A töltött zöldség kifejezetten népszerű a magyar konyhában, gondoljunk csak arra, milyen ünnepi hangulatot képes teremteni az egész családnak egy hatalmas adag töltött káposzta. Bár a töltött szőlőlevél régebben jobban uralta itthon a köztudatot, mára eléggé kikopott belőle. Ez valószínű a pazarlás és a vegyszerek elterjedése miatt alakult így.
Köztudott, hogy a szőlőnek nem a levele a legkedveltebb része, mégis igyekeztek a növény legtöbb részét felhasználni, nehogy kárba menjen. A töltött szőlőlevél, azaz töltike receptjéhez azonban, hogy emberi fogyasztásra alkalmas legyen, kezeletlen szőlőlevélre van szükség. A legtöbb térségben és országban, jellemzően Keleten, külön erre a felhasználásra termesztik a levelet.
Mivel itthon nehéz hozzájutni, gyorsabb kört futhatunk, ha felkeresünk egy török boltot, ahol befőttes vagy konzerves kiszerelésben tudjuk megvásárolni. Ezután nincs más dolgunk, mint alaposan leöblíteni, átmosni a leveleket. Ha mégis hozzájutnánk hazai, kezeletlen szőlőlevélhez, akkor átmosás után pár percre tegyük lobogó, forró vízbe, amihez akár kevés ecetet is adhatunk.
A tekercsek eredetét nehéz pontosan meghatározni, annyi biztos, hogy a Közel-Keletről terjedt el a kelet-európai részekre. Egyes történetek szerint az egyiptomi thébaiak készítették a hódító Nagy Sándornak, akin keresztül végül eljutott a Balkánra. Ezzel szemben a törökök arra esküdnének, hogy az étel tőlük indult. Abban mindenképp igazuk van, hogy az eredeti elnevezés, a "dolma" török szó, aminek a jelentése: töltött. A görögök úgy tartják, már az istenek is ezt falatozták előételként az Olümposzon, hiszen a mitológiában a szőlőlevél a jólét jelképe.
A történetekből arra következtethetünk, hogy a töltike már jóval időszámításunk előtt meghódította ezeket a területeket. Hogy mi került bele régen, azt pontosan nem tudjuk, ma azonban már készítik darált húsos és húsmentes verzióban is.
Amiket azonban semmiképp nem hagyhatunk ki a receptből, azok a zöldfűszerek, vagyis a kapor, petrezselyem és természetesen a menta. Fontos összetevője még a citromlé, ami csodásan ízesíti az előételt.
Elkészítéskor még egy dologra kell igazán ügyelni: várjuk meg, amíg teljesen kihűlnek a tekercsek, akár egy estét is hagyhatjuk állni, hogy igazán finom legyen a végeredmény.
Lessétek meg, hogy készült:
A 'Töltött szőlőlevél, a hideg előétel' receptjét itt találod. Készítsd el, és dobd fel az egész család kedvét!
Fotók, videó és recept: Kristyán Fanni
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Ezeket is készítsd el: