A hibiszkusz vagy más néven mályvacserje egy nagyon mutatós növény, éppen ezért dísznövényként terjedt el szerte a világon. Ezt az Ázsiából származó növényt, melynek fájából gyakran faragnak díszeket, Indiában és Afrikában ipari növényként is számon tartják, és a hírnév és gazdagság szimbóluma.
A hibiszkusznak körülbelül 200-300 faja létezik a földön, ezekből több is rendelkezik gyógyító hatással. A bioboltokban kapható szárított virágból teát főzhetünk, mely rengeteg pozitív egészségi hatással bír.
8 ok, amiért rendszeresen hibiszkuszteát kell innod
1. SZABÁLYOZZA A VÉRNYOMÁST:
Egy 2008-ban végzett kutatás során kiderült, hogy a hibiszkusztea csökkenti a vérnyomást a magas vérnyomással küzdőknél. A kísérlet során a vizsgált betegek vérnyomása 10 ponttal csökkent, miután pár hétig napi 3 csésze teát fogyasztottak. A magas vérnyomás hosszú távon szív- és érrendszeri betegségekhez, stroke-hoz vezethet, így közvetetten a tea a szívedet is védi.
2. CSÖKKENTI A KOLESZTERINSZINTET:
Antioxidáns tulajdonságainak köszönhetően segít alacsonyan tartani az LDL, vagyis a „rossz” koleszterin szintjét, ezáltal pedig véd a szívbetegségektől és az erek károsodásától. A hibiszkusz tea csökkenti a vércukor szintjét, mert hipoglikémiás tulajdonságú, ezért a cukorbetegek számára is hasznos. Egy tanulmány szerint csökkenti a koleszterin és a trigliceridek szintjét, így segít elkerülni a II-es típusú cukorbetegséget.
5. GYULLADÁSCSÖKKENTŐ, ANTIBAKTERIÁLIS:
A hibiszkusztea igazán remek C-vitamin-forrás, mely vitamin fokozza az immunrendszer működését, ezáltal ellenállóbbá teszi a szervezetet. Gyulladáscsökkentő és antibakteriális hatása miatt megakadályozza a baktériumok okozta fertőzések kialakulását.
8. SEGÍTI A FOGYÁST:
Ha fogyni szeretnél, a hibiszkusz tea a barátod lesz. Amikor sok keményítőt és szénhidrátot fogyasztasz, valószínűleg hízni fogsz tőle, de ha rendszeresen kortyolgatsz hibiszkusz teát, azzal csökkentheted a két „közellenség” felszívódását. A tea gátolja az amiláz termelését, mely egyébként segíti a szénhidrátok és keményítők felszívódását.
Amire figyelni kell: attól függően, hogy milyen célból fogyasztod, érdemes a teát különbözőképp elkészíteni. A legtöbb C-vitamin kinyerése érdekében áztatni érdemes, míg az antioxidánsok, sejtvédő hatás céljából inkább forrázzuk a teafüvet.
Az étrendekről és a helyes táplálkozásról még többet olvashatsz itt: