Talán nincs mit csodálni azon, hogy a legtöbb ország gasztronómiájában megtalálhatóak azok a fifikás receptek, amik főzés nélkül is ízletesek és változatosak, így pedig remekül bevethetők a kánikulában. Mi, magyarok főleg gyümölcslevesben és -krémlevesekben utazunk, illetve az utóbbi években volt egy komolyabb trendje a kovászosuborka-krémlevesnek, és bár ezek is nagyszerűek, ha kipróbálnátok valami újat, akkor ezt a két hideg levest jó szívvel ajánljuk!
Gazpacho, a selymes és hűs dél-spanyol nedű
Oké, a gazpacho nem épp ismeretlen itthon sem, az elmúlt években úton-útfélen találkozhattunk ezzel a hideg levessel, ez azonban mit sem von le érdemeiből. Ezt az andalúz klasszikust ugyanis tényleg pofonegyszerű elkészíteni, és nem is igényel sok hozzávalót:
az alapreceptbe csak paradicsom, uborka, paprika, kevés hagyma és fokhagyma, valamint olívaolaj kerül.
Illetve a kenyér, melynek hovatartozása parázs viták okozója lehet, az avatott szaktekintélyek fele szerint ugyanis vétek beletenni, míg a másik fele anélkül tartja blaszfémiának a gazpacho-zást.
Ha szeretnénk fokozni az élvezeteket, akkor érdemes többféle paradicsomot vegyesen használni, mehet bele fürtös, szív-, szilva- és koktélpari egyaránt, amilyet épp szerezni tudunk. Ha igazán selymes állagú levest szeretnénk, akkor érdemes leforrázni a paradicsomokat, és aztán lehúzni a héjukat. Ha már lúd, legyen kövér alapon pedig hámozzuk meg az uborkát is, sőt, a paprika héját is szépen le tudjuk szedni egy egyszerű zöldséghámozóval, így pedig azok is fogyaszthatják, akiknek amúgy bántja a gyomrát a paprikahéj.
Ami pedig a kenyérszeletet illeti, bevalljuk, mi szoktunk tenni bele. Tényleg kihagyható, de szerintünk ettől lesz tökéletes az állaga, a szikkadt kenyér pont annyi sűrítést biztosít a levesnek, amennyire a vizes alapanyagoknak szüksége is van.
Šaltibarščiai, a méltatlanul ismeretlen litván csodarecept
A spanyolok paradicsomlevesének hírnevével szemben a litvánok joghurtos céklalevesét jóval kevesebben ismerik, pedig kitüntetésre váró hőséghősre bukkanhatunk személyében. Fő alapanyagai a cékla mellett az uborka és a joghurt/kefir (na meg a KAPOR), céklából pedig használhatunk nyers, főtt vagy ecetes verziót, esetleg ezek tetszőleges kombinációját, amihez épp kedvünk van.
A céklát és az uborkát a leveshez le kell reszelni vagy nagyon finomra aprítani, majd hozzákeverni jó nagy adag kaprot, és belereszelni egy citrom héját is. Természetesen más zöldfűszert sem fog kivetni magából, de a kapor íze tényleg kell a cékla és a joghurt párosához.
Ami a lé részét illeti, annak alapja a tejtermék, ami lehet joghurt, író vagy kefir is, de akár kevés tejszínnel vagy tejföllel is turbózhatjuk.
Emellett, ha ecetes céklát használunk, akkor ajánlott a levét is beletenni, hiszen ettől egyaránt lesz gyönyörű élénklila színű és még ízesebb a leves. Ezeket érdemes egy tálkában külön kikeverni, és utána ráönteni a reszelt zöldségekre, így ugyanis jobban elkeveredik, mintha egyben próbálnánk összeforgatni.
A litván céklalevest hagyományosan főtt tojással a tetején tálalják, mellé pedig gyakran kínálnak burgonyát, ezért mi is így jártunk el.
Hideg litván céklaleves illetve Andalúz gazpacho selymesen - küldd el valakinek a recepteket, aki szívesen elkészítené őket!
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Készítsd el ezeket a hűsítő nyári recepteket is: