Hirtelen szívmegállás sportolás közben - mi áll ennek a hátterében?

A pályán hirtelen összeeső sportoló képe mindenkinek megvan. De vajon mi történik ilyenkor? Mi áll a hirtelen szívmegállás mögött?

Október elején zajlott a 33. Spar Maraton, ahol egy nagyon sajnálatos, de szerencsére jól végződő esemény is történt: egy futó férfi keringése összeomlott. A férfit a versenyen futó orvosok tartották életben, amíg kiérkezett a mentő.

Mindannyian hallottunk már hasonló helyzetekről, nem ez az első eset, hogy valakinek hirtelen megáll a szíve sportolás közben. Mi történik ilyenkor? Veszélyeztetettek a sportolók? Mit tegyünk, ha bekövetkezik a tragédia?

Dr. Frész Tamás, a Rózsakert Medical Center kardiológusának segítségével járjuk körbe a témát.

Dr. Frész Tamás, a Rózsakert Medical Center kardiológusa

Mitől áll le hirtelen a szív?

A hirtelen szívleállás közvetlen oka leggyakrabban a kamrafibrilláció, más néven kamraremegés. Ilyenkor egy elektromos káosz keletkezik, amelynek hatására a szív leáll. A keringés összeomlik, az érintett eszméletét veszti és a légzése leáll. A sport közbeni karmafibrilláció okai az alábbiak lehetnek:

  • fel nem fedezett szívizombetegség, fejlődési rendellenesség,
  • ionhiány,
  • ingerképzési zavar, betegség,
  • szívinfarktus (ez élsportolóknál ritka, inkább a magasabb életkorú hobbisportolóknál jellemző),
  • tompa mellkasi trauma (ez leginkább labdajátékoknál fordulhat elő).

Sportolók körében gyakori?

Mindig nagy médiavisszhangot kap, ha egy versenysportoló szíve hirtelen megáll, de ez nem jelenti azt, hogy a jelenség gyakori. Az élsportolók folyamatos orvosi ellenőrzés alatt állnak, így időben kiderülhetnek az esetleges szívproblémák. Sajnos vannak olyan esetek, amikor szoros orvosi kontroll mellett is bekövetkezik a tragédia. Az élsportolók extrém terhelésnek teszik ki a szervezetüket, sokszor az emberi teljesítőképesség határáig jutnak. Előfordulhat, hogy az orvosi vizsgálaton nem látható semmilyen strukturális elváltozás és a sportoló nem is érez jelző tüneteket.

A hobbisportolók olyan szempontból veszélyeztetettebbek, hogy náluk a folyamatos orvosi ellenőrzés általában elmarad. Az ő esetükben a hirtelen terhelés lehet veszélyes a szívre, például amikor valaki felkészületlenül akar lefutni egy félmaratont, vagy mozgásszegény életmódból hirtelen nagy intenzitású edzésekbe kezd.

Mozogni jó!

A sporttevékenység kedvezően hat a keringésre, javítja a szív és a tüdő teljesítőképességét, csökkenti a vérzsírszinteket, a vérnyomást és a vércukorszintet. Az American Heart Association ajánlása szerint szív- és érrendszerünk egészsége érdekében heti 150 perc mérsékelten intenzív vagy 75 perc intenzív testmozgás ajánlott. Figyelj arra, hogy hirtelen, extrém módon ne terheld a szervezetedet, és ha csak hobbisportoló vagy is, évente vegyél részt egy teljes körű belgyógyászati kivizsgáláson.

Amikor minden perc számít

Hirtelen szívleállás esetén az első 4-5 percben még agykárosodás nélkül újból megindítható a vérkeringés, ezért nem szabad késlekedni. Ha valaki a környezetedben eszméletét veszti és nincs légzése, azonnal hívd a mentőket és alkalmazd az alapszintű újraélesztés lépéseit: tedd szabaddá a légutakat, gyakorolj ritmikus nyomást a mellkasra, körülbelül egy másodperc alatt kettőt. A mellkasi kompresszióval időt nyerünk és fenntartjuk a keringést, amíg megérkezik a profi segítség.

Az alábbi kis videó amilyen viccesnek tűnik, annyira hasznos tanácsot ad ezekre a helyzetekre:

Ezek a cikkek is érdekelhetnek:

Ezeket olvastad már?

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

Ismerd meg a bottargát, és azt is elmondjuk, hogy használd...

A bottarga egy különleges gasztronómiai alapanyag, amelyet gyakran neveznek a "tenger aranyának". Azok számára, akik még nem találkoztak vele, a bottarga nem más, mint sózott és szárított halikra, amely különleges ízvilágával azonnal magával ragadja az ínyenceket. Ezt a mediterrán kincset évezredek óta fogyasztják, és ma is nagy becsben tartják a kulináris világban.

Hering András

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...