Hogyan függ össze a természet kizsákmányolása a világjárvánnyal?

Egyre több összefüggést fedeznek fel a kutatók, amely arra utal, hogy az ember környezetpusztító tevékenysége vezetett a COVID-19 elterjedéséhez.

Egyre valószínűbb, hogy a COVID-19 járvány és a kínai vadállat-kereskedelem között összefüggések fedezhetők fel, ez pedig olyan további következtetésekhez vezet, amelynek tanulságai ismét a környezet kizsákmányolását okolják a világjárvány kialakulásáért.

A jelenlegi járványt okozó vírussal 80 százalékban azonos volt az a SARS, amely 2003-ban fenyegette a világot, tüdőgyulladást okozott, és a denevérekről terjedt emberekre. Ezt a vírust még a világjárvánnyá fajulása előtt megfékezték, de úgy tűnik, az esetből nem tanult a kínai kormány.

A történet még a hetvenes években kitört kínai éhezéseknél kezdődik, melyre a mezőgazdaság felszabadítása volt a válasz. Bár a legtöbben a gabona- és zöldségtermelésen túl háziállatokat tenyésztettek, megjelent a vadállattartás és -kereskedelem is, amely egy ideig ugyan illegális volt, mégis egyre sikeresebbé vált, mígnem a nyolcvanas évek végén a kínai kormány egy olyan természetvédelminek nevezett törvényt hozott, amely épp az ellenkező tevékenységeknek adott korlátlan teret. Ez a törvény a vadvilágot felhasználhatónak minősítette - valószínűleg azért, mert nagy lehetőségeket látott a vadállat-kereskedelemben. Ettől kezdve olyan egyszerűen beszerezhető alapanyaggá vált a medve, a tobzoska, a teknős vagy a kígyó, akár a csirke.

A jelenlegi feltételezések szerint egy, a denevérekről indult vírus a tobzoskákon át terjedhetett az emberekre a tavalyi év végén, és ez indította el a COVID-19-et.

Mágikus gyógyerő

Az azonban, hogy miként válhatott a vadállat-kereskedelem óriási iparággá, hogyan vált státusszimbólummá, a gazdag ember kiváltságává a vadhús fogyasztása, külön magyarázatot kíván. A kulcs a kínai orvoslásban rejlik, annak is hiedelmekkel tarkított oldalágazataiban, melyek különleges gyógyerőt tulajdonítanak egyes állatok testrészeinek. Ilyen például a medveepe, amelynek termeléséhez valószínűleg több ezer medvét tartanak Kínában rabságban és kínoznak, holott már több olyan gyógyszer is létezik, amely vele azonos hatásokat ér el. A medveepe körülbelül az arannyal egyenértékű, óriási üzlet rejlik benne, így nem csoda, hogy a vadállatkereskedők hasonló mértékű gyógyerő ígéretével árusítják más állatok részeit, ezt pedig semmi és senki nem szabályozza vagy bünteti.

Tudtad?

Februárban ugyan betiltották a vadállatok kereskedelmét, de a törvényen annyi kiskaput hagytak, hogy könnyen kijátszható lehet, valódi változást senki nem remél, így továbbra is bármikor elterjedhet egy vírus a vadállatoktól kiindulva, a háziállatokon át az emberre.

A legtöbb elemzés a problémát nem gondolja specifikusan kínainak, hiszen az egész világon uralkodó az a szemlélet, amely újra és újra a környezeti kérdések elé helyezi a gazdasági szempontokat, és a természetet kizsákmányoló ipari ágazatokat semmiben sem korlátozza.

Minden összefügg

A túlzott mértékű ipari hústermelés és a nagyipari állattenyésztés, az erdőpusztítások, az állatok élőhelyének pusztítása, és a klímaváltozás egy olyan egymást befolyásoló kört alkot, melyet most már egy új tudomány, a bolygóegészség kutat, hogy megtudjuk, mennyi és milyen hasonló járványokra számíthatunk a jövőben.

Ezeket olvastad már?

Ezeket olvastad már?

Címlapkép: Getty Images

Via és via

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

Ismerd meg a bottargát, és azt is elmondjuk, hogy használd...

A bottarga egy különleges gasztronómiai alapanyag, amelyet gyakran neveznek a "tenger aranyának". Azok számára, akik még nem találkoztak vele, a bottarga nem más, mint sózott és szárított halikra, amely különleges ízvilágával azonnal magával ragadja az ínyenceket. Ezt a mediterrán kincset évezredek óta fogyasztják, és ma is nagy becsben tartják a kulináris világban.

Hering András

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...