Vajon melyik kávé hatásosabb, ha az élénkítő hatásra gyúrunk, egy pohár forró vagy hideg, esetleg jeges kávé? Mi a különbség köztük? A kutatók górcső alá vették a savak, az antioxidánsok és a koffein jelenlétét a hideg és a meleg kávéban egyaránt, sőt, a pörkölést is vizsgálták.
Érdekes, hogy míg a legtöbb ember azt hinné, hogy a fő különbség a koffeintartalomban jelentkezik majd, ez nincs így:
egy forró kávéban picikét több ugyan a koffein, mint egy hidegben (illetve cold brew-ban), egy világos pörkölésű kávéban pedig szintén, a sötéttel összehasonlítva, a fő különbség mégsem a koffeintartalomban, hanem az antioxidánsok mennyiségében és a savasságban érhető tetten.
Forró kávé = több antioxidáns
Egy 2018-ban megjelent tanulmányban ugyanis, melyben szintén a forró kávé és a cold brew – azaz a hideg vizes áztatással készített kávé – antioxidáns-tartalmát vizsgálták, kimutatták, hogy a forró kávé több antioxidánst tartalmaz, ami egészségügyi előnyökkel is jár.
A koffein mennyisége nem igazán függ a hőmérséklettől
A koffeintartalom inkább a kávétípus és a kávébab függvénye, mint mondjuk a kávé hőmérsékletéé, ennek ellenére a forró főzési eljárásokkal készült kávé kicsivel valóban több koffeint tartalmaz, mint a cold brew kávék - de ez a mennyiség nem jelentős.
A koffein élénkítő, koncentráció-növelő hatása valóban elvitathatatlan, sokak gyomrát viszont kikezdi savasságával, ezenkívül emeli a vérnyomást, a pulzust és vízhajtó is - ezek a hatások viszont nem függnek attól, hogy a kávénk hideg-e vagy meleg.
Még több a kávéról: