Vannak bizonyos aspektusok, amelyek a sütés-főzés során kiemelt fontosságot kapnak: ilyen a hőmérséklet is. Hiszen abszolút nem mindegy, hogy meleg vagy hideg alapanyag kerül a süteményekbe, tésztákba és egyéb fogásokba – ez ugyanis hatással lehet a kisült/kifőtt étel végső állagára, minőségére is. Lássunk hát – az olyan alapvetésnek számító hozzávalókon kívül, mint a vaj – további alapanyagokat, amelyeket jobb nem hűtőhidegen bevetni.
Nézd meg galériánkban az alapanyagokat, a listáért kattints a képre!
5 alapanyag, amit ne használj hűtőhidegen
Leveles tészta
Amikor süteményeket, pitéket vagy lepényeket készítünk bolti leveles tésztából, mindig vegyük ki használat előtt egy kicsivel a csomagot a hűtőből, hogy legyen ideje felengedni. A 15-20 perc alatt még épp nem lesz ragacsos a tészta, továbbra is könnyű lesz kinyújtani és megformázni, azonban ennyi idő épp elég ahhoz, hogy elmúljon a hűtőben felvett „merevsége”. Mivel vaj vagy egyéb zsiradék teszi ki a nagy részét, a hűtőhideg leveles tésztát nehéz kicsavarni csomagjából, ilyenkor könnyebben törik, sütés közben pedig nagyobb hőmérsékletváltozás megy végbe a belsejében, amitől akár nyers is maradhat.
Tojás
Mindegy, hogy rántottához, süteményhez vagy palacsintához használjuk, a hűtőben tárolt tojást feltörés előtt mindig pihentessük egy fél órát. Ha olajban sütjük, így nem fog annyira „köpködni”, ha felverni kell, nem lesz olyan sűrű az állaga, egyenletesebben elkeverhetjük masszákban, tésztákban is.
Mogyoróvaj
Alapból nem érdemes a mogyoróvajat betenni a hideg hűtő polcaira: a kamrában is tárolhatjuk egészen bátran, nem lesz semmi baja, sőt, még a felhasználása is egyszerűbbé válik. Ugyanis, ha pohárkrémeket, süteménymasszákat vagy ázsiai tésztaszószokat akarunk vele bekeverni, nem kell majd megvárnunk, hogy felengedjen – de egy átlagos reggeli során is könnyebb lesz majd kenyérre kenni.
Friss élesztő
Sokan a tasakos por helyett a friss élesztőt részesítik előnyben, mert megbízhatóbb és alaposabban felfújja a különböző kelt tésztákat. Ez a gombakocka nem véletlenül lakik a hűtőben: ezen a kontrollált hőmérsékleten hibernálódik, míg fel nem használjuk valamihez. Azonban, ha ez a pillanat végre eljön, ne sokkoljuk szegényt a meleg tejjel: hagyjuk, 10-15 perc alatt hadd térjen magához a konyhapulton, és csak utána futtassuk fel.
Sajt
A sajtszakértők amúgy is azt javasolják, hogy a különleges, érlelt tejtermékek fogyasztása ne hidegen, hanem szobahőmérsékleten történjen: így ugyanis jobban átjön karakterük, aromájuk, mint fagyosan. Persze, ha például sajtszószt vagy besamelt készítünk, akkor is jobban járunk a felengedett reszelt sajttal, ami könnyebben, egyenletesebb olvad majd.
Néhány sütiprojekt, ha megjött a kedved az alkotáshoz:
Rebarbarás vaníliapuding
A rebarbara és vanília méltán híres kombinálása valósul meg ebben a könnyű deszertben: a savanykás, fanyar kompótot tökéletes módon egészíti ki a házi puding aromás édessége. Ez ...
Medvehagymás batyu (Leveles medvepofa)
Leveles tészta és krémes, zöldfűszeres töltelék: ezt ajánlja az új kedvenc uzsonnád, a medvepofa. Ez a nagyra tátott batyu maga a tavasz, mellé egy kicsattanóan zöld smoothie-t vagy ...
Egyszerű kakaós palacsinta
Mindig sima palacsintákat sütünk, ezzel az apró csavarral, ha kakaót teszünk a tésztájába, igazán fel lehet dobni a hétvégi desszertezést! Süss te is kakaós tésztájú palacsintát!
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
További hasznos konyhai tippek várnak rád: