Tudtátok, hogy a terhességi cukor tünetmentes? Ezért is van szükség minden kismama szűrésére.A kezeletlen terhességi cukorbetegség szövődményei szerteágazóak.
A vizsgálat igenis szükséges
A várandósság időszakának egyik fő eseménye, amikor a második trimeszter közepe felé (24–28. terhességi hét között), reggel 6-kor fel kell kelnünk csak azért, hogy megihassuk a 3-4 dl vízben feloldott, 75 g glükózból álló mennyei italunkat.Enyhén konzervatív nőgyógyászomnak köszönhetően, első terhességem alatt mindhárom trimeszterben el kellett fogyasztanom ezt a kitűnő reggeli frissítőt. A szerencsésebbek orvosa megelégszik a 2 dl tej plusz egy zsemle kombinációval, második kisfiamnál már én is ilyen olcsón megúsztam. A tej+zsemle kombó, ill. a glükózoldat elfogyasztása után 2 órával vért vesznek a vércukorszint megállapítására. A vizsgálat célja, hogy fény derüljön a várandós kismama esetleges, a terhesség alatt kialakuló cukorbetegségére, amely a megváltozott anyagcsere eredménye. Ahogy az elnevezéséből is kiderül, a terhesség ideje alatt jelenik meg, azaz nem a már korábban cukorbetegséggel diagnosztizált nők betegsége.
Alattomos, tünetmentes
Fontos tudni róla, hogy jellemzően tünetmentes, ezért van szükség minden kismama szűrésére. A kezeletlen terhességi cukorbetegség szövődményei szerteágazóak, többek között az édesanyánál magas vérnyomás jelenhet meg, nő a pre-ecclampsia (toxémia), a szülés körüli komplikációk veszélye. A magzat súlya is kórosan nagy lehet, ez szintén a szülés körüli problémákat növeli. Magasabb a koraszülöttek aránya, és később nagyobb valószínűséggel válnak ők is cukorbeteggé.
NoSalty-tipp:A terhességi cukorbetegség kezelésének első lépése a meghatározott energia- és szénhidráttartalmú étrend.
Ha már az étrend sem segít...
Az étrend eredménytelensége (vagy egyéb, az orvos által ismert tényezők) esetén a terhesség ideje alatt inzulinkezelés is lehetséges. A hazai terhesgondozásban jellemzően a nőgyógyászok állapítják meg a kismama napi szénhidrát-beviteli értékét, sajnos általában a napi energiabeviteli érték megadása nélkül. Ha a kismama ezzel az értékkel nincs tisztában, könnyen előfordulhat, hogy étrendjében túl sok a zsír, ez pedig a szükségesnél nagyobb testsúlynövekedést eredményez. Amennyiben erre lehetőség adódik, fontos, hogy a terhességi cukorbetegséggel diagnosztizált kismamák a számukra optimális étrend meghatározásához konzultáljanak dietetikussal.
Következő cikkünkben étrendet javaslunk a terhességi cukorbetegséghez!
Még több cukormentes recept itt >>