Hétköznapi tévhitek a megfázásról

Itt a tél, a hűvös, nyálkás mindennapok - egyre többen küzdünk a megfázással, ki így-ki úgy próbálja felvenni a harcot. Nézzük, a szakorvos szerint minek van értelme!

A tél beköszöntével a megfázásos megbetegedések száma is nő, ezért amellett, hogy számba vettük a népszerű tévhiteket, összeszedtünk néhány hasznos tippet is, amely jól jöhet nátha esetén.

Tévhit: "A megfázást nem lehet elkapni, mindenki maga szedi össze."

Bizonyára mindenki tapasztalta már egy láthatóan megfázással küszködő, náthás emberrel találkozva, hogy az illető azzal védekezik üdvözléskor: "Csak egy kicsit megfáztam/folyik az orrom, de nem fertőző." Kollégák esetében pedig esetleg találkozott már a "Simán be tudtam jönni dolgozni, nem vészes a dolog"- formulával. A megfázást viszont a sokakban élő tévhit ellenére nagyon is el lehet kapni. "A megfázásos megbetegedések 98 százalékát vírusok okozzák, cseppfertőzéssel terjednek" - magyarázza dr. Halász Ágnes fül-orr-gégész fej-nyaksebész szakorvos. Egészen addig, amíg valaki köhög és váladékot ürít, fertőz. A köhögést, a tüsszentést, az orrfolyást ugyanis az okozza, hogy fertőző kórokozók tapadtak meg az orrnyálkahártyán, a garatban vagy az alsó légutakban, amelyek a már említett testváladékokkal ürülnek ki a szervezetből.

Hogy a fertőző időszak kinél hány napig tart, és az immunrendszer mikor győzi le a vírusfertőzést, nem lehet pontosan megmondani. De amíg a fent említett tünetek fennállnak, érdemes fokozottan figyelni magunkra és másokra is.

Tévhit: "Tegyünk megpucolt vöröshagymát az ágyunk mellé éjszakára, és másnapra elmúlik a nátha!"

"Én is találkoztam hasonló esettel a pályám elején. Egyszer egy idős hölgy azzal keresett fel, hogy fáj a füle. Valamelyik rádióműsorban hallott egy igazán 'hatásos' receptről, miszerint vizelettel átitatott fokhagymát - vattába csavarva - kell a fülbe tenni... Nyilván nem volt érdemi hatása. Ahogy a félbevágott vöröshagymának sem lesz" - említ gyorsan egy másik példát dr. Halász. A megpucolt és félbevágott vöröshagymáról valószínűleg azért gondolhatják sokan, hogy gyógyulást idéz elő, mert hatására kitágulnak a pórusok és a nyáktermelő sejtek ontani kezdik magukból a váladékot. Egyfajta természetes "orrmosó" hatása van, de másra nem igazán jó. Önmagában ettől egy nap alatt senki nem fog meggyógyulni egy komoly megfázásból. A szakorvosok szerint jó, ha az orrváladék minél könnyebben és gyorsabban távozik, de van ennek más - kevésbé kellemetlen és büdös - módja is. Például a már említett orrcsepp használata.

A teljes cikk a további tévhitekkel és dr. Halász Ágnes fül-orr-gégész, sebész szakvéleményével a HáziPatika.com oldalán érhető el.

Olvasd el kapcsolódó cikkeinket is!:

Ezeket olvastad már?

Legújabb receptek

Medvehagymás-túrós gnocchi

Az olasz malfatti névre hallgató házi gnocchi/gombóc ihlette az alábbi receptet. Ebbe, a kicsit magyarosabb verzióba azonban tavaszi medvehagyma és tehéntúró kerül, ettől frissebb, ...

Hozzászólások (0)

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Tradicionális gulyásleves

Az igazi Hungarikum, amire igazán büszkék lehetünk. Vendéglátós lévén tapasztaltam, hogy a külföldi turisták, amikor betérnek az étterembe, az volt az első kérdésük, hogy "Gulász " ...

Hoppá!

Recept beküldéséhez be kell jelentkezned!