermeked egészségesen nőjön fel? Olvass tovább, elmondjuk, mire figyelj!

A rendszeres testmozgás és változatos étkezés az egészség kulcsa - ezt mindannyian tudjuk. De miből, mennyire van szüksége egy gyermeknek? Olvasd el dr. Jókay Kinga, a Rózsakert Medical Center gyermekgyógyászának tanácsait.

dr. Jókay Kinga a Rózsakert Medical Center gyerekgyógyásza

Minden nap egy óra mozgás

A mozgás az egészséges életmód alapvető része. Erősebbé teszi a gyereket, növeli az állóképességet, javítja a koordinációt és a hajlékonyságot, csökkenti a szív-és érrendszeri betegségek és a diabétesz kialakulásának kockázatát. Nemcsak a testre, a pszichére is jó hatással van: segíti a koncentrációt, fokozza a stressztűrést, elősegíti az érzelmi jólétet. Aki mozog, annak kisebb eséllyel lesz önértékelési zavara vagy alakul ki nála depresszió.

  • Hat éves kor alatti gyerekeknek legalább napi egy óra mozgásra van szüksége szabad levegőn, például az udvaron, vagy a játszótéren.
  • Hat éves kor felett szintén kell a napi 60 perc mozgás, ilyenkor heti három alkalom már intenzív sporttal teljen, mint a futás, biciklizés, kosárlabdázás vagy bármi, ami gyors légzést és erős izzadást okoz.
  • Nyolc éves kortól erősítő és ellenállásos edzéseket is be lehet iktatni a heti testmozgásba, maximum heti háromszor, és figyeljünk arra, hogy saját testsúlyos gyakorlatokat is végezzen a gyerek.

Zöldborsófőzelék 1.

Megérkezett a piacokra a zsenge tavaszi zöldborsó. Imádom. Leves múlt héten már készült belőle, most a főzelék a soros. A hagyományos verzió. Legalább is számomra, mert többek ...

Miből álljon a gyermek egészséges étrendje?

A gyermekek kiegyensúlyozott étrendjének biztosítania kell a testi-, szellemi fejlődéshez, a napi energiafelhasználáshoz szükséges kalória- és tápanyagmennyiséget. Persze nem csak az a fontos, hogy mennyiségben stimmeljen a menü, hanem az is kiemelten fontos, hogy megfelelő minőségű tápanyagokhoz jusson. Ennek megfelelően a gyermekek étrendjéből sem hiányozhatnak a makrotápanyagok (szénhidrátok, zsírok, fehérjék), sem a vitaminok, ásványi anyagok.

A gyermekek napi energiabevételének ~50%-a származzon szénhidrátokból, hiszen ezek az elsődleges energiaforrásaink. Arról már a Nosalty hasábjain is többször olvashattatok, hogy a szénhidrátok között is különbséget kell tenni. Kétféle szénhidrátot különböztetünk meg: az ún. egyszerű és összetett szénhidrátokat.

  • Az egyszerű szénhidrátok gyorsan szívódnak fel, gyorsan emelik a vércukorszintet. Ilyen szénhidrát pl. a cukor, és egyszerű szénhidrátok dominálnak az édességekben, csokoládéban, a gyümölcsökben és gyümölcslevekben, és a mézben is.
  • Az összetett szénhidrátok lassabban szívódnak fel, rostban, vitaminokban és ásványi anyagokban gazdagok. Összetett szénhidrátforrások pl. a gabonapelyhek, a teljes kiőrlésű gabonák, zöldségek.
  • A gyerekek számára a hozzáadott cukor nélküli összetett szénhidrátok fogyasztása javasolt. Egyszerű szénhidrátokból kisebb adag, például napi 20-25 dkg gyümölcs, 2 dl gyümölcslé megengedett. Hozzáadott cukrot két éves kor alatt egyáltalán ne kapjon a kicsi, afelett is korlátozott mértékben szerepeljen az étrendjében. Jó ha tudjuk: a reggelizőpelyhek, a boltokban kapható müzlikeverékek, a tejszeletek, müzliszeletek is tartalmaznak hozzáadott cukrot, ezekkel érdemes vigyázni.
  • A megfelelő fehérjebevitel elengedhetetlen a növekedéshez és energiával látja el a szervezetet, a napi energiaszükséglet ~20%-át szükséges fehérjékből biztosítani. Az állati eredetű fehérjék az összes szükséges esszenciális aminosavat tartalmazzák, ide tartoznak a húsok, halak, tojás, tejtermékek. Törekedjünk arra, hogy gyermekünk minden főétkezése tartalmazza ezen fehérjeforrások valamelyikét. A növényi alapú fehérjék az állatiakkal ellentétben nem tartalmazzák az összes szükséges aminosavat, ide tartoznak a gabonák, a hüvelyesek és a diófélék, érdemes ezeket is rendszeresen szerepeltetni az étrendben.
  • A gyermekek napi energiabevitelének ~30%-a származzon zsírból. Itt természetesen nem a gyorsételekben, a fagyasztott pizzákban, készételekben és kekszekben található zsírokra gondolunk, hanem inkább a tejtermékekre, illetve a diófélékből, olajos magvakból származó többszörösen telítetlen zsírsavakra. Igyekezzünk gyakran halat, olajos magvakat, dióféléket, avokádót adni a gyereknek, és használjunk növényi olajakat a főzéshez.

Zabkása fahéjas ringlóval

Ez a finomság kiváló reggelire vagy akár uzsonnára. Nagyon gyorsan elkészíthető, és rengeteg rostot tartalmaz, ami kiváló az emésztés szempontjából. Akik diétáznak, ők a cukrot ...

Veszélyes-e a vegetáriánus étkezés?

A vegetáriánus étkezést sokan egészségesebbnek, mások károsnak tartják. Az igazság az, hogy a kiegyensúlyozott vegetáriánus diétán élők általában egészségesebbek, mint a húsevő társaik. Ennek fő oka nem a hús elhagyása, hanem a tudatosabb, általánosságban tekintve egészségesebb étkezés. A vegetáriánusoknak azonban fokozottan oda kell figyelni a B12- és D-vitamin, valamint a kalcium, cink és vas pótlására. Utóbbiról hasznos tudni: jobban felszívódik, ha C-vitaminnal együtt juttatjuk a szervezetbe. A tisztán növényi alapú vegán étrend gyermekeknek nem javasolt, mivel a nem megfelelő étrendösszeállítás miatt gyakran tápanyaghiányos állapot alakulhat ki. Ha vegán életmódra szeretnénk nevelni gyermekünket, a megfelelő energia-, tápanyag-, vitamin- és ásványianyagbevitel érdekében mindenképp konzultáljunk egy dietetikussal.

D-vitaminpótlásra fel!

A D-vitamin az erős csontok és fogak vitaminja. Hiánya növeli többek között a gyulladásos bélbetegségek, az 1-es típusú diabétesz, a sclerosis multiplex, és bizonyos daganatok kialakulásának esélyét, rossz hangulatot és depressziót okozhat. Gyerekeknek heti 4200 Nemzetközi Egység D-vitaminra van szükségük. Ezt az áprilistól-szeptemberig terjedő időszakban körülbelül heti 4 alkalommal történő 5-15 percnyi, sötétebb bőrűeknél kétórányi napon töltött idővel érhető el úgy, hogy a gyermek egész karját és lábát éri a napfény. Ételek közül az olajos halak, például szardínia és lazac a legjobb források. A legtöbb gyerek sajnos nem jut elegendő D-vitaminhoz, mert nem éri őket kellő mennyiségű napfény, ételekből pedig nehéz a pótlás. Emiatt (különösen a téli időszakban) érdemes megfontolni a táplálékkiegészítők alkalmazását: 12 hónapos kor alatt napi 400, egy éves kor felett 600 Nemzetközi Egység bevétele ajánlott naponta.

A fitt gyermekből jó eséllyel egészséges felnőtt cseperedik majd. Szülőként ezért érdemes egészen kicsi kortól elkezdeni az egészségnevelést és hangsúlyozni a helyes táplálkozás és a mozgás fontosságát. Ehhez persze elengedhetetlen, hogy magunk is jó példát mutassunk!

Ezek a cikkek is érdekelhetnek...:

Ezeket olvastad már?

Legújabb receptek

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...